Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Renty dożywotnie. Seniorzy szukają wyjścia z problemów finansowych

7
Podziel się:

60 proc. osób, które zdecydowały się zawrzeć umowę renty dożywotniej, zrobiło to z powodu trudnej sytuacji finansowej, a nawet długów.

Renty dożywotnie. Seniorzy szukają wyjścia z problemów finansowych
76 lat to średni wiek klienta, który zdecydował się na rentę dożywotnią w funduszu hipotecznym (money.pl, Rafał Parczewski)

76 lat to średni wiek klienta, który zdecydował się na rentę dożywotnią w funduszu hipotecznym - wynika z najnowszego raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych, cytowanego przez Interię. Okazuje się, że przeważająca część seniorów decyduje się na to rozwiązanie w obliczu problemów finansowych.

60 proc. klientów badanych podpisało umowę renty dożywotniej z powodu pogarszającej się sytuacji, różnych zobowiązań, które czekały na uregulowanie, a nawet rosnących długów - wynika z  badania opinii przeprowadzonego przez Fundusz Hipoteczny DOM.

- To potwierdzałoby jeden z wniosków płynących z najnowszego raportu ZPF. Jeśli średni wiek seniora decydującego się na rentę wahał się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat pomiędzy 75 a 80 rokiem życia, to można przypuszczać, że duża część seniorów starała się żyć normalnie na emeryturze, ale wobec coraz gorszej sytuacji finansowej była zmuszona podjąć taką, a nie inną decyzję – zaznacza Robert Majkowski, prezes funduszu.

Zobacz także: Poruszająca historia 75-latki. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk interweniuje

Aby skorzystać z takiej opcji, trzeba jednak posiadać nieruchomość. Na koniec 2020 r. Średni metraż brany pod uwagę wynosił 48,9 m kw.

Jak wynika z raportu, ta wartość zmieniała się na przestrzeni ostatniej dekady. W 2011 było to 42,3 m kw. a w szczytowym momencie 2018 już 90,6 m kw.

"Później współczynnik zaczął spadać, co oznacza, że seniorzy przekazywali usługodawcom coraz mniejsze metrażowo nieruchomości w zamian za świadczenia pieniężne" - czytamy w raporcie.

Średnia wartość jednej nieruchomości, zarządzanej przez fundusze hipoteczne zrzeszone w ZPF, aż do końca 2014 roku spadała – od 321 tys. zł w 2010 roku do 237 tys. zł w 2014 roku, co daje różnicę aż 84 tys. zł.

Później jednak można było zaobserwować stały wzrost tej wartości i na koniec 2020 roku przeciętny dom czy mieszkanie będące elementem umowy renty dożywotniej wart był około 313,4 tys. zł.

– Na przestrzeni lat usługa ewoluowała. Na początku widzieliśmy zainteresowanie w dużych aglomeracjach miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców. Teraz widzimy je również w mniejszych miejscowościach. Niegdyś naszymi klientami byli przede wszystkim właściciele mieszkań, teraz widzimy rosnące zainteresowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, którzy ze względu na dużą wartość nieruchomości mogą liczyć na dużo wyższe świadczenia pieniężne - wyjaśnia podsumowuje Robert Majkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
A CO TAM
rok temu
ja też tak kombinuję, ok 60 łyknąć milionka i hulać ile się da
Gdzie tu sens
rok temu
Dziadki kupili nieruchomość za 250 tys zł , przepraszam . Nie kupili ale wzięli w kredyt . Spłacali coś przez całe życie . Zapłacili za to 350 tys zł . Teraz gdy czas umierać oddadzą za darmo złodziejowi
M_3-39znakow
rok temu
A autor wie jakie zasady tych świadczeń? Nieruchomość 300 tys ma 75 lat to ile dostanie?
ekonomicznyfa...
rok temu
W wieku 75lat przejmować się długami to trzeba mieć IQ na poziomie dwulatka ;). To pożyczkodawca powinien miec problemy ze snem ;)
pis to zło
rok temu
brak edukacji finansowej, brak przewidywania konsekwencji własnych decyzji bo "jakoś to będzie" prowadzi do postaw roszczeniowych. Państwo ma dać, ale niestety państwo swoich pieniędzy nie ma tylko trzyma łapy w kieszeniach tych, którym jeszcze się chce coś osiągnąć i ryzykują za wyższą nagrodę. Zarżnij swoją jedyną kurę, a zrobisz rosół tylko raz, później głód.