Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

Rewolucja w dowodach osobistych. Wymiana dokumentu na nowych zasadach

16
Podziel się:

Od sierpnia wchodzą nowe zasady wymiany dowodu osobistego. Jest to szczególnie istotne dla osób, które w tym roku muszą odnowić dokument. Na nowych dowodach znajdą się m.in. nasze odciski palców.

Rewolucja w dowodach osobistych. Wymiana dokumentu na nowych zasadach
Nowe zasady wymiany dowodu osobistego. Koniec z odnową dokumentu przez internet (money.pl)
bECMfhVN

To już ostatni moment, by skorzystać z internetowej wymiany dowodów osobistych.

Od 2 sierpnia wchodzą w życie nowe przepisy, które uniemożliwią wnioskowania o zmianę dowodu przez internet. Od tego czasu usługa będzie wymagała wizyty w urzędzie.

Skąd nowy wymóg? Chodzi o dostosowanie państwowego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady UE z 2019 roku. Otóż według europejskich standardów, nowe dowody będą miały zmienioną warstwę graficzną i elektroniczną, wprowadzona będzie druga cecha biometryczna - odciski palców.

bECMfhVP
Zobacz także: Powrót kapitału i nowa ulga w Polskim Ładzie. Minister finansów: te pomysły zostaną dobrze odebrane przez rynek

Nowe zabezpieczenie ma pojawić się na dokumentach obywateli wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o ujednolicenie i o ubezpieczenie dowodów wydawanych na jej terenie.

Co z osobami, które nie mogą stawić się w urzędzie? Mowa m.in. o seniorach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalne rozwiązanie - powstaną mobilne punkty poboru odcisku palców.

bECMfhVV

- Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków - powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Nie jest to jednak koniec zmian, bo przepisy unijne zobowiązują również Polskę do naniesienia na dokument podpisu posiadacza. Będzie on się znajdować na awersie. W prawym górnym rogu zostanie również umieszczony kod kraju posiadacza dowodu.

Dowody osobiste wydane przed 2 sierpnia 2021 roku nie tracą ważności po wprowadzeniu nowych przepisów. - Nie będzie zatem konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów – zapewnił wiceszef MSWiA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECMfhWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Beata
4 miesiące temu
Robią z nas wszystkich przestępców. Bez sensu to wszystko. Nie umieją zrobić dobrych zabezpieczeń to najlepiej iść na łatwiznę. Taką mamy Polskę właśnie
Emeryt
4 miesiące temu
Proponuję odciski środkowych palców również w paszporcie covidowym
emeryt
4 miesiące temu
O czym tu mowa.W Częstochowie UM nadal zamknięty na cztery spusty, na wszystkie łańcuchy tylko wybrańcy po kilkudniowym oczekiwaniu po wzięciu dnia urlopu mogą się dostać do środka, oczywiście na wejściu temperatura mycie rączek.Inne dziedziny markety,kościołu transport funkcjonują normalnie ale UM nie
bECMfhWr
Zagłoba
4 miesiące temu
Którys z kolesi PISU kupił maszyne do drukowania dokumentów i ona musi zarabiac a opornych jak nie beda chcieli z niej korzystać zmusic ustawą i karami które za niedługo sie pojawią
Polak22
4 miesiące temu
Paszporty covidowe, teraz odcisku w dowodzie...macie nowy swiatowy reset i porządek w kartotekach w jednym...