Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Roman Giertych komentuje wtorkowe głosowanie w Senacie. "Opcja atomowa"

216
Podziel się

"Dlaczego PiS do końca walczył o Senat, aby wreszcie dzisiaj ostatecznie przegrać? Bo w zapisach Konstytucji drzemie opcja atomowa Senatu, która może całkowicie zablokować niekonstytucyjne przepisy ustaw" - komentuje wtorkowe głosowanie w Senacie Roman Giertych.

Wybór Marszałka Senatu z opozycji, to koniec najgorszej części rewolucji PiS - napisał Roman Giertych
Wybór Marszałka Senatu z opozycji, to koniec najgorszej części rewolucji PiS - napisał Roman Giertych (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News)
bCZwradh

- 320 głosów przesądziło o tym, że opozycja przejęła władzę w wyższej izbie polskiego parlamentu. O tyle bowiem głosów senator Stanisław Gawłowski pokonał swego pisowskiego konkurenta. Wczorajsze głosowanie nad Marszałkiem Senatu, gdzie prof. Grodzki otrzymał 51 głosów pokazało, że opozycja ma o jeden głos więcej niż PiS (głos wstrzymujący Lidii Staroń był głosem przeciw, gdyż do wyboru Marszałka Senatu potrzeba bezwzględnej większości głosów) – to początek analizy wtorkowych wydarzeń w Senacie, którą na swoim facebookowym profilu przeprowadza Roman Giertych.

Dalej pisze, że "te 320 głosów Gawłowskiego będą się śnić Kaczyńskiemu do końca kadencji".

- Podzielony parlament oznacza symboliczny koniec totalnej hegemonii PiS i jest też oczywistą zapowiedzią, że w następnych wyborach PiS najprawdopodobniej przegra z kretesem ( o ile oczywiście opozycja się ogarnie i wyciągnie wnioski z trzech kolejnych porażek).

bCZwradj

We wpisie "na gorąco", zaraz po głosowaniu na marszałka Senatu odpowiedział na pytanie, dlaczego większość w Izbie Wyższej jest dla partii rządzącej tak ważna.

Obejrzyj: Tomasz Grodzki dla WP: Senat nie będzie bezmyślnym narzędziem obstrukcji

- Senat może zablokować ustawy sprzeczne z Konstytucją (…). Bo w zapisach Konstytucji drzemie opcja atomowa Senatu, która może całkowicie zablokować niekonstytucyjne przepisy ustaw.

bCZwradp

Każdy głos się liczył

Przypomnijmy, że we wtorek parlamentarzyści powołali marszałków Sejmu i Senatu. Marszałkiem Senatu X kadencji został Tomasz Grodzki. Z kolei na wicemarszałka z ramienia PO wybrano Bogdana Borusewicza. Za jego kandydaturą głosowało 90 polityków. 4 było przeciw, a 5 się wstrzymało. PSL na wicemarszałka wytypowało Michała Kamińskiego. Głosowało za nim 53 senatów, 37 było przeciw, a 10 się wstrzymało.

PiS wystawiło Stanisława Karczewskiego, za którym były 82 osoby. Przeciwko niemu głosowało 3, a 15 się wstrzymało. Gabrielę Morawską-Stanecką z Lewicy poparło 56 polityków, 28 było przeciw, a 15 się wstrzymało. Każdy z kandydatów musiał być wybrany bezwzględną większością, ale nie ustawowej liczby senatorów, tylko głosujących.

bCZwradK
KOMENTARZE
(216)
A budyń
11 miesięcy temu
PiS kwiczy z bólu po stracie senatu , jakie to miłe
lsd
11 miesięcy temu
CZY GIERTYCH MA JUŻ POPARCIE BOLKA ?
szkapa z nieg...
11 miesięcy temu
Ale koniowi wara opadła ja myślałem ze go nazywają koniem dlatego że skakał z kodem dopiero kolega mnie uświadomił ze nie, ale żebym spojrzał na jego łeb ma wielki jak kuń
bCZwradL
włodek2
11 miesięcy temu
Teraz dopiero PIS zacznie grzebać w życiorysach rodzin senatorów opozycji , kto , gdzie , z kim , dlaczego a nawet zastraszać
wsx
11 miesięcy temu
To raczej tobie POpaprany kuniu śnić się będzie owies heheheheheh
Najnowsze komentarze (216)
ewa
miesiąc temu
PO przestanie istniec i to juz nie dlugo kazdy o tym wie tonacy brzytwy sie chwyta :)
enia
miesiąc temu
smiechu warte i tak senatu nie bedzie i co nam zrobicie ;)
ja
miesiąc temu
wynika, że PiS otrzymałby 44 procent poparcia i uzyskał samodzielną większość w Sejmie.i co
kij
11 miesięcy temu
kaczorek spi spokojnie chcilbym to zobaczyc nareszcie karczeski przestanie robic z senatu prywatny folwark koniec sluzalczosci
EkoP
11 miesięcy temu
Szanowna opozycja teraz twierdzi że będzie więcej demokracji co za absurd - przypominam lata 2007 do 2015 kiedy to obecna opozycja mogła i robiła wszystko w Sejmie i Senacie - czy wtedy również nie było demokracji??? Przypominam stwierdzenie najpierw wygrajcie wybory i co wygrali i od samego początku były oskarżenia o brak demokracji - to jakaś MEGA HIPOKRYZJA.
bronek176
11 miesięcy temu
Raduje się serce, że pierwsze jaskółki normalności wracają do Naszej Ukochanej Ojczyzny!
kmicic
11 miesięcy temu
viva polacy.
bcchc
11 miesięcy temu
Koniu ty się martw o siebie.
bCZwradD
mk
11 miesięcy temu
Kaczyński za to co zrobił Polsce powinien mieć koszmarne sny do końca życia
etam
11 miesięcy temu
on się odwołuje do takiego sposobu wykładni prepisów Konstytucji (wrogiej, izolowanej, a przy tym sprzecznej z ratio legis tj celem danej normy) jaką stosował obóz przeciwny uchwalając niekonstytucyjne ustawy. Nie po to racjonalny ustrojodawca ustanowił termin do podjecia uchwały przez senat, aby chcieć tolerować jakiekolwiek opóźnienia marszałka Senatu w dokonywaniu dalszych czynności proceduralnych. Przeciwnie- oczywiste jest że ani ustrojodawca tego nie chciał ani nie pasuje to do całego systemu legislacyjnego
Bacik
11 miesięcy temu
Proszę konia proszę wio
Prrr
11 miesięcy temu
Wesoły romek
QKAFKA
11 miesięcy temu
TERAZ ROMAN WPROWADZI LIBERUM VETO
KoŃiuszy
11 miesięcy temu
Czy jest może suchy chleb dla Konia :)
...
Następna strona