Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rośnie wartość kredytów. Spada liczba chętnych

249
Podziel się:

Od czerwca 2020 r. średnia wartość kredytu mieszkaniowego, o jaką starają się Polacy, stale rośnie. W trendzie spadkowym rozpoczętym w kwietniu br. jest natomiast liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy - podało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej.

Rośnie wartość kredytów. Spada liczba chętnych
Spada liczba osób starających się o kredyt mieszkaniowy (money.pl, KIB)

BIK zwraca uwagę, że w pierwszych miesiącach pandemii odnotowano duże spadki na rynku kredytów hipotecznych, popyt na kredyt zaczął się jednak odbudowywać już w lecie.

Historyczny rekord w listopadzie

Od czerwca ub.r. zaobserwowano stopniowy wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, co było konsekwencją wzrostu cen na polskim rynku nieruchomości i powrotu banków do 20 proc. wymogu wkładu własnego, czyli do poziomu sprzed pandemii.

Od lipca 2020 r., z wyjątkiem stycznia br., co miesiąc rośnie wysokość średniej kwoty wnioskowanego kredytu. W listopadzie br. ponownie został ustanowiony historyczny rekord na poziomie prawie 338 tys. zł.

Zobacz także: Niskie stopy procentowe wpędzą Polaków w długi? Ekspert: Jest takie ryzyko

Jednocześnie spada liczba osób starających się o kredyt mieszkaniowy. Jak zauważył główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski, od szczytu w marcu 2021 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca widać comiesięczny spadek liczby wnioskodawców, co przekłada się na spadek popytu na hipoteki w ujęciu ilościowym.

- Popyt mierzony wartością kwot z wniosków kredytowych jest w silnym trendzie wzrostowym. Jednak w przypadku stabilizacji lub spadku cen na rynku nieruchomości oraz gdy liczba wnioskodawców nadal będzie spadała, to przestanie rosnąć średnia wartość wnioskowanego kredytu. W konsekwencji spadnie popyt nie tylko w ujęciu liczbowym, ale i wartościowym. To z kolei wyhamuje, a nawet zmniejszy akcję kredytową w ujęciu wartościowym - podkreślił Rogowski.

Podwyżki stóp wystraszyły Polaków

Dodał, że inny ważny czynnik, który może osłabić zainteresowanie Polaków kredytami, to kolejne podwyżki stóp procentowych.

- Oznacza to wprost niższą zdolność kredytową dla osób ubiegających się o finansowanie w bankach – stwierdził analityk.

- BIK obserwuje z uwagą rynek hipotek, prowadząc analizy predykcyjne za pomocą m.in. Indeksu Popytu (PKM). Jest to narzędzie informujące o poziomie popytu w ujęciu wartościowym. Z uwagi na specyfikę udzielania kredytów mieszkaniowych, gdzie od złożenia wniosku do decyzji kredytowej mija ok. 2 miesięcy, więc dopiero wówczas odczyt BIK Indeksu pokazuje wpływ na akcję kredytową – powiedział Rogowski.

W badaniu opinii na zlecenie BIK, 31 proc. osób potwierdziło, że informacja o podwyżce stóp procentowych zniechęca ich do zaciągania kredytu. Sondaż "Nastawienie Polaków do kredytów w sytuacji podwyżek stóp procentowych" zrealizował 25 października br. Quality Watch na próbie 1078 osób powyżej 18. roku życia metodą CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(249)
Ggg
6 miesięcy temu
Jeszcze chwilę i wybory pamiętamy koniec PiS uaru
MARIO
6 miesięcy temu
ile wzrosną moje raty o tyle podnisę swoje usługi ..cdn
Roman
6 miesięcy temu
pf młodzi dziękują rządowi ! Osiem Gwiazdek
CVH
6 miesięcy temu
MARYNARZ WRÓCIŁ DO DOMU I ZOBACZYŁ TO
CtM
6 miesięcy temu
a dlaczego oprocentowanie kredytów rośnie taki szybko, a na rachunkach bida??! wszytko i tak sprowadza się do jednego - oskubać ludzi z kasy! 😑💩🤮
...
Następna strona