Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Rosyjscy komicy nagrali rozmowę z Andrzejem Dudą. "VIP-y rzadko dzwonią bez uprzedzenia"

356
Podziel się:

Dwaj komicy z Rosji zadzwonili do prezydenta Andrzeja Dudy i podali się za sekretarza generalnego ONZ. Rozmowa dotyczyła Żubrówki, Tuska i Trzaskowskiego. - Brak profesjonalizmu. Rozmowy na takim szczeblu powinny być długo przygotowywane - mówi money.pl Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta. - Komuś powinna "zapalić się czerwona lampka" - komentuje z kolei Piotr Niemczyk, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa.

Rosjanie nagrali prezydenta. Rozmawiali z nim m.in. o Ukrainie czy o radzieckich pomnikach.
Rosjanie nagrali prezydenta. Rozmawiali z nim m.in. o Ukrainie czy o radzieckich pomnikach. (PAP)

Andrzej Duda został nagrany przez rosyjskich komików z kanału Vovan222prank, którzy udawali Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa.

Kancelaria Prezydenta potwierdza, że rozmowa faktycznie miała miejsce.

Po południu ukazało się również oświadczenie opublikowane przez rzecznika prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Czytamy w niem,że "z dotychczasowych ustaleń wynika, że połączenie rosyjskich rozmówców z Prezydentem RP poprzedził kontakt z pracownikiem Stałego Przedstawicielstwa RP w NZ".

Prof. Nałęcz, były bliski współpracownik prezydenta Komorowskiego, nie może uwierzyć, że Andrzej Duda dał się nabrać komikom. Uważa, że to przede wszystkim świadczy o braku profesjonalizmu ze strony jego kancelarii.

- W poważnej kancelarii rozmowy na tak wysokim szczeblu są długo przygotowywane, a urzędnicy potrafią zweryfikować, czy rozmówca jest tym, za kogo się podaje - mówi w rozmowie z money.pl.

Jak dodaje, rozmowy telefoniczne prezydenta są najpierw długo przygotowywane przez urzędników z kancelarii - zwykle dość wysokiego szczebla. Tacy urzędnicy są z kolei w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami. - To jest taka gęsta sieć powiązań, przez którą żaden owad nie powinien się przedostać - wyjaśnia prof. Nałęcz. I dodaje, że taka sytuacja "po prostu nie powinna się zdarzyć".

Zobacz także: PiS chce rządzić do 2030 roku? Radosław Fogiel o słowach prezesa. Obejrzyj wideo:

- Kancelaria prezydenta powinna wyciągnąć wnioski z tej sytuacji. Choć obserwując otoczenie prezydenta Dudy niestety wątpię, by tak się stało - dodaje profesor Nałęcz.

Były doradca prezydenta Komorowskiego uważa też, że zwykle takie rozmowy powinny być szyfrowane i odpowiednio zabezpieczone. Choć jednocześnie zaznacza, że w przypadku zwykłych, kurtuazyjnych rozmów, wcale nie musi zawsze tak być.

Profesor Nałęcz zwraca też uwagę na tematykę poruszaną podczas rozmowy przez komików. Rozmawiali z prezydentem Dudą m.in. na temat radzieckich pomników w Polsce oraz o Ukrainie. - Raczej więc trudno uznać, że są to komicy jakoś związani z rosyjską opozycją - uśmiecha się delikatnie były doradca prezydenta.

Rozmowa prezydenta Dudy. Czy zawiniły służby?

Piotr Niemczyk, były zastępca dyrektora zarządu wywiadu UOP, mówi natomiast money.pl, że zwykle rozmowy osób na najwyższych stanowiskach są krótkie i bardzo starannie zaplanowane. I niezwykle rzadko zdarza się, żeby VIP zadzwonił do drugiego VIP-a bez uprzednienia, zwłaszcza w godzinach urzędowych

- To jest jak w fabryce. VIP ma jedną rozmowę na przykład o 16:15, musi ona trwać równo 15 minut, bo o 16:30 jest zaplanowana kolejna - opowiada Niemczyk.

I dodaje, że SOP prawdopodobnie monitoruje wszystkie telefony prezydenta. - Nawet te teoretycznie prywatne. Być może robią to też inne służby. Bo na ten prywatny telefon mogą przyjść na przykład pogróżki wobec głowy państwa.

Niemczyk nazywa nagraną rozmowę Dudy "dziwną". Nie chce przesądzać, czy służby popełniły błąd. Ale zauważa, że rozmowa z sekretarzem generalnym ONZ powinna wyjść z określonego miejsca, na przykład z Nowego Jorku czy Genewy, gdzie organizacja ma swoje główne siedziby. Jeśli łącza prowadziły do innych miejsc, wśród specjalistów zajmujących się ochroną prezydenta powinna się zdaniem Niemczyka "zapalić czerwona lampka".

Piotr Zajączkowski z Agencji Bezpieczeństwa Informacji zauważa natomiast, że zabezpieczenia kryptograficzne VIP-ów są w Polsce przestarzałe. - Polski rząd nie szczędzi pieniędzy na nowe samoloty, ale na zabezpieczenia już niestety tak - opowiada.

Rosyjscy komicy, którzy nabrali Andrzeja Dudę, mają spore doświadczenie w podobnych żartach. Kiedyś nagrali rozmowę np. z Borisem Johnsonem czy Emmanuelem Macronem.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(356)
nmnr
4 lata temu
Andrzej Duda po tak nieuczciwej kampanii, propagandzie w TVP, oszczerczych ulotkach, dzieleniu ludzi nie powinien być Prezydentem. A z językami w ogóle nie dorasta Rafałowi Trzaskowskiemu. Niestety 51 procent polskich wyborców tego nie docenia albo zazdrości. Szkoda, że to odbija się i tak na tragicznym wizerunku Polski. Z resztą języki to szczegół. Nie wybaczę PiSowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu, Dudzie i innym Ministrom, Marszałkom i posłom PiS kompletnie nieuczciwej kampanii. Dzielenia Polaków, szczucia, nietolerancji (już mamy groźne przykłady przemocy wobec innych kolorów skóry jak w Wadowicach (mieście Jana Pawła II !!!), kłamstw w reżimowej TVP. Nie wstydzą się oni tego? Przecież cały Świat widzi z niepokojem co sie dzieje w Polsce obecnie. Poza tym przeznaczenie 2 miliardów nie na potrzebującą onkologię i potrzebujących lepszego leczenia chorych tylko na karygodną propagandę w TVP jest też niewybaczalne. To dyskwalifikuje A. Dudę, PiS. Ironiczne słowa Morawieckiego o tym , że opozycja nie umie podać przykładu upolitycznienia wy,. sprawiedliwosci są też haniebne do kwadratu. TK, Prokuratuy, SN częściowo, KRS już są groźnie upolitycznione... Trzeba wyjeżdżać z tej podłej Polski. Dobrze, że mądrzy ludzie się trochę przebudzili ,ale za mało by wygrać z betonem PiSu.
Jedno słowo:
4 lata temu
USTAWKA
Po co Panu to...
4 lata temu
W pogoni za sławą taki numer .
gosc
4 lata temu
Chciałbym usłyszeć angielski Komorowskiego.
cóz
4 lata temu
Bez repolonizacji mediów ani rusz
...
Następna strona