Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ruszyła nowa inwestycja PGE. "Jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce"

9
Podziel się:

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła budowę jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. Powstanie w gminie Grębów w województwie podkarpackim. Inwestycja w Odnawialne Źródła Energii (OZE) powstanie na obszarze ok. 100 hektarów. Farma PV Jeziorko, o której mowa, będzie miała moc ponad 100 MW. Państwowa spółka wyda na ten cel blisko pół miliarda złotych.

Ruszyła nowa inwestycja PGE. "Jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce"
Farma fotowoltaiczna w gminie Grębów będzie miała moc ponad 100 MW, zdjęcie ilustracyjne (Unsplash.com)

W czwartek (8 grudnia) odbyła się oficjalna inauguracja budowy farmy PV Jeziórko (nazwa od pobliskiej miejscowości) na Podkarpaciu. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział na miejscu, że to jedna z najważniejszych inwestycji całej Grupy. Pochłonie ok. 400 mln zł.

- Moc farmy to 100 MW w pierwszym etapie i to nie jest nasze ostatnie słowo. Instalacja będzie w stanie zasilić ok. 50 tys. gospodarstw domowych - powiedział Dąbrowski, dodając, że farma będzie "ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego tego regionu".

Instalacja, która powstanie na gruntach, które spółka Skarbu Państwa wydzierżawiła od firmy Siarkopol, ma składać się z paneli fotowoltaicznych, które będą pobierały energię, także tę odbitą od podłoża. - Dzięki temu efektywność energetyczna farmy wzrośnie - podkreślił prezes PGE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys w energetyce. OZE stanęły. "Do tego grozi nam widmo rosyjskiego szantażu"

Pierwszy etap w 2023 r., ale farma fotowoltaiczna będzie rozbudowana

Inwestycja to element polityki transformacji energetycznej Polski. - OZE są ważne, żebyśmy w przyszłości mieli czystą energię, ale oczywiście one będą uzupełnieniem dla wielkoskalowych elektrowni jądrowych - zaznaczył szef PGE.

Dąbrowski przypomniał również, że do 2030 r. Grupa będzie miała 3 GW energii z farm fotowoltaicznych. Aby zrealizować ten cel, PGE będzie budować każdego roku farmy o mocy ok. 300 MW.

Farma na Podkarpaciu ma być natomiast gotowa pod koniec przyszłego roku. Na tym jednak prace się nie skończą. W 2024 r. PV Jeziórko będzie rozbudowana i osiągnie docelową moc 153 MW. W pierwszym etapie zajmie ok. 100 ha powierzchni.

Farma PGE zasili budżet gminy Grębów

- Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko będą bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite, docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent - wskazał prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski. Jak dodał, takich paneli będzie prawie 200 tys.

Według wstępnych szacunków farma będzie wytwarzać ok. 107 tys. MWh energii rocznie. Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów sięga 2433,1 MW.

Inwestycja przysłuży się gminie Grębów, nie tylko wzmacniając jej bezpieczeństwo energetyczne. Oznacza także dodatkowe wpływy dla samorządu. Farma ma rocznie zasilać budżet gminy kwotą ok. 2 mln zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
jaan
rok temu
A kiedy PIS ogłosi program modernizacji sieci przesyłowych?
jaan
rok temu
100MW-400mln.zł. 3000MW mocy za 12 mld zł. Zastąpi to elektrownię o mocy 1000MW. Przyjmuje się efektywność w wysokości 33%. Koszt e.a. to 15 mld plus koszty utylizacji odpadów i zwiększone koszty obsługi. Zamiast bloku atomowego 1000MW powinniśmy budować małe elektrownie atomowe np. do 300MW z rozmieszczeniem w różnych rejonach kraju (na wypadek wojny jest potrzebna dyslokacja), co w przypadku ataku terrorystycznego nie będzie efektu skali.
Bud
rok temu
Jak przysłowiowy Kowalski wyprodukuje kilka kWh energii to sieci przesyłowe mają problemy z magazynowaniem . A z tak ogromną ilością energii to już sobie poradzą rozumiem bez problemu?
Bud
rok temu
To już Sieci energetyczne nie będą miały problemu z przejęciem tak olbrzymiej wyprodukowanej w okresach letnich energii.
joantyn
rok temu
Już niedługo wszystkie takie cuda znikną... Tylko będzie poważny problem z utylizacją. To dopiero stanie się nieekologią w najszerszym zakresie.