Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rząd chce chronić Polaków. A przy okazji dowiedzieć się o nich więcej

49
Podziel się:

Rząd chce zmienić przepisy dotyczące prawa komunikacji elektronicznej. Nowelizacja ma wprowadzić korzystne rozwiązania dla klientów telekomów. Przy okazji jednak chce jednak wydłużyć obowiązek przetrzymywania danych z komunikatorów, z których korzystają Polacy.

Rząd chce chronić Polaków. A przy okazji dowiedzieć się o nich więcej
Zmiany w prawie komunikacji elektronicznej. Rząd przygotował kompleksową ustawę (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Sejm pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa komunikacji elektronicznej i przepisów wprowadzających ustawę. Jak zauważa "Rzeczpospolita", jest to implementacja do polskiego prawa dyrektywy unijnej z 2011 r. o Europejskim kodeksie łączności elektronicznej. Polska zaliczyła poślizg, gdyż powinna wprowadzić ją do grudnia 2020 r.

Korzystne zmiany dla klientów

Dziennik zauważa, że nowelizacja ma ponad 3 tys. stron. Projektowana ustawa ma zastąpić obecnie funkcjonujące prawo telekomunikacyjne.

Dokument wprowadzi korzystne zmiany dla klientów. Przykład? Operatorzy będą mieli obowiązek zwrotu środków z telefonicznego konta przedpłaconego (prepaid), gdy wygaśnie jego ważność lub przeniesiemy numer do innego telekomu. Zarazem firmy będą mogły pobrać stosowną do kwoty opłatę. Klient będzie miał pół roku na złożenie wniosku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

Operatorom trudniej będzie też zmienić umowę abonamentową. Klient zresztą za jej rozwiązanie ma mniej zapłacić.

Jest jedno "ale"

Nowy akt ureguluje nie tylko kwestię komunikacji z użyciem telefonów, lecz również innych środków porozumiewania się, czyli też internetowe komunikatory. Dlatego też sporo emocji budzi dodanie do ustawy rozszerzenia obowiązku przechowywania danych na dostawców "usług komunikacji interpersonalnej niewykorzystujących numerów" – zauważa "Rz".

Chodzi o operatorów poczty e-mail lub komunikatorów tekstowych. Zgodnie z nowelizacją mają oni przechowywać dane z aplikacji przez rok. To oznacza, że przez ten czas dostęp do nich będą mogły uzyskać służby.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
taaaaaaaaaaaa
rok temu
o WP publikuje teorie spiskowe ? przecież ludzi którzy mówią o końcu prywatności i wolności nazywacie szurami więc jak to zaczęliście zatrudniać szurów ?
Wielki Reset
rok temu
Nasz nierzad i opozycja chcą pozbawić nasz kraj suwerenności, a Polaków wolności i wszelkiej Wolności. Dlaczego to robią? Bo sprzedali się za realizację Agendy 2030 Klausa Szwaba. Jak to ZROBIĄ? Przez KPO czyli dalsze zwiększanie zadłużenia kraju, nakładanie coraz większych podatków na Polaków, biegunkę legislacyjną. To już się dzieje w państwach UE, celem stworzenie zamordystycznego państwa ponadnarodowego.
cds
rok temu
Inwigilacja i większa kontrola. Praworządność po polsku? Swoich chronimy, nie zamykamy, a nieswoich gnębimy i do paki. Tak działa elita polityczna i władza! W polityce niby walka na idee i programy ale chodzi głównie o dobranie się do władzy („jak będziemy rządzić, to nas nie wsadzą i nam nic nie zabiorą, bo to my będziemy karać, wsadzać i zabierać”) i publicznej kasy („będzie czym dzielić między siebie”). Często w brudny sposób. W polityce (u władzy) marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie są normą. Diety w sejmie, senacie lub parlamencie europejskim, subwencje dla partii, zmiany stanowisk i odprawy, posady w urzędach i spółkach państwowych, nagrody, odprawy, służbowe wyjazdy, samochody i mieszkania itd. Zmiana rządu nam nie pomoże. Przeczytajcie ksiązke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrezbna zobaczycie jak można zbudować majątek w Polsce i bezpieczeństwo finansowe
ACTA
rok temu
Nie za bardzo rozumiem. Jak miało być wprowadzone ACTA to było tyle protestów a teraz wszystkim pasuje permamentna inwigilacja
Jaremi G
rok temu
RUBCIE DZIECI A MY SIE WAMI POBAWIMY
...
Następna strona