Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Rzecznik Finansowy: Jeśli kredyt frankowy zostanie unieważniony, bank nie może żądać "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału"

17
Podziel się:

Bank będzie mógł dochodzić od kredytobiorców zwrotu sumy odpowiadającej wartości wypłaconej z tytułu umowy kredytu kwoty kapitału, a kredytobiorcy będą mogli dochodzić m.in. zwrotu sumy odpowiadającej sumie wpłaconych przez pozwanych kwot – uważa Rzecznik Finansowy. Ta opinia ma związek ze sprawą państwa Dziubaków.

Po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału" jest nieważne
Po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału" jest nieważne (iStock.com)

Po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału" i odsetek za opóźnienie jest sprzeczne z celami Dyrektywy 93/13 i udzielonej konsumentowi na jej podstawie ochronie, nie znajduje też oparcia w przepisach krajowych - wskazał Rzecznik Finansowy cytowany przez PAP.

Rzecznik Finansowy wyraził tzw. istotny pogląd w sprawie z powództwa państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank International AG.

- Skutkiem ewentualnego uwzględnienia takiego żądania byłoby wytworzenie sytuacji prawnej i ekonomicznej, w której przedsiębiorca stosujący niedozwolone postanowienia umowne nie tylko nie odniósłby negatywnych skutków związanych z ich stosowaniem, ale uzyskałby nawet większą korzyść niż z wykonania umowy zawierającej postanowienia niedozwolone - napisał Rzecznik Finansowy w stanowisku.

W opinii Rzecznika bank będzie mógł zatem dochodzić zwrotu od kredytobiorców sumy pieniężnej odpowiadającej wartości wypłaconej z tytułu umowy kredytu kwoty kapitału, a kredytobiorcy będą mogli dochodzić m.in. zwrotu sumy pieniężnej odpowiadającej sumie wpłaconych przez pozwanych kwot.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Przypomnijmy najgłośniejszą ostatnio sprawę posiadaczy kredytów we franku szwajcarskim. Państwo Dziubakowie wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat. Bank dał im kredyt w złotych, ale był on przeliczany we frankach szwajcarskich. Kredytobiorcy wnieśli do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z uwagi na nieuczciwe - w ich opinii - postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Twierdzili, że postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut. Podnosili, że bank jednostronnie określa saldo kredytu, a także wynik przeliczenia raty kredytu w obcej walucie na kwotę w walucie polskiej.

3 października ub. r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystną opinię ws. kredytu państwa Dziubaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
pseudonim
4 lata temu
Gdyby sąd usunął klauzule niedozwolone tak jak mówi dyrektywa unijna, to temat byłby zamknięty i problem rozwiązany. A tak - przy unieważnieniu to znowu ci ludzie będą przechodzić latami kolejny horror z bankiem, który będzie chciał ich obciążyć dodatkowo bo co im szkodzi próbować - tak jak przy kredytach pseudofrankwych
Jan
4 lata temu
Kiedy w końcu zaczną zamykać bangsterów za oszustwa.
Zochs
4 lata temu
Do hejterów przeczytajcie dlaczego sędzia unieważnił ten kredyt zamiast pisać bzdury i pomagać bankowym oszustom.
sprawiedliwy
4 lata temu
Oni wszystko obiecują przed wyborami ,a po to zaczynają od napełniania sobie kont ,przecież oni są siebie wszyscy warci jedno wielkie zakłamanie ludzie bez honoru ,my mamy rzad ,ale dbający o swoje tyłki ,a nie narodu ,pieniądze im się palą w rękach ,już niedługo nie będzie miał kto pracować ,a tu trzeba tylu ludzi nie użytecznych utrzymać ,ai ch utrzymanie to miliardy ,które powinny isc na naród ,a nie na nich ,nawet bogate kraje nie pozwalają sobie na tylu polityków w rządzie ,bo wiedza że to są pieniądze wyrzucone w błoto ,żadnego zysku ,więc jak w tym kraju ma być lepiej ,skoro mamy tylu ludzie nie potrzebnych w rządzie ,ale możemy im pogratulować ,zadłużenia kraju na biliony inwestycje które okazują się bublami ,i to dlatego że nikt nie kontroluje wydawania pieniędzy narodu ,więc idą gdzie chcą i robią z nimi co chcą ,nagroda nobla za brak odpowiedzialności i uczciwości wobec narodu żenada ale niestety takich mamy ludzi w rządzie
hehe
4 lata temu
Kto nie wziął kredytu we frankach przegrał życie ;))