Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzecznik Finansowy: Jeśli kredyt frankowy zostanie unieważniony, bank nie może żądać "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału"

Bank będzie mógł dochodzić od kredytobiorców zwrotu sumy odpowiadającej wartości wypłaconej z tytułu umowy kredytu kwoty kapitału, a kredytobiorcy będą mogli dochodzić m.in. zwrotu sumy odpowiadającej sumie wpłaconych przez pozwanych kwot – uważa Rzecznik Finansowy. Ta opinia ma związek ze sprawą państwa Dziubaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału" jest nieważne

Po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału" i odsetek za opóźnienie jest sprzeczne z celami Dyrektywy 93/13 i udzielonej konsumentowi na jej podstawie ochronie, nie znajduje też oparcia w przepisach krajowych - wskazał Rzecznik Finansowy cytowany przez PAP.

Rzecznik Finansowy wyraził tzw. istotny pogląd w sprawie z powództwa państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank International AG.

- Skutkiem ewentualnego uwzględnienia takiego żądania byłoby wytworzenie sytuacji prawnej i ekonomicznej, w której przedsiębiorca stosujący niedozwolone postanowienia umowne nie tylko nie odniósłby negatywnych skutków związanych z ich stosowaniem, ale uzyskałby nawet większą korzyść niż z wykonania umowy zawierającej postanowienia niedozwolone - napisał Rzecznik Finansowy w stanowisku.

Rodzina Dziubaków walczy o unieważnienie kredytu frankowego.
Sprawa Dziubaków. 800 tys. zł i licytacja? Mecenas: "to hipotetyczne scenariusze"

W opinii Rzecznika bank będzie mógł zatem dochodzić zwrotu od kredytobiorców sumy pieniężnej odpowiadającej wartości wypłaconej z tytułu umowy kredytu kwoty kapitału, a kredytobiorcy będą mogli dochodzić m.in. zwrotu sumy pieniężnej odpowiadającej sumie wpłaconych przez pozwanych kwot.

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Przypomnijmy najgłośniejszą ostatnio sprawę posiadaczy kredytów we franku szwajcarskim. Państwo Dziubakowie wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat. Bank dał im kredyt w złotych, ale był on przeliczany we frankach szwajcarskich. Kredytobiorcy wnieśli do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z uwagi na nieuczciwe - w ich opinii - postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Twierdzili, że postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut. Podnosili, że bank jednostronnie określa saldo kredytu, a także wynik przeliczenia raty kredytu w obcej walucie na kwotę w walucie polskiej.

3 października ub. r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystną opinię ws. kredytu państwa Dziubaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2020

Obiecanki cacanki....W 2015 r Andrzej Duda obiecał frankowiczom, że jeśli zostanie prezydentem to w ciągu trzech miesięcy złoży w Sejmie projekt ustawy o przewalutowaniu … Czytaj całość

03-01-2020

CHFNiestety ale zawiodlem sie na Dudzie kiedy obiecywal pomoc

05-01-2020

jaDZIUBAKI = CWANIAKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (17)