Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Frankowicze wygrali w TSUE. Sprawa Dziubaków wróciła przed polski sąd i została odroczona

19
Podziel się

Sprawa Justyny i Kamila Dziubaków wróciła na wokandę sądu w Polsce. Po poniedziałkowej rozprawie została odroczona do 3 stycznia.

Sprawa Justyny i Kamila Dziubaków wróciła na wokandę sądu w Polsce
Sprawa Justyny i Kamila Dziubaków wróciła na wokandę sądu w Polsce (Money.pl, Marcin Łukasik)
bDoUwURN

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie zajął się sprawą kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim zaciągniętego przez rodzinę Dziubaków w banku Raiffeisen. Rozprawa miała rozpocząć się o godzinie 11:30, po niespełna godzinie sąd zdecydował jednak o odroczeniu rozprawy do 3 stycznia.

- Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzień dzisiejszy mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku "odfrankowienia" 250 tysięcy zł - mówiła Polskiej Agencji Prasowej Justyna Dziubak w październiku.

bDoUwURP

Przypomnijmy, że Dziubakowie podpisali umowę kredytową w 2008 r. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną. Ich zdaniem, bank bezprawnie nakazywał stosować zapisany w tworzonej przez siebie tabeli.

Wątpliwości sędziego rozpoznającego sprawę polskich kredytobiorców wzbudziły możliwe skutki unieważnienia klauzuli - o czym więcej pisaliśmy w money.pl. To mogłobydoprowadzić do sytuacji, w której kredyt zostałby natychmiast anulowany lub kredytobiorcy zyskaliby możliwość spłacania kwoty wyrażonej w złotych, ale ze stopą procentową LIBOR, która obecnie jest ujemna, podczas gdy kredytobiorcy złotowi muszą stosować wciąż dodatni WIBOR.

Zobacz także: Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: jest ulga i nadzieja na godne życie
bDoUwURV

Sąd zwrócił się więc do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wykładnię unijnego prawa. Pytał m.in., czy możliwe jest zastąpienie nieuczciwej klauzuli inną zgodną z prawem w sytuacji, gdy unieważnienie całej umowy będzie niekorzystne dla klienta oraz czy możliwe będzie utrzymanie umowy w sytuacji, gdy usunięcie nieuczciwych klauzul doprowadzi do sytuacji, w której zupełnie zmieni się efekt zawartej umowy.

TSUE w październiku przyjrzał się spawie i uznał, że polskie sądy nie mają prawa zmieniać umów kredytowych, ale mają prawo je anulować.

bDoUwURW

- Jest radość, ulga i nadzieja na godne życie bez stresu, że kurs franka urośnie tak, że nie będziemy w stanie spłacić kolejnej raty - mówiła w rozmowie z WP Justyna Dziubak tuż po ogłoszeniu korzystnego dla niej wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDoUwUSq
KOMENTARZE
(19)
jaaaaa
rok temu
Raiffeisen - czy to ten bank co się odgrażał, że zlicytuje dziecku skarbonkę?
Czytacz postó...
rok temu
A co? Sąd może teraz zamówił konsultacje w związku leśnych dziadków, że nie wie jaki ma wyrok wydać?
Asd
rok temu
Czyli i tak zaplaca mniej niz ludzie, ktorzy wzieli w zlotowkach, normalnie jestem zdziwiony do kogo oni maja w ogole pretensje.
bDoUwUSr
Alan
rok temu
A wczesniej gdzie był RPO??? Wykładnia TSUE jest oczywista i wyrok powinien zapaśc niezwłocznie. Wiele sądów czeka na ten wyrok.
monika
rok temu
A jak brali ludzie we frankach to nie brali pod uwagę że będą spłacać w innej walucie? Więc kurs się zmienia. Wzięli 400 i chcieli tyle samo oddać? Jak w złotówkach weźmiesz 400 to oddasz min 700 lub więcej a tu co?
...
Następna strona