Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Sąd do spółdzielni mieszkaniowych: nie można zmieniać zasad gry w trakcie

72
Podziel się:

Nie wolno wydłużać kadencji organu spółdzielni mieszkaniowej w czasie jej trwania – orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. To orzeczenie ważne z punktu widzenia prawie 10 mln osób, które mieszkają w lokalach znajdujących się w zasobach spółdzielczych.

W Polsce działa 3500 spółdzielni mieszkaniowych
W Polsce działa 3500 spółdzielni mieszkaniowych (East News)

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wydał orzeczenie w sporze spółdzielców z warszawską spółdzielnią mieszkaniową. Kroplą, która przelała czarę goryczy (a gdy wziąć pod uwagę, że zarząd

ta największą spółdzielnią w Polsce od 25 lat sprawują te same osoby, o narastające niezadowolenie nie jest trudno), były wybory do rad osiedli. Choć pozornie są one najmniej istotnymi organami spółdzielni, w rzeczywistości odgrywają bardzo ważną rolę: to one w 2019 r. zatwierdzały kandydatów do rady nadzorczej spółdzielni.

Aby więc przejąć władzę w spółdzielni, trzeba mieć najpierw władze w osiedlach, wyjaśnia "DGP".

Gdy okazało się, że w Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno do rady osiedla wejdą kandydaci niesprzyjający zarządowi – co w prostej linii doprowadziłoby do tego, że przy najbliższej okazji kierownictwo spółdzielni zostanie wymienione – prezes postanowił działać. To właśnie sposób tego działania został zakwestionowany przez sąd.

Zobacz także: Obejrzyj: Wielka płyta nie taka zła. "Było wiele mitów"

Na kilka godzin przed ostatecznym głosowaniem na członków rad osiedli na klatkach zawisły ogłoszenia, z których wynikało, że dosłownie chwilę wcześniej władze spółdzielni zarejestrowały nowy statut spółdzielni w KRS.

Nie mogli poinformować o tym spółdzielców wcześniej, bo, jak wyjaśnili prezes i dwoje jego zastępców, sami dowiedzieli się zaledwie na kilka godzin przed wyborami do rad osiedli.

W statucie znalazło się postanowienie mówiące o wydłużeniu kadencji rad osiedli o rok. A w związku z tym – nie było potrzeby przeprowadzania kolejnych wyborów.

Spółdzielcy poczuli się oszukani przez władze spółdzielni. Jeden z nich skierował sprawę do sądu. Domagał się unieważnienia lub uchylania uchwał zmieniających statut.

W wydanym w piątek orzeczeniu sąd stwierdził, że wydłużenie kadencji rad osiedla w trakcie ich trwania było bezprawne.
- Nie można zmieniać reguł w trakcie gry, to jest oczywiste – podkreślił w uzasadnieniu sędzia Błażej Domagała.

W jego ocenie paragraf uchwały wydłużający kadencję rad osiedli trzeba uchylić jako sprzeczny z dobrymi obyczajami.
Mieszkańcy są wyrokiem uzasadnieni. Jest jednak nieprawomocny, więc batalia jeszcze się nie skończyła – bardzo prawdopodobna jest apelacja.

"DGP" przypomina, że w Polsce działa 3500 spółdzielni mieszkaniowych, które zarządzają 2,2 mln mieszkań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(72)
Ela
5 lata temu
My nie możemy zrobić ocieplania bloku bo prezes ma firmę która oceniła robotę na ponad 50٪ tego co znalezione przez nas firmy. Prezes zgadza się na remont tylko gdy ta firma go wykona. Mafia. Pewnie dostaję w łapę od nich albo rodzina jest właścicielem firmy budowlanej. O przetargu na robotę nie ma mowy. Więc budynek stoi pomalowany i nie ocieplony. Czy jest możliwość wyjścia ze spółdzielni?
Dio
5 lata temu
STAN SPÒŁDZIELNI CZĘSTO JEST WYNIKIEM OBOJĘTNOŚCI CZŁONKÒW ZNAM PRZYKŁADY, KIEDY CZŁONKOWIE POTRAFILI UZDROWIĆ SWOJĄ SPÒŁDZIEINIE
nikto
5 lata temu
Mieszkańcy są wyrokiem uzasadnieni. Nic dodać, nic ująć.
deenu
5 lata temu
"Mieszkańcy są wyrokiem uzasadnieni." Z tego wynika, że sąd usatysfakcjonowany.
Bolek
5 lata temu
Spółdzielnia ma prawa lokator tylko obowiązki
...
Następna strona