Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Samodzielna budowa domu pozwoli zaoszczędzić? Porównanie kosztów

25
Podziel się:

Samodzielna budowa domu metodą gospodarczą pozwala na wypracowanie oszczędności na poszczególnych etapach procesu. Niemniej wymaga czasu i nakładu pracy ze strony inwestora, a fakt, że nie może on korzystać ze zniżek na materiały budowlane, które przysługują firmom, może zmniejszać atrakcyjność takiego rozwiązania.

Samodzielna budowa domu pozwoli zaoszczędzić? Porównanie kosztów
Samodzielna budowa domu pozwoli ograniczyć koszty? Policzyliśmy (Pixabay)

Budowa domu zawsze pociąga za sobą wysokie koszty. Można je jednak ograniczyć dzięki podjęciu samodzielnej budowy domu systemem gospodarczym. Czy na pewno taka inwestycja jest mniej kosztowna niż polegająca na zleceniu procesu firmie, która jest wyspecjalizowana w tym zakresie? Sprawdźmy to.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tomek zbudował dom za 65 tysięcy. W środku dwie sypialnie, salon i kuchnia

Czy możliwa jest samodzielna budowa domu?

Obecnie mamy tak wiele metod budowy domów jednorodzinnych, że nie powinieneś mieć kłopotów z dobraniem tej najdogodniejszej dla siebie. Jak najbardziej możliwa jest samodzielna realizacja obiektu. To proces bardziej skomplikowany i angażujący niż zlecenie budowy firmie wykonawczej, ale z reguły pozwala na pewne oszczędności.

Możesz wybudować obiekt systemem gospodarczym z wykorzystaniem domu modułowego, który powstaje z gotowych elementów. Do niektórych prac wykonywanych w ramach inwestycji potrzebni są fachowcy, inne możesz jednak spróbować wykonać samemu. O ile elektryka czy instalacja gazowa muszą być zrobione przez osoby mające odpowiednie uprawnienia, o tyle wykonanie gładzi gipsowych, wykafelkowanie łazienki lub zrobienie elewacji są w zasięgu twoich możliwości.

Warto zastanowić się, czy koszty budowy domu metodą gospodarczą rzeczywiście będą niższe niż zlecenie całego procesu firmie.

Budowa domu metodą gospodarczą czy z firmą wykonawczą? Porównanie kosztów

Aby wypracować jak największe oszczędności przy budowie domu systemem gospodarczym, trzeba wybrać dom o prostej konstrukcji, bez wielu detali architektonicznych. Obiekt o prostej bryle, parterowy lub z poddaszem użytkowym, z dachem o konstrukcji jedno- lub dwuspadowej, bez dobudowywania garażu, możesz wybudować w dużej mierze samodzielnie.

Zarówno w przypadku budowy domu przez firmę wykonawczą, jak i metodą gospodarczą kosztem będzie zakup projektu lub zlecenie wykonania go na zamówienie. Gotowy projekt obiektu o powierzchni około 100-150 m2 kosztuje od 3 do 5 tys. zł, wraz z jego adaptacją do warunków panujących na działce. Za indywidualny zapłacić trzeba o wiele więcej – od ponad 10 tys. zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Z pewnością budowa samemu pozwala na wypracowanie oszczędności. Szacuje się bowiem, że aż ¼ całkowitych kosztów to robocizna. Potencjalnie więc właśnie tyle możesz zaoszczędzić przy budowie metodą gospodarczą.

Sprawdźmy zatem zestawienie budowy domu metodą gospodarczą i z firmą wykonawczą. Uwzględniamy koszty materiałów i robocizny. Pod uwagę bierzemy wybudowanie domu o powierzchni 85 m2 z poddaszem użytkowym, zwiększającym użytkową przestrzeń mieszkalną do 140 m2, bez garażu, z dachem dwuspadowym.

Czy warto budować dom metodą gospodarczą?

Robocizna kosztuje niemal połowę tego, co materiały. Dlatego przy budowie domu metodą gospodarczą możesz sporo zaoszczędzić.

Pamiętaj, że wskazane w tabeli kwoty są orientacyjne i uśrednione, właściwe dla małego obiektu o powierzchni 85 m2. Przy dzisiejszych rosnących kosztach materiałów budowlanych trzeba mieć świadomość, że te ceny również szybko ulegną zmianie.

Szymon Machniewski, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(25)
Julia
miesiąc temu
Ja wolałam kupić mieszkanie. Zdecydowaliśmy się na nie w Rowach, Apartamenty Lubicz. Jest położone blisko morza i idealnie nam pasuje.
Nick
miesiąc temu
Ciekaw jestem czy ten kto robił ten kosztorys jest normalny. Na moje oko potrzebuje dobrego psychiatry.
Łukasz
miesiąc temu
Ceny w artykule wyssane z palca. Dom drewniany szkieletowy 80 m.kw. z przyłączami i ogrodzeniem, budowany w 2020/2021 wyszedł ok. 450 tys. zł plus działka 40 tys. zł. Licząc z zeszytem każdą śrubkę. Same projekty, adaptacje, projekty przyłączy, oczyszczalni do zgłoszenia wyszły ponad 8 tys. zł. Budowa trwała od sierpnia do stycznia, w kwietniu była wprowadzka. Sama robocizna czterech budowlańców, to 90 tys. zł. Taniej się nie dało. Budując przez firmę fakt, że na materiały budowlane mamy 8% VAT, a jak kupujemy sami, to 23%. Jednak po pierwsze: każda ekipa, geolog, geodeta, oczyszczalnia, rzeczoznawca, na dzień dobry "bez faktury" bierze 40% mniej za robotę. Po drugie: kupując w jednej firmie materiały budowlane na całą budowę można liczyć na spory rabat - taniej, niż budując przez firmę. Poza tym wyceny firm budowlanych są w kwotach netto i nie obejmują fundamentów (przynajmniej w szkieletówce). Mnóstwo kosztów robią drobne pierdoły: np. same śruby do desek tarasowych kosztowały 800 zł, lakier 2 tys. zł itp. opłaty za dokumenty, rzeczoznawców, odbiory. Tu tysiąc, tam tysiąc i się zbierają dziesiątki tysięcy...
Wika
miesiąc temu
My już postawiliśmy swój dom i zostało nam tylko wykończenie, ale to pójdzie szybko, bo polecono nam świetną firmę Budo Dekoracja.
Nie ma nic za...
miesiąc temu
Piszecie głupoty prowadzę działalność wiele lat jednoosobową ceny są różne to prawda ale gorsza jest niewiedza domorosłych fachowców to kosztuje krocie którzy sami próbują remontować lub budować dom. Źle wykonana hydraulia czy elektryka zemści się i wtedy dopiero popadną w koszty
...
Następna strona