Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Samorządy nie zapłacą kar. Jednak opłaty za śmieci wciąż wysokie

17
Podziel się:

Nowa ustawa nie pomoże obniżyć kosztów wywozu świeci dla mieszkańców. Może jednak ochronić samorządy przed wysokimi unijnymi karami sięgającymi nawet 900 mln zł.

Samorządy nie zapłacą kar. Jednak opłaty za śmieci wciąż wysokie
Ceny wywozu śmieci wziąż będą wysokie. (Ekosystem)

Rząd pracuje na tzw. pakietem Czystość+. Samorządy wiązały z spore nadzieje z nowelizacją przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Liczyły, że dzięki nim uda się ograniczyć rosnące ceny wywozu śmieci.

Niestety, jak pisze "Rzeczpospolita", ustawa okazała się rozczarowaniem dla wielu. Jak podkreśla na łamach dziennika Maciej Kiełbus partner w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners, w zapowiedziach Ministerstwa Klimatu wyglądał zupełnie inaczej.

- Po jego przeczytaniu dalej nie wiem, jak chce walczyć z rosnącymi kosztami komunalnej gospodarki odpadami. Na razie gasi pożar. Dzięki zmianom część samorządów nie zapłaci za 2020 r. wysokich i kar za niedotrzymanie 50-proc. poziomu recyklingu odpadów komunalnych. Daje też zielone światło spalarniom. I na tym koniec - dodaje.

Zobacz także: Opłata za wywóz śmieci. Zdanowska: samorząd nie ma prawa zarobić

Według szacunków Inspekcji Ochrony Środowiska to duża ulga. Bowiem kary mogą wynieść w skali całego kraju ok. 900 mln zł. Przypomnijmy jednak, że to na kwestię zatrzymania wzrostów cen śmieci najbardziej liczono. Znany rozliczeń np. w kierunku indywidualnego rozliczania mieszkańców, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Ticko
2 lata temu
Nie byłoby tego zamieszania , gdyby wróciły obowiązkowo opakowania wielokrotnego użytku. Więcej ekologicznego- zdrowego szkła zamiast toksycznego plastiku. Wszystko jest proste , tylko ktos się wzbogaca na śmieciach.. Rząd pozwala produkować i sprowadzać buble i szajs to niech sam za to placi z pensji i nagród urzędników.
Joa
2 lata temu
Nad czym tu debatować, zwolnić wszystkich. Dlaczego nie wprowadza się opakowan wielokrotnego użytku . Gdzie są normy polskie wg których należało produkować wyroby wysokiej jakości , kto pozwala na sprowadzanie produktów bez atestów - jednorazówek ? Wszystko jest proste , tak było za komuny. Proste rozwiązania są najlepsze. Dlaczego za buble prawne ma zapłacić społeczeństwo?
eww
2 lata temu
u nas na PSZOKu po prostu narzucili limity albo w ogóle przestali przyjmować śmieci i teraz śmieci lądują w lasach i na pustych działkach. Brawo samorzady!
Olaf
2 lata temu
Ekolodzy to teraz wróg nr 1. W wielu rozmowach się to przewija a stopień nienawiści społeczeństwa rośnie tak z jeszcze trochę i nikt się nie przyzna ze jest ekologiem. Dla biednych co płaca krocie z smieci i nie mają na wymiane pieców i opał ekolog jest gorszy od diabła
sinn
2 lata temu
u nas właśnie wzrost o 45%!!! to jest jakieś szaleństwo! ekolodzy jeszcze kiedyś was rozliczą za te wasze wichrzycielstwo!!!!