Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Senat odrzucił pakiet wsparcia dla górnictwa. Chodzi o prawie 30 mld zł

45
Podziel się:

Senat zagłosował za odrzuceniem ustawy wprowadzającej warty 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat. Uchwałą Senatu zajmie się teraz Sejm. Na posiedzeniu w środę za odrzuceniem nowelizacji opowiedziało się 52 senatorów, przeciw było 46, nikt się nie wstrzymał.

Senat odrzucił pakiet wsparcia dla górnictwa. Chodzi o prawie 30 mld zł
Senatorowie odrzucili ustawę, która tworzy wart prawie 30 mld zł system wsparcia dla górnictwa na kolejne 10 lat. (Adobe Stock, Michael Evans)

Wcześniej w środę połączone senackie komisje - Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu na wspólnym środowym posiedzeniu przyjęły wniosek o odrzucenie ustawy.

Z kolei za przyjęciem nowelizacji opowiedziała się, obradująca na początku stycznia 2022 r., senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która zaproponowała kilka poprawek, m.in. poprawkę służąca temu, by pomoc dla firm górniczych nie podlegała egzekucji sądowej ani administracyjnej. Z kolei Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu wnosiła o odrzucenie ustawy.

Zobacz także: 120 tys. zł odprawy. Górnicy przerzucani na jeden dzień do JSW. "To niezrozumiałe"

Ustawa górnicza. System wsparcia dla kopalń

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy górniczej trafiła do parlamentu kilka dni wcześniej jako projekt poselski.

Ustawa górnicza precyzuje m.in. zasady udzielania publicznego wsparcia w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR oraz określa możliwości podwyższania ich kapitału za pomocą emisji skarbowych papierów wartościowych.

Określa też koszty tych działań do końca 2031 r., szacowane na 28 mld 821 mln zł, nie licząc kosztów planowanych umorzeń zobowiązań. Wdrożenie proponowanych w nowelizacji rozwiązań wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej – wniosek w tej sprawie ma być wdrożony w styczniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
Pln
2 lata temu
Cena węgla dochodzi do 2000 zł !!! za tonę. Ja się pytam dlaczego górnicy wciąż nie mają pieniędzy?.
Gd są a
2 lata temu
Problem jest taki że gdy nie będzie kopalń to wtedy rusek gaz może nam i 20x podnieś i nic nikt nie zrobi węgiel rysek wtedy tak samo podniesie jak już swego nie będzie i koło się zamyka
Czytelnik
2 lata temu
I tak trzymać.
Dress
2 lata temu
I bardzo dobrze, koniec dokładania
Jan
2 lata temu
Ile jeszcze, My Polacy, będziemy dokładać do górników. Zamknąć kopalnie !
...
Następna strona