Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Senior przeszedł na emeryturę, mając 65 lat. Oto ile dostaje z ZUS

475
Podziel się:

Problem groszowych z roku na rok narasta. Polskie prawo jest tak skonstruowane, ze mimo faktu, ze mamy określone minimalne świadczenia, to i tak można dostawać w ramach świadczenia emerytalnego dosłownie grosze.

Senior przeszedł na emeryturę, mając 65 lat. Oto ile dostaje z ZUS
Dosłownie groszowe emerytury (Getty Images, Martin Dimitrov)

Nie jest tajemnicą, że emerytury w Polsce nie spełniają oczekiwań wszystkich seniorów. Wielu z nich otrzymuje świadczenia, które są zdecydowanie zbyt niskie, aby pokryć wszystkie, nawet najbardziej podstawowe, potrzeby. Co więcej, liczba seniorów otrzymujących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) minimalne świadczenia rośnie z roku na rok. Najniższe świadczenie emerytalne wynosi obecnie zaledwie 1 grosz.

Dosłownie groszowe emerytury

ZUS udostępnił informacje jesienią ubiegłego roku, z których wynika, że najniższe świadczenie emerytalne otrzymuje 63-letnia kobieta, która otrzymuje obecnie tylko 1 grosz. Pracowała ona tylko jeden dzień na umowie zlecenie, co pozwoliło jej zgromadzić zaledwie 2,98 złotych kapitału emerytalnego — czytamy na portalu o2.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Dla kontrastu, w województwie kujawsko-pomorskim najniższa emerytura wynosi 5 groszy. Otrzymuje ją kobieta, która przeszła na emeryturę zaraz po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Przez sześć lat swojego życia pracowała, ale tylko przez trzy miesiące płaciła składki emerytalne do ZUS.

Natomiast w województwie podlaskim najniższe świadczenie emerytalne wynosi 13 groszy. Otrzymuje je mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Przez 26 dni pracował na umowie cywilno-prawnej. W Małopolsce, najniższe świadczenie emerytalne, które jest wypłacane przez tarnowski oddział ZUS, wynosi zaledwie 25 groszy — pisze o2.pl.

Skąd pochodzi problem groszowych emerytur?

Obecnie najniższe świadczenie emerytalne w Polsce wynosi 1588,44 zł brutto. Mimo to obecnie prawie 397 tysięcy seniorów otrzymuje świadczenie niższe od minimalnego. Prognozy wskazują, że ten problem będzie tylko narastał w kolejnych latach.

Tzw. emerytura groszowa przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn), jednak nie mają wymaganego prawem stażu pracy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Spełnienie tych dwóch warunków gwarantuje pracującym świadczenie w minimalnej wysokości.

Prawo w Polsce jest bowiem tak skonstruowane, że wystarczy przepracować jeden dzień w życiu, by przysługiwała nam emerytura. Nawet jeśli będzie ona w groszowej wielkości, co zresztą się dzieje. Osoba z najniższym świadczeniem w Polsce co miesiąc dostaje przelew z ZUS-u w wysokości 2 groszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(475)
Badylek
3 tyg. temu
Przeliczyli tez kobietom co były kiedyś na wychowawczym średnia kwotę do emerytury ,a ja nie byłam na wychowawczym tylko po macierzyńskim poszłam do pracy bo musiałam i za to mam mniejsza emeryturę bo zarobiłam mniej niż to co państwo doliczyło paniom na wychowawczym ,i co ?nie opłaca się pracować bo nic z tego sus nie ma.
Mateusz
miesiąc temu
Jakie składki taka emerytura. Stop z dokładaniem się pracujących dla niezaradnych życiowo. Większość przechodząc na emeryturę nie ma pojęcia ile dostanie. Nie wiedzą jak to policzyć i od czego to zależy. I tak całe życie w nieświadomości, a potem DEJ DEJ DEJ!
Obywatel emer...
miesiąc temu
Pracowałem po wojsku 20 lat ale się rozchorowałem. Płaciłem uczciwie składki na ZUS I teraz ZUS odmawia mi emerytury . To jest sprawiedliwe ? Nawet drobny pijaczek dostaje rentę socjalną , który nigdy nie pracował Do tego doprowadził PIS
Ttt
miesiąc temu
Trzeba zapytać się Balcerowicza, Buzka i Tuska czemu ludzie mają takie emerytury. Z pewnością powinni wiedzieć. Pisanie że to wina ludzi świadczy o braku wiedzy . Około 400 tys emerytów pobiera emerytury mniejsze niż najniższe, kolejne 400 tys dobija do najniższej więc wątpię że 800 tys osób wybrało sobie taki los. Z zasiłkami dla bezrobotnych jest podobnie. Prawo do zasiłku przysługuje 12 % bezrobotnym. Ci którzy mają zasiłek, dostają jakieś 30% najniższej krajowej. Dla porównania w innych krajach UE, w której podobno jesteśmy, zasiłek dla bezrobotnych stanowi 50-60% najniższej krajowej
EMERYT
miesiąc temu
BO WYSOKOŚĆ EMERYTUR ZALEŻY OD WYSOKOŚCI ZAROBKÓW Rp- 7 , TYM SAMYM OD SKŁADEK ZAPŁACONYCH, MOŻE WARTO SIE DOKSZTAŁCIĆ A NIE BIADOLIC " JAK SOBIE POŚCIELESZ, TAK SIE WYŚPISZ " 🙂
...
Następna strona