Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

W Polsce wciąż tyka emerytalna bomba. W jej polu rażenia znajduje się 600 tys. osób

479
Podziel się:

Polskiemu systemowi emerytalnemu wciąż zagraża bomba zaprojektowana przez prawo. Są nią tzw. emerytury groszowe. Dziś otrzymuje je 365 tys. Polaków. W ciągu kilku lat jednak ich liczba zwiększy się nawet do 600 tys. osób. Eksperci podnoszą, że konieczne są pilne zmiany w systemie.

W Polsce wciąż tyka emerytalna bomba. W jej polu rażenia znajduje się 600 tys. osób
Emerytury. 600 tys. Polaków jest zagrożonych świadczeniami groszowymi (Adobe Stock, Wioletta_Wiaderek)

Tzw. emerytura groszowa przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn), jednak nie mają wymaganego prawem stażu pracy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Spełnienie tych dwóch warunków gwarantuje pracującym świadczenie w minimalnej wysokości.

Prawo w Polsce jest bowiem tak skonstruowane, że wystarczy przepracować jeden dzień w życiu, by przysługiwała nam emerytura. Nawet jeśli będzie ona w groszowej wielkości, co zresztą się dzieje. Osoba z najniższym świadczeniem w Polsce co miesiąc dostaje przelew z ZUS-u w wysokości 2 groszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsze zadanie dla nowego rządu. Prof. Orłowski: trzeba zlikwidować marnotrawstwo

Groszowe emerytury to bomba nad polskim systemem emerytalnym

Problem emerytur groszowych w opinii dla money.pl szczegółowo opisał Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting, założyciel Debaty Emerytalnej. Powołał się na analizy i prognozy ZUS-u. Wynika z nich, że na koniec 2022 r. liczba osób pobierających emeryturę poniżej minimalnej wynosiła ponad 365 tys., a za kilka lat przekroczy 600 tys.

Jak podał ekspert, zgodnie z danymi z 2022 r. w Polsce dotyczącymi emerytur groszowych:

  1. Około 17 proc. emerytów otrzymywało emeryturę poniżej 600 zł.
  2. Około 24 proc. otrzymywało emeryturę od 600,01 zł do 800 zł.
  3. Około 59 proc. otrzymywało emeryturę od 800,01 zł do 1338 zł (minimalna emerytura od marca 2022 r. wynosiła 1338 zł brutto).

Ponad 80 proc. osób ze świadczeniem poniżej minimalnego stanowią kobiety, które średnio mają dużo niższą emeryturę od mężczyzn. Z czego to wynika? Jak pisaliśmy w money.pl, wpływ na to ma krótsza praca kobiet, która wiąże się z niższym wiekiem emerytalnym, ale nie tylko. W Polsce nadal bowiem popularny jest model życia rodziny, w którym to kobieta rezygnuje z zarobkowania na rzecz poświęcenia się obowiązkom związanym np. z wychowaniem dziecka.

Innymi przyczynami niższych świadczeń kobiet są: zjawisko tzw. luki płacowej, czyli mniejszych pensji kobiet niż mężczyzn na tych samych stanowiskach i prognozowana długość życia przez Główny Urząd Statystyczny. Kobiety żyją średnio dłużej od mężczyzn, a więc ZUS musi podzielić ich kapitał na większą liczbę wypłat.

Jak rozwiązać problem groszowych emerytur?

Na tak postawione pytanie Oskar Sobolewski wskazał, że konieczna jest zmiana dwóch kryteriów, które są uwzględniane przy obliczeniu emerytury (zgromadzony kapitał i staż pracy). Konieczne będzie ustalenie minimalnego stażu pracy, który uprawnia do emerytury.

Drugim elementem powinna być minimalna wysokość świadczenia, jakie powinno być wypłacane co miesiąc. W razie, gdyby świadczeniobiorca nie wypracował odpowiedniego stażu lub nie zgromadził wystarczającego kapitału, to powinien otrzymywać wypłaty nie co miesiąc, ale np. w ramach corocznej lub jednorazowej wypłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(479)
Matkapolka
5 miesięcy temu
KOBIETY NA WSI ,W MALYCH MIASTECZKACH ,MIASTACH PRZEZ 8LAT POPRZEDNICH RZĄDÓW PO-PSL PRZEWAZNIE PRACOWAŁY TYLKO NA SMIECIOWYCH UMOWACH AGENCYJNYCH CZY U PRYWACIARZY GDZIE NIE BYLY ODPROWADZANE OD NICH SKLADKI DO ZUSU !!!ZAROBIL PRYWACIARZ ,ZAROBILA AGENCJA PRACY KTORA TO DAWALA IM PO 4 UMOWY W MIESIACU ABY NIE PLACIC TYCH SKLADEK DO ZUSU CZY PRACOWALY U SPOLEK COREK AGENCYJNYCH TEJ SAMEJ AGENCJI PRACY TYMCZASOWEJ I MIALY PO 30ZL ODPROWADZANE SKLADKI DO ZUSU !!!SA STATYSTYKI W ZUSIE TO MOZNA TO SPRAWDZIC ,A JAK POSZLAM NA TARGI PRACY POWIATOWE TO 95%OFERT PRACY TO BYLY OFERTY AGENCJI PRACY ZE SMIECIOWYMI ZLECENIAMI !! ZAROBILO NA ICH CIEZKIEJ PRACY PANSTWO NA PODATKU JAKO PASER ,ZAROBIL PRYWACIARZ ,FIRMA ZACHODNIA CZY AGENCJE PRACY !!!A ONE Z TYCH 8LAT NIE MAJA SKLADEK NA KOBNTACH W ZUSIE !!!NIE MOWIAC O TYM ZE PRZEZ 8LAT NIE MIALY URLOPOW ,OCHRONY ZDROWIA ,KODEKSU PRACY CZY BADAN OKRESOWYCH !!!A TERAZ MAJA I BEDA MIALY EMERYTURY NA GRANICY UBUSTWA SOCJALNEGO !!CHOC W UNII SA JUZ 20LAT !!!ALE CZY TO BYLA ICH WINA ???NIE !!ONE PRZECIEZ CIĘŻKO PRACOWAŁY NA SWOJE RODZINY !!!WSTYD ....
Mara
5 miesięcy temu
Ja jestem osobą, która weszła na rynek pracy na początku lat 90 tych. Zaraz po szkole średniej trafiłam na bezrobocie. Potem śmieciówka, potem 3 dzieci znowu przerwa, potem umowa o pracę, ale na 3/4 etatu, dopiero od niedawna etat. Lata uciekają, a składki małe. Ktoś powie trzeba było szukać innej pracy, ale dzieci małe, nie było stać na nianię, człowiek zadowolony, że ma umowę o pracę, a że niskie zarobki to już trudno, grunt, że dzieci zaopiekowane. Teraz dzieci dorosłe, etat jest, ale praktycznie za najniższą krajową. Szukałam innej pracy, ale kobiet 50+ nikt już nie chce zatrudniać, więc tkwię w tej smutnej rzeczywistości. Jeśli zostanie podniesiony wiek emerytalny to kto zatrudni panią 60+ na umowę, żeby mogła zgromadzić składki.
bobo
5 miesięcy temu
Pracowałam i wychowywałam dziecko a te kobiety które nie pracowały uważają że im się należy bo wychowywały dzieci ale było im dużo lżej to wszystko można pogodzić
bobo
5 miesięcy temu
Cały czas myślałam ze jak będę więcej zarabiać, uczyć się i dłużej pracować będę wynagrodzona dobrą emeryturą - TO BZDURA, na razie dokładają nierobom, jak nie pracowałeś albo pracowałaś krótko lub na czarno to za co emerytura
TB58a
5 miesięcy temu
Pani Trzaskowska dała, podczas kampanii prezydenckiej, bardzo ciekawą propozycję = 200 PLN do podstawy emerytury za każde urodzone dziecko. Naprawdę Kobietom to się należy, za ich pracę w domu, przy rodzinie. No ewentualnie można dodać i wychowane & niekarane dziecko.
...
Następna strona