Notowania

Skarbówka bierze na celownik firmy badawcze. Zapowiada kontrole

Korzystający z ulgi na badania i rozwój dostają coraz więcej pism od skarbówki. Co ciekawe, na część z nich nie muszą odpowiadać, ale kierując się strachem przed urzędem, przeprowadzają, skomplikowaną niekiedy, samokontrolę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Z ulgi na badania i rozwój firmy badawcze mogą korzystać od 2016 r. (Fot: PAP)

Skarbówka coraz bardziej interesuje się firmami, które skorzystały z ulgi na badania i rozwój (B+R). Obowiązuje ona od 2016 r., ale na dużą skalę firmy skorzystały z niej w rozliczeniu za 2018 r.

W praktyce odliczają wydatki podwójnie: jako koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym oraz jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi B+R – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Firmy dostają dwa rodzaje pism. Pierwsze to zawiadomienie o wszczęciu czynności sprawdzających. Są rozsyłane niemal masowo.

"Działanie ZUS-u to wprowadzenie w błąd przedsiębiorców."
Jak nie prośbą, to groźbą. ZUS rozsyła do pracodawców pismo, które wprowadza w błąd

- Bardziej niepokojące są jednak inne pisma, wysyłane bez określonego trybu, które nie mają ani charakteru czynności sprawdzających, ani kontroli. Urząd prosi w nich podatników, by jeszcze raz zweryfikowali samodzielnie swoje rozliczenia i poinformowali urząd o wynikach takiej samokontroli – mówi w rozmowie z "Rz" Błażej Czajkowski, starszy menedżer w Crido.

Obejrzyj: Ekonomista: Polska specjalizuje się w szokowaniu rynku

Wyjaśnia, że podatnicy nie mają wprawdzie obowiązku odpowiadać na ten drugi rodzaj pisma, ale chcąc zachować poprawne relacje z administracją skarbową, z reguły ustosunkowują się do niego. Wielu naukowców zaczyna się jednak zastanawiać, czy ulgi na rozwój warte są bycia "na cenzurowanym".

Zwolniony z podatku będzie przychód nie tylko z pracy, ale i zleceń
"Fikcyjnego pracownika zatrudnię". Skutek uboczny likwidacji PIT dla młodych

Karolina Łukasik, starszy konsultant B+R w firmie Ayming Polska, uspokaja, że czynności sprawdzające mają charakter standardowy i zwykle kończą się pozytywnie. Jeśli urząd zauważy rozbieżność między deklaracją a stanem rzeczywistym, wezwie podatnika do złożenia korekty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ulgi podatkowe, podatki, skarga na urząd skarbowy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2019

babciaPolska to kraj absurdów podatkowych bo tak naprawdę Polak nie wie ile razy jego zarobione pieniądze są opodatkowane a i tak rządowi wiecznie mało a co … Czytaj całość

04-07-2019

BleeeTo w jezyku PiS-u nazywa sie "wspieranie innowacyjnej gospodarki".

04-07-2019

IRASIAD"Bez określonego trybu" to działa całe to państwo od czasu, kiedy sam "Wielki" Wódz dał przykład w Sejmie...

Rozwiń komentarze (56)