Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Służbowy e-mail po pracy. Parlament Europejski pracuje nad prawem do bycia offline

3
Podziel się:

Co dalej z pracą online? Parlament Europejski wzywa do respektowania prawa pracowników do bycia offline. W Polsce co 4 osoba pracująca z domu, częściej niż kiedyś pracuje po godzinach.

Służbowy e-mail po pracy. Parlament Europejski pracuje nad prawem do bycia offline
Prawo do bycia offline? Co 4 pracownik pracuje po godzinach (East News)

Jak pisze Puls Biznesu, powołując się na 43. Monitor Rynku Pracy - cykliczne badanie Instytutu Badań Pollster - co czwarta osoba wśród ankietowanych, która w czasie pandemii zmieniła tryb pracy ze stacjonarnej na zdalną lub hybrydową, częściej niż kiedyś pracuje "po godzinach".

W raporcie autorzy zaznaczają również, że 69 proc. firm, w których praktykuje się pracę zdalną, nie weryfikuje czasu pracy zatrudnionych osób. Pracownicy rozliczani są z efektów i wykonanych zadań.

Jak podkreśla "Puls Biznesu", tylko 14 proc. pracodawców przyznaje, że ich pracownicy są zobowiązani do wysyłania informacji mailowej lub telefonicznej, gdy zaczną lub skończą pracę.

Zobacz także: 4. fala pandemii nadciąga. Polska gotowa na kolejny lockdown?

Dr Szymon Kubiak, wspólnik w kancelarii Wardyński i Wspólnicy tłumaczy na łamach "Pulsu Biznesu", że to nasilona przez pandemię cyfryzacja pracy doprowadziła do upowszechnienia się kultury wiecznie osiągalnego pracownika.

- Jest to niekorzystne społecznie zjawisko, dlatego Parlament Europejski postawił przed sobą trudne zadanie przyjęcia rozwiązań prawnych, które nie zaprzepaszczą korzyści płynących z cyfryzacji, a jednocześnie ochronią pracowników przed zawłaszczaniem ich czasu prywatnego przez pracę - dodaje ekspert.

Parlament Europejski już w styczniu przyjął rezolucję, w której apeluje do przyjęcia dyrektywy o prawie pracowników do bycia offline po godzinach pracy.

Obecnie kilka krajów europejskich podjęła już pierwsze kroki w sprawie regulacji przepisów o pracy zdalnej. Z kolei Belgia, Francja, Hiszpania, i Włochy przyjęły takie zapisy prawne, które dotyczą nieangażowania się w obowiązki w czasie pracy online po godzinach. W Polsce takich przepisów jeszcze nie wprowadzono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Wawa
3 lata temu
A to ze pracownik w czasie pracy zdalnej odbiera pocztę,wstawia pranie czy odkurza w swoim domu będzie odliczone ?
Jerzy
3 lata temu
Jak się ma pracę, w której szefostwo wymaga być "online" po godzinach pracy to się taką pracę zmienia.
Starej daty
3 lata temu
A po polskiemu nie można? Nie kumam co to ofline, a co online. Uczono mnie języka radzieckiego, kto znał angielski był podejrzany, a nawet mógł być oskarżony o szpiegostwo.