Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|
aktualizacja

Buduje się mniej mieszkań. Nowe dane GUS

18
Podziel się:

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu, spadła o 6,7 proc. rok do roku — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Buduje się mniej mieszkań. Nowe dane GUS
. (Getty images, © 2008 Sean Justice)

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w pierwszej połowie 2022 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu 2022 r., spadła o 6,7 proc. rok do roku (rdr). Natomiast wrosła o 8,1 proc. miesiąc do miesiąca (mdm). Na koniec czerwca w budowie było 881,6 tys. mieszkań, czyli o 1,6 proc. więcej niż przed rokiem.

Według wstępnych danych, w pierwszym półroczu 2022 roku oddano do użytkowania 109,4 tys. mieszkań. To jest o 3,8 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 62,9 tys. mieszkań – o 3,7 proc. więcej niż w 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 44,9 tys. mieszkań (o 6,0 proc. więcej).

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 10,5 mln m2 , czyli o 4,2 proc. więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 95,5 m2 .

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,5 proc. ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, czyli spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 1 598 mieszkań (wobec 2 459 przed rokiem).

Czerwcowe wyniki na Twitterze komentują ekonomiści.

Więcej informacji wkrótce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
budownictwo
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
122
2 miesiące temu
bańka na nieruchomościach rośnie bo kasa jest rozdawana, stopy procentowe poniżej inflacji i tani przez to kredyt. Ale kiedyś ta polityka odbije się nam czkawką. Stracą nie tylko posiadacze nieruchomości, ale przede wszystkim ludzie mający oszczędności. Dlatego trezba się do tego przygotować. Jak? Wiedza finansowa się przydaje. Przeczytajcie ksią.ż ke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Można się czegoś nauczyć.
vsdv
2 miesiące temu
Ceny nieruchomości rosną nie dlatego że zwiększa się ich wartość lecz dlatego że złotówka się osłabia. Zachodnie fundusze kupują bo jest dla nich tanio. Ludzie uciekają przed inflacją i dewaluacją złotówki, inwestują w giełdę, waluty obce, kryptowaluty, złoto i nieruch., ludzie budują lub kupują pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
Hulton
2 miesiące temu
Przed pandemią z wypłaty mogłem kupić metr mieszkania,mała mieścina,przed podwyżką stóp mogłem już kupić tylko może z pół metra albo i 40cm2 a i tak mieszkania szły jak świeże bułeczki.Banki dawały kredyty jak leci, ja nie miałem odwagi pakować się w kredyt na całe życie. Żałuje czy nie to już inna sprawa. Teraz mam uzbierane na powiedzmy pół mieszkania ale na drugie pół według banku się nie kwalifikuje,wiadomo,niska zdolność kredytowa
USAfirst13
2 miesiące temu
Brak zdolności kredytowej i wspolprao z deweloperami Niektórzy nie powinni dostać kredytu ale przy tak niskich stopach łapał się prawie każdy z wyłączeniem żuli czyli komandosow
Klock
2 miesiące temu
Mieszkań i domów jest już za dużo i cały czas poatodeveloperka leje beton wszędzie gdzie się da Indie nie da. Wystarczy.