Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Spadek zamówień i sprzedaży. "Firmy zaczną redukować zatrudnienie"

105
Podziel się:

- W niedalekiej perspektywie firmy zaczną ograniczać koszty zatrudnienia - zwraca uwagę Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan w komentarzu do poniedziałkowych danych o PMI dla polskiego przemysłu. Firmy raportują spadki nowych zamówień i bieżącej sprzedaży - dodał.

Spadek zamówień i sprzedaży. "Firmy zaczną redukować zatrudnienie"
Niepewność i inflacja ciążą polskiemu sektorowi przemysłowemu (East News, LESZEK KOTARBA)

Jak poinformował w poniedziałek S&P Global Market Intelligence, wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłu wzrósł z 40,9 pkt w sierpniu do 43,0 pkt. we wrześniu, rejestrując ujemną wartość piąty miesiąc z rzędu. Według autorów raportu gwałtowny spadek nowych zamówień sprzyja dalszemu kurczeniu sektora.

Zdaniem Mariusza Zielonki z Konfederacji Lewiatan wynik PMI okazał lepszy od prognoz.

"Niepewność i inflacja ciążą polskiemu sektorowi przemysłowemu. Indeks PMI odbił się od tegorocznego dołka. Ale to nadal oznacza, że menedżerowie logistyki oczekują recesji" - wskazał w poniedziałkowym komentarzu Zielonka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 60 tys. Ukraińców wróciło walczyć z Rosją. Jak zniesie to polski rynek pracy?

Zdaniem eksperta, firmy raportują spadki nowych zamówień i bieżącej sprzedaży. "Co za tym idzie przedsiębiorstwa wstrzymywały się z zakupami, wykorzystując jednocześnie nagromadzone zapasy i zmniejszając koszty magazynowania, które notowały w sierpniu poważne wzrosty" - tłumaczy.

W ocenie Zielonki, "PMI po raz kolejny pokazuje, że przedsiębiorstwa jeszcze mają przestrzeń do przerzucania podwyższonych kosztów produkcji na konsumentów". "Gdy przestrzeń do tego typu działań się wyczerpie, zaczniemy doświadczać w przemyśle redukcji kosztów zatrudnienia" - ocenił.

Podatek Sasina uderzy w firmy? "Czekają nas ciekawe dane"

Jak poinformowała Konfederacja Lewiatan, według ankietowanych firm głównymi czynnikami napędzającymi inflację były: ceny energii, niekorzystne kursy walut oraz niedobory surowców (szczególnie dotyczy to elektroniki).

Jak dodano, odpowiedzią producentów na obecną sytuację były gwałtowne podwyżki cen wyrobów gotowych (tempo, w jakim we wrześniu wzrosły ceny produktów przemysłowych było jednak najwolniejsze od początku 2021).

"Bardzo ciekawie zapowiada się kolejny miesiąc. Dowiemy się wtedy, jak bardzo źle przemysł zareagował na słowa wicepremiera Jacka Sasina o dodatkowym podatku od nadzwyczajnych zysków" - wskazał Zielonka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(105)
Patriota
2 lata temu
No i bardzo dobrze !!!
Szybki,Grzego...
2 lata temu
Firma Wiadomo to niestety nie Instytucja Charytatywna a i jak Dobrze Funkcjonuje i ma Spore Dochody w postaci Zysku oczywiście Netto to wiele może zrobić dla społeczności Lokalnej.
Szybki,Grzego...
2 lata temu
No Właśnie jeśli Rząd nie Pomoże szczególnie Dużym Firmą Produkcyjnym wierzę że Branży Papierniczej Też bo sam pracuję i Widzę co się dzieje.Szczegolnie w Kosztach Prądu,Gazu i Paliwa to będzie bardzo Źle.Licze na Rozsądek Rządzących.
Załamany
2 lata temu
Jestem kierownikiem wydziału produkcyjnego w dużej firmie . Z miesiąca na miesiąc ilość nowych zleceń spadła na moim wydziale o 90 procent. Mam pod sobą 50 osób a pracy dla 10, narazie bronimy się urlopami i oddelegowaniem na wydziały gdzie jeszcze jest praca ale co będzie dalej?
Axaz2
2 lata temu
Niech już tak nie płaczą ci wszyscy "przedsiębiorcy", którzy nie potrsfią nic oprócz zwolnień.
...
Następna strona