Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Spis powszechny. Możesz na tym zarobić

329
Podziel się:

Jeszcze przez tydzień potrwa nabór na rachmistrzów spisowych, którzy pomogą w zbieraniu danych do narodowego spisu powszechnego. Sprawdziliśmy, ile można zarobić.

Spis powszechny. Możesz na tym zarobić
Za parę miesięcy ruszy Narodowy Spis Ludności i Mieszkań (Adobe Stock, andranik123)

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rusza już w kwietniu. Z pomocą rachmistrzów będą zbierane dane Polakach - o liczbie, jakości życia czy majątku wszystkich obywateli. Dane demograficzno-społeczne, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności są dla państwa jedynym źródłem danych.

W spisie wziąć udział musi każdy. Większość z nas odpowie na pytania przez internet, ale i urzędnik może zapukać do naszych drzwi i zadawać osobiste pytania. Nie odpowiesz? Za odmowę wzięcia udziału w spisie możesz zostać ukarany grzywną.

Ale na spisie można zarobić. Jak? Zatrudniając się jako rachmistrz. Główny Urząd Statystyczny poinformował o przedłużeniu naboru aż do 16 lutego.

Sprawdziliśmy, o jakich zarobkach mowa. Do tej pory obowiązywała stawka 4 zł za wywiad telefoniczny i 7 zł za bezpośredni. W związku z pandemią przygotowywane są jednak zmiany. Niezależnie od metody stawka za pojedynczą ankietę ma wynieść 6 zł.

Jak podaje GUS, kandydat na rachmistrza spisowego powinien mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Zobacz także: Zmieni się spis powszechny. Podstawową formą będzie udział przez internet

Kandydaci będą musieli wziąć udział w szkoleniu przeprowadzanym w trybie zdalnym. Obejmować one będą część teoretyczną oraz część praktyczną, zakończy je egzamin.

Kandydaci, którzy uzyskają pozytywny wynik z egzaminu (co najmniej 60 proc. poprawnych odpowiedzi), zostaną wpisani na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza. O kolejności na liście decydować będzie najwyższa liczba punktów uzyskanych na egzaminie przez kandydatów z danej gminy.

Jak pisaliśmy, pandemia sporo zmieni w zakresie prowadzenia tegorocznego spisu. - W tym roku podstawową formą będzie samospis internetowy - mówiła nam Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.

Jak to będzie wyglądało? Na stronie GUS pojawi się specjalna aplikacja, która ma zostać uruchomiona z początkiem kwietnia. Zalogować będzie można się na nią również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana "w systemie teleinformatycznym". Aplikacja GUS ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(329)
Zenon
3 lata temu
Byłem rachmistrzem w 2020r i zarobiłem około 2300 zł brutto (na rękę około 1650 zł) czyli kpina poniżej minimalnej pensji w Polsce a zasuwałem przez 12 godz. dziennie. Prawie 30-40% adresów było zweryfikowanych czyli musiałem przybyć na swój koszt na miejsce gdzie okazywało się, że dane gospodarstwo jest już zlikwidowane. Za to oczywiście GUS nie płacił. W ogóle GUS nie płacił tzw. szkodliwego za narażenie się na covida, co jest już absolutnym skandalem. To samo jest obecnie ze spisem ludności w 2021 gdzie stawki są mniejsze o 25% niż 10 lat wcześniej. Po prostu grosze a roboty co nie miara a stresu też np. ze wściekłymi psami.
DEUTER
3 lata temu
Po 1 większość ludzi komentujących nie ma pojęcia o prawach Unijnych! 2 ich wypowiedzi są mierne!. Tu nie chodzi o poglądy polityczne!. Doczytajcie w jakim celu przeprowadza spisy powszechne na świecie! PS: "W starożytnym Rzymie też byście nie podali swych danych "cenzorowi". Powołując się potem na prawo rzymskie" TO ABSURD
rachmistrz
3 lata temu
Po pierwsze, to nie wymysł rządu pisowskiego, bo każdy inny też byłby do tego zobligowany, Po drugie, spis wynika z rozporządzenia UE w tym względzie i dotyczy wszystkich krajów czlonkowskich ( nie tylko Polski). Po trzecie, nie dotyczy warunków materialnych (majątku), tylko sytuacji zawodowej, zdrowotnej i ekonomicznej ludności oraz miejsca zamieszkania poszczególnych osób i ich migracji. Po czwarte, jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich mieszkańców (również cudzoziemców i osób bezdomnych), a za odmowę udzialu w nim lub składanie odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym grozi grzywna. No i wreszcie po piąte, a właściwie najważniejsze - jest to tzw. samospis, czyli każdy powinien sam przez odpowiednia stronę online wypełnić ankietę spisową. Jeśli nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, zgłasza ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na numer infolinii spisowej. Może również zadzwonić na infolinię spisową i zostanie przeprowadzony z nim wywiad telefoniczny, tzw. "spis na żądanie". W pozostałych przypadkach wywiad będą przeprowadzać rachmistrzowie terenowi, chyba, że zaostrzenie pandemii na to nie pozwoli.
Rozważna
3 lata temu
Ludzie! czytajcie nowe decyzje,spis będzie w internecie.Sami ludzie pewnie młodzi wybiorą tą formę. A tylko do niektórych zadzwoni rachmistrz.Przez telefon odpowiedzą na pytania,pospolite,pytania bez wys.zarobków,.Może w niektórych małych miejscowościach gdzie nie ma Covid-19 przyjdzie ankieter.Ale jak znam życie to młodzi za starszych wypełnią ankiety Internetowo!Zawsze to wygodniej bo można sie zastanowić.Po co te lamenty jak to nie wpuścicie,po co tyle zapiekłośći?Na całym świecie są co jakiś czas takie spisy i nikt nie podnosi wrzasku.Niezależnie jakie są poglądy polityczne ludzie mają obowiązek podać dane.
Roman
3 lata temu
A ja chciałem kandydować ale po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy odpuszczę sobie. Podszedłem do tematu jak do możliwości dodatkowego zarobku a tu taki hejt ze strony ludzi. Od razu się odechciewa. Nawet nie wpadłbym na to aby patrzeć kto co ma. Jako że przez covid ankiety głównie będą wypełniane przez internet oraz telefonicznie skąd takie nastawienie bojowe do rachmistrzów?
...
Następna strona