Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Spór o port w Elblągu. "Apeluję o negocjacje"

250
Podziel się:

- Tor wodny łączący kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej z Elblągiem będzie gotowy jesienią - zapewnił wiceminister infrastruktury. Problematyczna jest kwestia miejskiego portu w Elblągu. Rząd jest gotów wesprzeć inwestycję w zamian za większościowy pakiet akcji portu. Wiceminister apeluje o negocjacje.

Spór o port w Elblągu. "Apeluję o negocjacje"
17 września 2022 r. otwarto Kanał Żeglugowy będący częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (PAP, Adam Warżawa)

- Potwierdzam, że w tym roku zakończą się prace przy realizacji tej inwestycji, jeśli chodzi o budowę nowej drogi wodnej łączącej Elbląg, Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zgodnie z harmonogramem tor wodny powinien być gotowy jesienią - zapowiedział wiceszef resortu infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Dodał, że w związku z inwestycją "są małe opóźnienia" związane z budową mostu obrotowego w Nowakowie (przez rzekę Elbląg). - W zasadzie jest on już gotowy, a jego odbiór jest przewidziany na najbliższe miesiące. Reszta prac idzie zgodnie z planem. Pozostaje nam budowa ścianki szczelnej na rzece Elbląg i pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. To nie są skomplikowane prace i nie przewidujemy w związku z tym większych trudności - przekazał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przekop Mierzei to szansa dla Elbląga. "Nie ma portu, do którego nie można dopłynąć"

Wiceminister przyznał jednak, że "problematyczna" jest kwestia miejskiego portu w Elblągu i pogłębienia 900-metrowego odcinka na rzece Elbląg od portu do punktu P2. Od września ubiegłego roku czynna jest przeprawa wodna przez Mierzeję Wiślaną, trwa pogłębianie toru wodnego na rzece Elbląg.

Aby większe jednostki mogły wpływać przez Mierzeję do Elbląga, potrzeba jeszcze pogłębić sam basen portowy i zamontować obrotnicę. Na to miasto Elbląg pieniędzy nie ma. Rząd jest gotowy wesprzeć inwestycję w zamian za większościowy pakiet akcji portu.

- Dochodzimy z pracami do punku P2 i tam w obecnych warunkach musimy się zatrzymać. Wynika to m.in. z nabrzeży w porcie miejskim, które są za płytkie. W pierwszej kolejności trzeba je umocnić, a następnie dokonać pogłębienia. Jeśli zrobilibyśmy odwrotnie, mogłoby to stanowić zagrożenie dla infrastruktury portowej - wskazał Gróbarczyk.

Minister apeluje: rozpocznijmy negocjacje

Minister przypomniał, że rząd zaoferował 100 mln zł, które miałyby zostać wydane na niezbędne prace na tym odcinku.

- Wiąże się to jednak z pewnymi zobowiązaniami właścicielskimi związanymi z portem. To może być wykup udziałów, podniesienie kapitału portu, czy stworzenie nowego podmiotu z nową formą właścicielską. Dopuszczamy różne rozwiązania, abyśmy mogli wejść do tego portu i zainwestować - wyjaśnił.

Gróbarczyk przyznał, że spór w tej sprawie trwa od kilku miesięcy.

Ponawiam apel, aby rozpocząć negocjacje, bo obecna sytuacja do niczego nie prowadzi - zaznaczył.

Wiceminister, pytany o koszty utrzymania kanału przez Mierzeję Wiślaną, poinformował, że do końca 2022 r. wyniosły one w sumie ponad 900 tys. zł. Zgodnie z decyzją ministra infrastruktury obecnie wejścia, wyjścia do i z portu Nowy Świat oraz przejście przez śluzę są bezpłatne.

Według opublikowanego pod koniec marca 2023 r. projektu uchwały rządu, budżet wieloletniego programu budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma być powiększony do ponad 2 mld 127 mln zł.

Obecny budżet to 1 mld 984 mln zł. Główną przyczyną zmiany uchwały jest wzrost kosztów inwestycji spowodowany zmianą cen materiałów i robót budowlanych na rynku budowlanym. W projekcie uchwały wydłuża się termin realizacji programu do 2024 r.

Nowy kanał, nowe możliwości

Kanał Żeglugowy, będący częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, otwarto 17 września 2022 r. Rząd wskazywał, że przekop zwiększy atrakcyjność gospodarczą województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności Elbląga i portu w tym mieście, a także innych portów Zalewu Wiślanego.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 km. Pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który składają się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(250)
Kędzierzyn Ko...
rok temu
U nas Ministerstwo Infrastruktury zablokowało budowę portu śródlądowego w Kozlu już trzy lata temu
Druga Ostrołę...
rok temu
Różnica taka, że na rozbiórkę Ostrołęki wydano miliard złotych a tu wystarczy przestać wydawać i samo się zamuli.
smutas
rok temu
ludzie lubią wierzyć w teorie spiskowe,, w 2015 było kilka banków państwowych m.in. PKO BP po co kupować PKO SA za grubą kasę jak można było w PKO BP dać tak dobre warunki że ludzie sami by przeszli, tak samo tutaj rząd może zbudować nowy port dwa kilometry dalej dociągnąć kolej i eskę aby nadążyć wywozić towary, chcą budować CPK będzie już wprawa i utrą nosa tym co nie wieżą w dobre chęci małego
smutas
rok temu
wiadomo co będą wozić, piach z pogłębiania do trzęsacza, robota do końca świata, płacimy 2,7 mld na TVP, możemy też za wożenie piachu płacić
S.K
rok temu
A co robiły do tej pory wladze Elbląga TVN-owsko-PO-owskie?Budowa trwała a oni myśleli że port miasta sam sie zbuduje i tor wodny sam pogłębi?A teraz niech rząd zrobi a my sprzedamy lub zarobimy!Nie ma tak dobrze znamy interesy Platformy..albo udziały w porcie państwa albo szukajcie inwestora.
...
Następna strona