Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Starcie Dawida z Goliatem. Izrael ma nad Palestyną potężną przewagę ekonomiczną

230
Podziel się:

Kryzys w stosunkach izraelsko-palestyńskich narastał nie tylko przez kwestie religijne, polityczne i społeczne. Również ekonomiczne – bo obecne działania, które można nazwać czysto wojennymi, mają źródło również w gospodarczej presji Izraela.

Starcie Dawida z Goliatem. Izrael ma nad Palestyną potężną przewagę ekonomiczną
Izraelskie rakiety niszczą wieżowiec w Gazie. (PAP, EPA, MOHAMMED SABER)

- Izrael może zrobić, co chce. Nam udało się 5 lat temu wyjechać, trafiliśmy do Polski. Ale ciągle mamy znajomych na Zachodnim Brzegu. Większość ludzi ma kawałek ziemi i próbuje uprawiać rolę albo wyjeżdża do pracy w Izraelu. Ja tak robiłem, bo tam jest najbliżej – mówi w rozmowie z money.pl Omar. Teraz pracuje w Warszawie, jest piekarzem.

Dodaje, że większości ludzi nie interesowałaby polityka, gdyby nie wdzierała się brutalnie w ich życie.

– Wyobraź sobie, że w każdej chwili może cię zatrzymać żołnierz. A osadnik wjedzie na twoją ziemię i postawi dom, ale wcześniej buldożerem zburzy twój. Nic nie zrobisz, bo za nim idą żołnierze. Ja akurat żyłem blisko Jerozolimy, więc pracowałem w Izraelu jako kierowca – mówi.

Zobacz także: Izrael kontra Strefa Gazy. Gen. Stróżyk: W takim mieście nie da się wygrać wojny

Gospodarka Palestyny od kilku lat coraz bardziej cierpiała. Obecnie mniej więcej jedna trzecia Palestyńczyków na rynku pracy jest bezrobotna. W Gazie stopa bezrobocia wynosi ponad 50 proc. Poziom ubóstwa już w 2018 roku przekroczył 50 proc. – i to pomimo pomocy lokalnego rządu i organizacji międzynarodowych. Przyczyną jest prawie całkowita blokada ze strony Izraela – przez granicę nie płyną żadne towary, więc Strefa Gazy nie ma dopływu pieniędzy.

Do pracy u bogatszego sąsiada

Według raportu jednej z agend ONZ przyczyny problemów gospodarki palestyńskiej to ekspansja i zacieśnienie izraelskiej okupacji, zduszenie lokalnej gospodarki Gazy oraz pogorszenie stanu bezpieczeństwa i brak zaufania wynikające z ponurych horyzontów politycznych.

A Palestyna od swojego bogatego sąsiada jest po prostu uzależniona. W Strefie Gazy (360 km kwadratowych zamieszkałych przez ponad 2 mln ludzi) tysiące ludzi dojeżdżają do pracy w Izraelu. Podobnie jest na Zachodnim Brzegu. Tam codziennie do pracy w Izraelu podróżuje ponad 45 tysięcy ludzi. Pracują w sektorze budowlanym, przemyśle oraz rolnictwie. Zarobki w Izraelu są dla setek tysięcy palestyńskich rodzin najważniejszym źródłem przychodu.

- W Izraelu Palestyńczycy są tanią siłą roboczą. Pracodawcy są różni, większość nie ma problemu z zatrudnieniem Palestyńczyka. Ale pozostaje nieufność. No i ciągłe problemy na granicy. Bo żeby się dostać do Izraela, trzeba stać w kolejce na przejściu. I ono będzie otwarte albo zamknięte. Żołnierze cię wpuszczą albo nie – mówi Omar.

Miliardy dolarów strat

Według raportu UNCTAD dla Zgromadzenia Ogólnego ONZ (z końca 2020 roku), koszty, które poniosła Autonomia Palestyny w związku z operacjami wojskowymi Izraela na terytorium Strefy Gazy w latach 2007-2018, wyniosły 16,7 miliarda dolarów.

Przygotowany przez tę agendę raport "Ekonomiczne koszty okupacji izraelskiej dla Palestyńczyków: zamknięcie i restrykcje Strefy Gazy" szacuje, że jest to sześciokrotność PKB Strefy Gazy – czyli 107 proc. całkowitego PKB Palestyny. Jego autorzy oceniają, że bez zamknięcia i operacji wojskowych wskaźnik ubóstwa w Gazie w 2017 roku mógłby wynieść 15 proc., a nie obecne 56 proc.

W Gazie 35 procent gruntów rolnych znajduje się w tak zwanej "strefie buforowej" wyznaczonej i w pełni kontrolowanej przez armię izraelską. De facto jest ona traktowana jak poligon, rolnicy w każdej chwili mogą zostać ostrzelani. Albo spryskani herbicydami - tereny uprawne w Strefie Gazy były okresowo opryskiwane takimi środkami. Tylko w styczniu 2018 r. rolnicy stracili plony wartości 1,3 mln dolarów.

Na okupowanym Zachodnim Brzegu większość zasobów naturalnych i najbardziej żyzne ziemie znajdują się w tzw. Strefie C, obejmującej ponad 60 proc. Zachodniego Brzegu. Ten teren jest pod całkowitą kontrolą Izraela, wliczając w to prawie całą dolinę Jordanu, gdzie powstają nielegalne izraelskie osady. Utrata dostępu do Strefy C kosztuje gospodarkę palestyńską pół miliarda dolarów rocznie.

Izrael sprawuje całkowitą kontrolę nad większością infrastruktury palestyńskiej i jest w stanie ograniczyć dostęp do niej, jak chce. Przez lata hamował rozwój usług mobilnych, nakładając na niego różne ograniczenia – na przykład zakaz wprowadzania technologii 3G.

Izrael codziennie ogranicza również dostęp Palestyńczyków do różnych dróg i przejść na Zachodnim Brzegu. A także do szczepionek na COVID-19 - co oburzyło wiele zachodnich krajów, które zrzucają się na preparaty dla biedniejszych krajów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(230)
Dvv
8 miesięcy temu
Niech ich piekło pochlodnie za to co robią Palestynie
redeon
10 miesięcy temu
Gdyby nie internet nie wiedział bym że tyle idiotów żyje na świecie .Czy wy zastanawiacie się ludzie co piszecie w ogóle ?.
Rubicon
rok temu
18 maja rocznica powstania Państwa Żydowskiego. Arabii z Palestyny chcieli to w jakiś sposób uświetnić no i przesadzili. Żydzi są dużo mocniejsi no to trzeba ich oczerniać, że biją słabszego, a że słabszy się rzuca, pluje i obraża to mamy mu wybaczyć a dlaczego? To że Żydzi tam weszli z buciorami i siedzą to fakt. Ale teraz to Arabii mogą ich cmoknąć w duży palec u nogi. Żydom nikt nie podskoczy - finansowo są w stanie przykryć nawet Rosję czy USA. Ktoś powie, że nie odpowiadają adekwatnie do użytej siły, no nie wiem, gdyby na Palestynę poleciało tyle rakiet co na Izrael to kto wie ile by było ofiar. Żydów nie bronie bo dla mnie to żadni bohaterowie, a do Arabów mam pretensje, że jak nie potrafią załatwić tematu do końca to niech się nie zabierają. Płacz nad nimi jest bez sensu, oni się żywią tym konfliktem, a teraz jak Rumuni u nas wyciągną rękę i będą jak nasi 500+ daj, daj, daj bo ja nie mam. A na końcu patronem Nowego Ładu będzie Janosik.
6pbds
rok temu
jak taka bieda i blokada to skad u nich tysiace rakiet ? Coś tu śmierdzi . Zasadniczo to wolę mieć za sąsiada żyda niz araba i w krajach zachodu czy wschodu jest taka sama opinia. przypadek?
kola
rok temu
Czytajcie i uczcie sie.
...
Następna strona