Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Stopy procentowe bez zmian. Oto kiedy możemy spodziewać się obniżek

41
Podziel się:

Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie – poinformował w środę NBP. Jak zauważa Michał Stajniak z XTB, rynek wycenia już obniżki stóp w perspektywie jednego roku. Z drugiej strony – na co wskazuje Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl – władze monetarne znajdują się w trudnej sytuacji.

Stopy procentowe bez zmian. Oto kiedy możemy spodziewać się obniżek
Prezes NBP Adam Glapiński (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Rynek wycenia obniżki w perspektywie jednego roku

Patrząc na rynkowe wskaźniki, kontrakty na stopy procentowe w perspektywie 9 miesięcy na 3 kolejne miesiące wskazują, że stopy procentowe powinny wtedy znaleźć się na poziomie 6,3 proc. Widać w takim razie, że w perspektywie roku według rynku, stopy procentowe powinny być obniżone o ok. 50 punktów bazowych – stwierdza w swoim komentarzu Michał Stajniak, analityk domu maklerskiego XTB.

Jak stwierdza ekspert, "nawet gołębi członkowie w RPP nie czują się jeszcze komfortowo z obecnie wysoką inflacją i dyskusja na temat obniżek może rozpocząć się dopiero w momencie, kiedy inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego". Jeśli paliwa będą tanieć, w jego ocenie może to stać się jeszcze na przełomie tego lata i jesieni.

Zobacz także: 03.04 Program Money.pl | "Trudno nazwać taką dezinflację sukcesem". Ekspert o nowych danych GUS

Sytuacja pogorszyła się, władze monetarne mają trudniejsze zadanie

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, zauważa z kolei w swoim komentarzu, że w ostatnim czasie sytuacja się pogorszyła i władzom monetarnym na całym świecie przybyło kilka nowych zmartwień.

"Wydaje się jednak zarazem, że trwałe przekroczenie bariery 100 USD jest wciąż mało prawdopodobne. W rezultacie ścieżka krajowej inflacji nie powinna dodatkowo podnosić się o więcej niż 0,5 pkt. proc." – komentuje ekspert. Dodatkowo w przeciwieństwie do ubiegłego roku wpływ drożejącej ropy na ceny na polskich stacjach ma szansę ograniczać wzrost wartości złotego.

W jego ocenie jednak i tak największym problemem pozostanie w Polsce inflacja. Od początku roku ceny konsumenckie skoczyły już o prawie 5 proc., a w trendzie wzrostowym nieprzerwanie pozostaje szczególnie uporczywa inflacja bazowa.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Adeian
rok temu
Przecież inflacja pod koniec roku w Polsce bedzie sięgać 20% bo PiS wpompuje kolejne miliardy żeby kupić sobie wybory.
Franek
rok temu
Chyba podwyżki stóp procentowych do rzeczywistej inflacji
EMERYT
rok temu
pisowski jastrzab ktory okazał sie SĘPEM na pieniądze POLAKOW zarobił w 2022 roku 1,3 mln zł i mowi ze zyje skromnie wręcz biednie on poprostu kpi z POLAKÓW
A2
rok temu
A Islandia podniosła stopy z 6.5% do 7.5% mimo to że inflacja spadła z 10.2% na 9,8%
Prawda
rok temu
Oczywiście że będą obniżki tylko najpierw 100% podwyżki. do wyborów wisi biała flaga w Rpp
...
Następna strona