Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Katecheci nie zaprotestują, bo dobrze zarabiają? "Jest poczucie zdrady"

769
Podziel się

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Episkopat nie chcą ujawniać zarobków katechetów, w tym duchownych. Szczątkowe dane pokazują jednak, że średnio mogą zarabiać tyle, ile dostają najlepiej opłacani nauczyciele dyplomowani. Pojawiły się zarzuty, że to właśnie dlatego nie przyłączają się do protestów.

Duchowni pracujący w szkołach - teoretycznie - dostają takie same wynagrodzenia jak ich świeccy koledzy. Jednak trudno potwierdzić to w danych.
Duchowni pracujący w szkołach - teoretycznie - dostają takie same wynagrodzenia jak ich świeccy koledzy. Jednak trudno potwierdzić to w danych. (Agencja Gazeta, rafał mic)
bDTWJWol

"Protesty mobilizują rządzących do wdrażania bardziej aktywnego programu poprawy warunków pracy i wynagrodzenia za nią, niemniej jednak dobro uczniów, podobnie jak dobro chorych, poszkodowanych przemocą czy w wyniku klęsk żywiołowych - jest priorytetem" - czytamy w Apelu Rady ds. Społecznych przy arcybiskupie metropolicie katowickim w związku ze zbliżającym się strajkiem nauczycieli.

Słowa te - oczywiście nie wprost - sugerują, że duchowni w proteście udziału brać nie będą. Episkopat nawołuje do dialogu i zaznacza, że powstrzymanie się od akcji protestacyjnej do czasu zakończenia rozmów, ma być wzorem dla młodzieży "jak rozwiązywać konflikty w dialogu, ładzie i społecznym pokoju".

- Jest poczucie zdrady. Coś takiego nie powinno mieć miejsca. Brudna polityka została wykorzystana do rozbić środowiska - mówi Paweł Koślacz, nauczyciel z Wrocławia. - Boli nas, że koledzy i koleżanki posłuchali apelu episkopatu i nie będą strajkować Słowa władz kościelny odczytujemy wprost jako zakaz strajkowania. Biskupi w swoich wypowiedziach sugerują również, że katecheci, którzy jednak zastrajkują, mogą zostać odwołani ze szkół.

bDTWJWon
Zobacz także: Szydło: Solidarność jest gotowa podpisać porozumienie z rządem

Nasz rozmówca, który w stolicy Dolnego Śląska aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do strajku, wskazuje również na inny aspekt tego zakazu. - Kościół Katolicki, czyli instytucja zbudowana na solidaryzmie, zakazuje katechetom okazania tej solidarności. To tym bardziej boli - mówi Koślacz.

Przy okazji tego apelu, w przestrzeni publicznej zaczęły się pojawiać przypuszczenia, że nie zastrajkują, bo może zarabiają więcej od nauczycieli. Jak już pisaliśmy w WP, teoretycznie nauczycieli religii obowiązują te same zasady wynagradzania, co ich świeckich kolegów.

bDTWJWot

Katechetów, zgodnie z przepisami, obowiązują zasady naliczania pensji zapisane w Karcie Nauczyciela. Z informacji urzędu w Słupsku, który został o to zapytany przez jednego z mieszkańców, wynika, że katecheci zarabiają tam średnio 3,7 zł brutto miesięcznie. Pieniądze na ten cel, identycznie jak w przypadku innych nauczycieli, pochodzą z subwencja MEN dla samorządów.

Dane z Pomorza pokazują, że są to zarobki równe najlepiej opłacanym nauczycielom dyplomowanym.

Według naszych wyliczeń, uwzględniających styczniową podwyżkę, nauczyciele zarabiają średnio 3 tys. zł brutto.

Stażysta zarabia 2,3 tys. zł brutto, nauczyciel kontraktowy - 2,7 tys. zł, mianowany - 3,1 tys. zł, a dyplomowany - 3,8 tys. zł. Takie kwoty można wyczytać z pasków z ich wypłat.

bDTWJWou

Oznacza to, że katecheci w Słupsku zarabiają znacznie powyżej średniej i nieco mniej niż nauczyciel najwyższego stopnia, który ma wieloletnie doświadczenie i stosowne przygotowanie pedagogiczne. Tymczasem katecheci wcale go mieć nie muszą.

Nasze wyliczenie chcieliśmy porównać z danymi krajowymi o średnich zarobkach katechetów. Jednak o ile MEN chętnie publikuje swoje wyliczenia dotyczące średnich zarobków nauczycieli, z przesłaniem nam danych dotyczących strice katechetów zwleka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTWJWoO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(769)
h2o
2 lata temu
Kiedy Polska była pod okupacją ZSRR wtedy w szkołach był język rosyjski. Teraz jest religia.
zum
2 lata temu
w Polsce ludzie zarabiają bardzo mało. zamiast te wszystkie socjale rząd powinien zlikwidować podatki od dochodów osobistych żeby praca była godnie wynagradzana.
Katolik
2 lata temu
Pogonic religie ze szkol do salek katechetycznych i wtedy okaze sie ilu to jest chetnych na chodzenie na religie!!!
bDTWJWoP
katolik norma...
2 lata temu
CHCA UCZYC RELIGI TO ZA PIENIADZE KOSCIOLA A NIE MOJE I TOW SALKACH PRZY KOSCIELE A NIE W SZKOLE
YODA
2 lata temu
Ja chodziłem do salki katechetycznej . I niech to wróci . Lecz jeśli religia w szkole to księża powinni to robić za friko . Powinni się zrzec pensji . Taca i profity płynące z konkordatu to mało ? TYLE W TEMACIE .
...
Następna strona