Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Szef ZNP: Ostatnia szansa dla rządu, możliwy paraliż systemu

1861
Podziel się

- Strajk to nie wszystko. Mamy w ręku potężny oręż - zapowiada szef ZNP Sławomir Broniarz. Nauczyciele wysyłają ostatnie ostrzeżenie do rządu. Chcą spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Możliwy paraliż systemu edukacji. Sławomir Broniarz zapowiada użycie "potężnego oręża"
Możliwy paraliż systemu edukacji. Sławomir Broniarz zapowiada użycie "potężnego oręża" (East News, Bartosz Krupa/East News)
bDauEQKt

Na 8 kwietnia nauczyciele zaplanowali ogólnopolski protest. Trwają związkowe referenda strajkowe. Jednak w rozmowie z Radiem ZET Sławomir Broniarz, szef ZNP, zapewnia, że strak to nie jedyna opcja.

- Strajk to nie wszystko. Mamy w ręku potężny oręż jakim jest promocja uczniów. Jeśli go wykorzystamy, to edukacji grozi kompletny kataklizm - stwierdził prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

bDauEQKv

Sławomir Broniarz wyjaśnia, że za promocję uczniów do wyższych klas czy ukończenie przez nich szkół odpowiadają Rady Pedagogiczne. Gdyby te podjęły decyzję o wstrzymaniu promocji, wszyscy polscy uczniowie nie zdaliby do kolejnej klasy lub szkoły, a rekrutacja na studia zostałaby wstrzymana.

- Chcielibyśmy, żeby rząd miał tego świadomość – dodał Sławomir Broniarz. Taka sytuacja praktycznie sparaliżowałaby polski system edukacji. Zdaniem szefa ZNP jest to opcja skrajna, ale może do niej dojść.

Obejrzyj: Przesunięte egzaminy? "To nie problem"

Jak dotąd do sporu zbiorowego przystąpiło ponad 90 proc. szkół w całej Polsce, a w referendach w większości placówek 100 proc. nauczycieli jest za przystąpieniem do strajku. Jak dotąd "najgorszym" wynikiem wśród referendów strajkowych w jednej ze szkół jest 82 proc. nauczycieli opowiadających się za strajkiem.

bDauEQKB

- Do sporu zbiorowego chcą się przyłączyć nawet szkoły o profilu katolickim czy pod egidą innych związków zawodowych. Dla nas te wyniki są super - mówi Radiu ZET Sławomir Broniarz. Referendum strajkowe kończy się 25 marca.

- Jesteśmy przekonani, że strajk, który rozpocznie się 8 kwietnia, będzie się toczył także w trakcie egzaminów, które zaczynają się 10 kwietnia, jeśli nic się nie zmieni, to tak samo będzie podczas kolejnych egzaminów gimnazjalnych 15 kwietnia - stwiedził Sławomir Broniarz.

bDauEQKC

Strajk nauczycieli. Czego domaga się ZNP?

Ogólnopolski strajk w oświacie na początku marca zapowiedział Związek Nauczycielstwa Polskiego, który zrzesza ok. 200 tys. nauczycieli. Strajk zaplanowano na 8 kwietnia, ma potrwać "do odwołania" - o czym informował szef ZNP Sławomir Broniarz.

Głównym postulatem ZNP jest 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty. Jednak nauczyciele nie ukrywają też, że nie podobają im się efekty niedawnej reformy oświaty.

Nastroje wśród nauczycieli znacznie się pogorszyły po tym, jak prezes PiS otworzył worek przedwyborczych obietnic. W zapowiedziach zmian zabrakło podwyżek dla nauczycieli, o które ci upominają się od miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDauEQKW
KOMENTARZE
(1861)
Lucynka
2 lata temu
Od tego Broniarza podjeżdża mi jakoś tak TW.
Habilitant
2 lata temu
Do roboty nauczyciele a nie strajkować, w wakacje letnie se strajkujcie na korepetycjach!
xx
2 lata temu
ten POski pastuch powinien już dawno zamiatać ulicę.Jak rządziło Po to siedział cicho jak szczur.
bDauEQKX
Oki
2 lata temu
Czas już chyba najwyższy pomyśleć o reformie edukacji, choćby na wzór amerykański" Macie 18 godzin dydaktycznych tygodniowo, ale pozostałe 22 godziny spędzacie w szkole. Nie musicie wtedy w domu przygotowywać konspektów, poprawiać klasówek! Macie wreszcie czas tylko dla siebie i rodziny! Nie weźmiecie dodatkowego etatu, bo jak i po co? Niepotrzebne będą godziny nadliczbowe, bo w godzinach wolnych od zajęć dydaktycznych zastąpicie bezpłatnie chorego kolegę! Udzielicie chętnym uczniom konsultacji, nie będą musieli brać korków, bo na drzwiach waszych gabinetów będzie wypisane kiedy (codziennie) jesteście do ich dyspozycji! A o tym jak wspaniale pracujecie, każdy rodzic bez problemu zobaczy z nagrań wideo, bo wszystkie lekcje będą nagrywane! Lekcje do odtworzenia będą wybierane losowo. A wy będziecie pękali z dumy! Nikt nie pozazdrości wam waszej pracy! Pracy ciężkiej, odpowiedzialnej, ale godziwie płatnej! Podoba Wam się taka reforma edukacji? No to przeprowadźmy ją!
Oki
2 lata temu
Czas już chyba najwyższy pomyśleć o reformie edukacji, choćby na wzór amerykański" Masz 18 godzin dydaktycznych, ale pozostałe 22 godziny spędzasz w szkole. Nie musisz wtedy w domu przygotowywać konspektów, poprawiać klasówek! Masz czas tylko dla siebie i rodziny! Nie weźmiesz dodatkowego etatu, bo jak i po co? W godzinach wolnych od zajęć dydaktycznych zastąpisz bezpłatnie chorego kolegę! A o tym jak wspaniale pracujesz, każdy rodzic bez problemu zobaczy z nagrań wideo, bo wszystkie lekcje będą nagrywane! Lekcje do odtworzenia będą wybierane losowo. A ty będziesz pękał z dumy! Nikt nie pozazdrości ci Twojej pracy! Podoba Wam się taka reforma edukacji? No to przeprowadźmy ją!
Najnowsze komentarze (1861)
***
2 lata temu
Nauczyciele, nie odpuszczajcie.
***
2 lata temu
Znów wysyp pisowskich trolli. Mało sensu, dużo agresji i chamstwa.
hhahah
2 lata temu
broniarz powinien pamiętać , że to Państwo ma doskonały oręż do walki z terroryzmem politycznym ...jest to lista płac budżetówki
werwa
2 lata temu
Broniarza na taczkę
uczeń
2 lata temu
On chyba ma paraliż twarzy.
Mec
2 lata temu
Broniarz to zwykły, lewacki wichrzyciel, który powinien mieć postawione zarzuty za podrzeganie do strajku, sam niczym nie ryzykując.
x300
2 lata temu
Ten atak na obecny rząd będzie też atakiem na opozycję, a dokładniej: na dzieci, które nie dostaną się do wymarzonych liceów. Ciekawe czy nauczyciele-rodzice, którzy mają dzieci w 8-mej klasie także będą strajkować ? Czy poświęcą swoje dzieci tej "sprawie" ?
Życzliwy
2 lata temu
No patrzę na tą MORDĘ i jakaś taka wydaje się ZAKAZANA.
bDauEQKP
jan
2 lata temu
...gdzie był Broniarz za PO...dlaczego nauczyciele nie strajkowali? ...dostali przecież takie "wysokie" podwyżki...
na bruk
2 lata temu
chama będziewszystki promocją dzieci straszył dlaczego nie podają ile za korki biorą kasy na lewo bez podatku, w szkole nie można nauczyć w domu można każdego
Aner
2 lata temu
Niech się wezmą nauczyciele do pracy. W żadnym kraju nie mają tak dobrze jak w Polsce. Pracują po kilkanaście godzin tygodniowo, mają wolne soboty, niedziele, święta czy ferie - opłacane z naszych podatków /Na zachodzie tego nie ma/ . A jak nauczyciele uczą, to wystarczy poczytać komentarze, gdzie w jednym słowie młodzież potrafi zrobić nawet 3 błędy.Beznadzieja i wstyd...A ten zadymiarz Broniarz daje młodzieży zły przykład namawiając do demonstracji i strajków. Rząd powinien zrobić z tym porządek i to czym prędzej,
Rodzic
2 lata temu
Jako rodzic popieram strajk nauczycieli. A ci, ktorzy sa, przeciwni to kupa ignorantow i ujadajacych kundli.
Grzegorz
2 lata temu
Za 16 godzin tygodniowo wszystkie święta wakacje....i tak macie zabraknie, jak nie pasuje to do handlu na budowę tam gdzie niby lepiej płacą
Nic nie wchod...
2 lata temu
No niestety, cenzura
...
Następna strona