Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Strajk nauczycieli. MEN rozbraja bombę przed wybuchem

675
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje przepisy, które złagodzą skutki strajku nauczycieli. Jeśli protestujący nie zasiądą w komisjach egzaminacyjnych, zostaną zastąpieni egzaminatorami spoza szkoły, w tym emerytami.

MEN kontra nauczyciele. Zmiany w przepisach dot. egzaminów
MEN kontra nauczyciele. Zmiany w przepisach dot. egzaminów (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Uczniowie mogą odetchnąć z ulgą, albo muszą zabrać się do nauki. Bo egzaminy odbędą się zgodnie z planem. Jak informuje "Rzeczpospolita", MEN szykuje zmiany w przepisach, które złagodzą skutki ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

Money.pl już w poniedziałek informowało o zmianach w przepisach dot. egzaminów. Czytaj więcej tu: Strajk nauczycieli. MEN zmienia przepisy

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Protest nałoży się na egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty. Zmiany w przepisach szykowane przez MEN pozwolą nie tylko na zatrudnianie nauczycieli spoza protestującej szkoły. W komisjach egzaminacyjnych będą mogli zasiąść także emeryci.

Takie zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji rozporządzeń o szczegółowych warunkach przeprowadzania egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnych oraz maturalnych.

Zobacz także: Obejrzyj: Premier prosi nauczycieli o dodatkową szansę. Prezes ZNP odpowiada

MEN znalazło się pod ścianą, gdy ZNP ogłosił rozpoczęcie strajku na dwa dni przed egzaminem gimnazjalnym. Jak podaje "Rz", prawo nie przewiduje przesunięcia egzaminu na inny termin, gdy do jego odwołania dochodzi z powodu protestu.

Resort jednak wystosował legislacyjne działa. Jeśli zdąży przeprocedować przepisy przed wszczęciem strajku, uda się "wypożyczyć" nauczycieli do komisji egzaminacyjnych. Poszukiwani będą nieprotestujący nauczyciele oraz emerytowani. Będzie to też szansa na dodatkowy zarobek.

- To nie rozwiązuje problemu. MEN zrzuciło całą odpowiedzialność za egzaminy na dyrektorów szkół - mówi "Rzeczpospolitej" Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Jak dodaje, dyrektorzy nie mogą zdecydować o podwyżkach, a zmusza się ich do ratowania egzaminów.

Pleśniar podkreśla, że przepisy rzeczywiście ułatwią poszukiwania zastępców do komisji egzaminacyjnych. Nie liczy jednak za bardzo na nauczycieli z innych szkół, szansę upatruje jedynie wśród emerytów. Wszystko zależało będzie od ewentualnych wynagrodzeń, które projektowane przepisy jeszcze nie określiły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(675)
KU
5 lata temu
I z czego onaaa taka zadowolona ,chyba ze swojej pensji a naszych podatkow.Jakim prawem ona piastuje jeszcze ten urzad,gdzie sa jej zwierzchnicy????
Bodek
5 lata temu
Pani Zalewska była nauczycielką , a zęby zrobiła sobie jak została ministrem . Z nauczycielskiej pensji , widocznie nie było jej stać .
haha
5 lata temu
emeryci pewnie pojda bo wieko ich goni a rydzyk nie odpusci
ksiadz
5 lata temu
powinni pozamykac pisowcy samych siebie za te klamstwa obelgi i ponizanie narodu a wy ich wielbiciela juz niedlugo sie przekonacie
Gregoria
5 lata temu
Mam dzieci i wydaje dość duże kwoty na korepetycje dla nich, bo w szkołach pani filmy puszcza
...
Następna strona