Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk nauczycieli. MEN zmienia przepisy ws. egzaminu ósmoklasisty

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje się na strajk nauczycieli. W błyskawicznym trybie chce zmienić przepisy o egzaminie ósmoklasisty w taki sposób, by ewentualna nieobecność pedagogów nie zablokowała możliwości jego przeprowadzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
ZNP grozi, że strajk nauczycieli może odbyć się w czasie, gdy zaplanowano egzamin ósmoklasisty (Fot: Tomasz Gzell)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej, który pozwala przeprowadzać egzamin kończący szkołę podstawową nawet bez obecności nauczycieli zatrudnionych w danej szkole. O tym, że szykuje się na ewentualność strajku w czasie egzaminów szefowa MEN mówiła już przed tygodniem.

- Centralna Komisja Egzaminacyjna ma tak skonstruowany system, że egzaminy będą sprawnie przeprowadzone - zapewniła. - Wierzę nauczycielom, sama jestem nauczycielem dyplomowanym, jestem z systemu edukacji. Przełożenie egzaminów jest niemożliwe - mówiła. Teraz pokazała, jak to zrobić.

Minister edukacji Anna Zalewska jest spokojna o przebieg egzaminów w szkołach.
Strajk nauczycieli. Anna Zalewska: "Przełożenie egzaminów jest niemożliwe"

Zgodnie z przepisami, które obowiązują obecnie, by przeprowadzić egzamin niezbędne jest powołanie zespołu złożonego z dyrektora oraz nauczycieli. Ten jest dzielony na zespoły nadzorujące zlożone z dwójki pedagogów z zastrzeżeniem, że jeden musi pracować w danej szkole. Widmo strajku organizowanego w trakcie wiosennych egzaminów spowodowało błyskawiczną reakcję ze strony MEN.

Projekt nowego rozporządzenia pozwala dyrektorom szkoły formować zespoły nadzorujące i egzaminacyjne osoby, które nie są zatrudnione w danej szkole.

Egzaminy przesunięte przez strajk nauczycieli? "To nie problem"

Dowodem na pośpiech jest fakt, że w projekcie opublikowanym 11 marca dopuczono możliwość zastosowania nowych przepisów jeszcze w tym roku, czyli w dniach 15-17 kwietnia, gdy przeprowadzany będzie po raz pierwszy "po reformie" egzamin kończące ośmioklasową szkołę podstawową. Z tego względu rozporządzenie musi wejść w życie już dzień po jego oficjalnym ogłoszeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2019

też Nauczycielkadlaczego ZNP i żałosny Pan Broniarz nie buntowali do strajku za rządów PO , gdy nauczyciele przez kilka lat wcale nie mieli podwyżek? a teraz jak … Czytaj całość

11-03-2019

seniorwięc im nie chodzi o rozwiązaniu problemu tylko jak wykiwać nauczycieli

11-03-2019

blablaZamiast dać nauczycielom podwyżkę, która kosztowałaby budżet ok. 6 mld zł to PiS woli kombinować z przepisami ( jak zawsze, rozpoczęli tego typu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (885)