Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Strajk włoski nauczycieli. Zbiera się zarząd ZNP

17
Podziel się

Zarząd ZNP zdecyduje co dalej ze strajkiem włoskim nauczycieli, gremium zbiera się o godz. 11. Tydzień temu Związek rozpoczął akcję informacyjną, wtedy też miał ruszyć protest, ale datę przesunięto.

Zbiera się zarząd główny ZNP. Zdecyduje, co dalej ze strajkiem nauczycieli
Zbiera się zarząd główny ZNP. Zdecyduje, co dalej ze strajkiem nauczycieli (East News, Tomasz Jastrzebowski)
bEhvtzud

We wtorek o godzinie 11. rozpocznie się posiedzenie zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, który planuje przyjąć ostateczną uchwałę na temat dalszej akcji protestacyjnej, nazywanej przez nauczycieli protestem włoskim. Już 15 października ZNP przystąpił do akcji ujawniającej rzeczywiste obowiązki nauczycieli. Wtedy też miał się zacząć strajk włoski, jednak związkowcy zdecydowali o jego przesunięciu.

- Dostawaliśmy liczne pytania od nauczycieli i dyrektorów, którzy wyrażali zaniepokojenie, że związek nie przyjął uchwały w sprawie protestu. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, że włączający się w akcję nauczyciele będą narażać się na szykany czy kary dyscyplinarne - powiedział tvn24.pl prezes ZNP Sławomir Broniarz. Choć w przestrzeni publicznej cały czas mowa o strajku nauczycieli, sami związkowcy podkreślają z silnym naciskiem, że będzie to protest - ma polegać na nie wykonywaniu przez nauczycieli pozastatutowych zadań. O tym zdecydowali belfrzy w specjalnej ankiecie ZNP, w której udział wzięło ponad 227 tys. osób z całej Polski. Tylko 18 proc. byłoby za wstrzymaniem się od pracy tak, jak zrobili to w kwietniu, z kolei aż 55,3 proc. opowiedziało się za protestem włoskim.

bEhvtzuf

To oznacza koniec z bezpłatnym prowadzeniem kół zainteresowań, sobotnimi wyjazdami na konkursy z uczniami czy pisaniem i koordynowaniem "projektów unijnych". Ta forma protestu zakłada też, że nauczyciele przestaną doposażać szkoły z własnych pieniędzy. W rozpoczętej 15 października akcji informacyjnej związkowcy zwracają uwagę rodziców na to, że dotychczas nauczyciele wykonywali w ramach swojej pracy wiele dodatkowych czynności, choć nie należą one do ich obowiązków. "Rodzice, zależy nam na dobrych warunkach w szkołach i przedszkolach. Wspierajcie nas w tym dążeniu!" - apelują.

Zwracają się też do kolegów po fachu. “Nauczycielu, na co dzień wykonujesz wiele zadań, które wcale Cię nie obowiązują w ramach łączącego Cię ze szkołą (przedszkolem) stosunku pracy. Zadania nieobowiązkowe odrywają Cię od Twoich rzeczywistych obowiązków, utrudniają, a często uniemożliwiają rzetelną realizację zadań związanych z powierzonym Ci stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą" - informują związkowcy, pokazując, co nie należy do obowiązków nauczycieli.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli. Wiemy, jak będzie wyglądał
bEhvtzul

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhvtzuG
KOMENTARZE
(17)
Eee
2 lata temu
Ciekawe, że nauczyciele nie chcą wykonywać, dodatkowych prac' , ale problemu w zadawaniu uczniom prac domowych - dodatkowych-poza szkola- nie widzą...
Kevin
2 lata temu
Lewaki nie odpuszcza żeby rozwalić Polskę
Pedgog
2 lata temu
O jakich nauczycielach on mówi ? Nauczyciel to powołanie, to pasja, to talent pedagogiczny, to odpowiedzialność i zobowiązanie, to służba, to miłość do drugiego człowieka i do nauczania, to kopalnia wiedzy, wykształcenia i wychowania, to wzór do naśladowania. W Polsce zawód nauczyciela już dawno się zdegradował. Dzisiaj nauczycieli już prawie nie ma, nie istnieją. Teraz grupa zawodowa nauczycieli to banda nieudaczników, nieuków którzy nie posiadają żadnego przygotowania ani wykształcenia. To ludzie których nigdzie nie chcieli, nigdzie nie zatrudnili i są zupełnie nieprzydatni. To ludzie którzy przez szereg niedopatrzeń za państwowe pieniądze marnują czas swoich uczniów. Podwyżki dla nauczycieli - tak Ale dla prawdziwych nauczycieli, a tacy niestety już prawie nie istnieją. 😢
bEhvtzuH
Lidka
2 lata temu
Zrobił setki tysiące ludzi w konia, wpuścił w maliny, do ankiety na temat formy strajku przystąpiła 1/3 uprawnionych, z czego może 20 % chciało protestu włoskiego!Koniec zawłaszczania ZNP przez jednego cwaniaka!!! Członkowie ZNP nie wybierajcie go na następną kadencję !
XD
2 lata temu
Najlepszy był by zwykły strajk. Nie iść do szkoły.. Myślicie że ktoś się do tego zastosuje..