Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Strategia zarządzania finansami Jednostek Samorządu Terytorialnego

1
Podziel się:

V Europejski Kongres Samorządów w Krakowie (8-9 kwietnia) będzie okazją do pierwszych podsumowań dotychczasowej pracy wybranych przed kilku miesiącami lokalnych władz. Finansowanie działań samorządów i ich niezależność w kontekście zadań, jakie są na nie nakładane, stanowią jeden z problemów, któremu podczas trwania kongresu poświęca się szczególnie dużo uwagi.

Strategia zarządzania finansami Jednostek Samorządu Terytorialnego
(Materiały prasowe)

Problemy w osiągnięciu porozumienia w kwestiach gospodarowania finansami na linii samorząd – władza centralna wynikają w dużej mierze z konieczności wywiązywania się przez te pierwsze z zadań i obowiązków, które są na nie nakładane. Zadań coraz liczniejszych, przeciw czemu coraz bardziej stanowczo się buntują. Samorządy z jednej strony muszą się bowiem mierzyć z konkretnymi problemami i wizją rozliczenia ich przez wyborców ze skuteczności pracy, a z drugiej – z obowiązkiem funkcjonowania w reżimie prawnym, jak choćby Prawo zamówień publicznych.

W ramach panelu V EKS, Strategia zarządzania finansami Jednostek Samorządu Terytorialnego, o kwestiach wpływu wyboru ubezpieczyciela i świadomego zarządzania ryzykiem na stabilne zarządzanie majątkiem i finansami samorządów będą dyskutować samorządowcy i przedstawiciele ubezpieczycieli. Wśród nich Rafał Kiliński, prezes zarządu TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, który tak charakteryzuje problem - Zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym w Jednostkach Samorządu Terytorialnego to bardzo złożony proces m.in. z uwagi na mnogość i różnorodność podmiotów wchodzących w ich skład. Każdy program ubezpieczeniowy powinien być efektem indywidualnego podejścia, rozpoznania potrzeb konkretnego samorządu i poznania jego specyfiki. Inaczej rzecz ujmując, proponowana oferta powinna być szyta na miarę, ponieważ nie ma w Polsce dwóch jednakowych samorządów.

O tym, jak wykorzystywać narzędzia analizy rynku, jak optymalizować ryzyko ubezpieczeniowe np. na etapie projektowanych przez samorząd inwestycji i jak zagwarantować bezpieczeństwo majątku w świetle ograniczonych zasobów budżetowych będą rozmawiać również m. in. Anna Grygierek, burmistrz gminy Strumień oraz Zbigniew Wojas, wójt Gdowa.

Jak przeciwdziałać nowym ryzykom, z którymi mierzą się samorządy, np. cyberatakom? Jak racjonalizować gospodarkę finansami publicznymi? O szerokim finansowym kontekście podjętej tematyki, a przede wszystkim o wymiernych korzyściach, jakie mogą być efektem umiejętnego zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym samorządów już na początku kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Informacja prasowa
KOMENTARZE
(1)
John Perkins
5 lata temu
Gorsze od cyberataków jest samozadłużenie. Owszem opowiadali, że stuxneli w elektrownie Wenezueli ale z właściwej strony. :)))