Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Studia lepiej mieć. Ale premia za wykształcenie jest coraz mniejsza

21
Podziel się:

Wyższe wykształcenie daje coraz mniejsze korzyści finansowe. Mimo wszystko dość skutecznie chroni przed bezrobociem i daje szansę na lepsze zarobki. Ale niektóre kierunki i zawody są wypierane przez sztuczną inteligencję – lepiej nie wiązać z nimi przyszłości.

Studia lepiej mieć. Ale premia za wykształcenie jest coraz mniejsza
Studia ciągle się opłacają, ale pensje absolwentów nie są już tak wysokie, jak kiedyś (Unsplash.com, Element5 Digital)

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku 25-34 lata z wykształceniem niższym niż średnie wynosi 45,2 proc. Wskaźnik rośnie wraz z poziomem wykształcenia. Pracę ma prawie 70 proc. osób z wykształceniem średnim oraz 88 proc. z wykształceniem wyższym.

Równocześnie wraz ze wzrostem wykształcenia rośnie spodziewana wysokość zarobków. Osoby z licencjatem zarabiają średnio o 41 proc. więcej niż osoby ze średnim wykształceniem, a osoby z tytułem magistra lub równorzędnym o 18 proc. więcej niż osoby z licencjatem.

Zobacz także: Magister został kierowcą śmieciarki. "Po prostu lubię to robić"

Jednocześnie w ostatnich latach premia finansowa związana z uzyskaniem dyplomu uniwersyteckiego zmalała. W ile w 2008 r. zarobki absolwentów uczelni wyższych (uśrednione I i II stopnia) były średnio o 67 proc. wyższe niż osób, które osiągnęły co najwyżej średni poziom wykształcenia, to w 2018 r. różnica ta wyniosła już tylko 55 proc. – czytamy w opracowaniu PIE.

Eksperci tłumaczą spadek premii za dyplom uczelni wyższej zmniejszonym popytem na niektóre rodzaje umiejętności, zwłaszcza te, które skutecznie zastępuje sztuczna inteligencja. Według wielu badań, to właśnie niektóre kompetencje związane z wysoko wykwalifikowaną pracą umysłową już są i będą w przyszłości w największej mierze zastąpione przez algorytmy sztucznej inteligencji. Nie jest to tylko specyfika Polski, podobne zjawisko obserwuje się też w innych państwach.

Sztuczna inteligencja powoli wypiera specjalistów od pracy związanej z analizą laboratoryjną, inżynierią chemiczną, epidemiologią, statystyką, księgowością czy analizą finansową. Postępującą automatyzację obserwuje się też w zawodach technicznych oraz związanych z branżą ICT.

Jednocześnie według danych Ekonomicznych Losów Absolwentów, to właśnie absolwenci informatyki i telekomunikacji mają najwyższe zarobki wśród populacji absolwentów. Zarobki informatyków posiadających doświadczenie zawodowe uzyskane jeszcze przed uzyskaniem dyplomu w pierwszym roku pracy mogą przekraczać dwukrotność średniego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
jakes
3 lata temu
edukacja wyższa ta nie inżynierska jest najgorszą inwestycja, to nawet nie inwestycja tylko strata. Zupełnie nie potrzebne w obecnych realiach rynkowych.
ZK590
3 lata temu
działa prawo popytu i podaży: u nas podaż jest duża popyt nijaki. Dlatego na podrzędnych stanowiskach pracują ludzie z wyższym wykształceniem.
sun
3 lata temu
Jeśli gospodarka opiera się na pracy fizycznej obywateli to studia są zbędne - dorabianie jakiś ideologii mija się z celem. Korea Południowa postawiła na matematykę i fizykę, i jest tam gdzie jest. Polska stawia na religię i JP2 - nigdy nie dogonimy Korei. Miłego dnia.
j....
3 lata temu
Wszyscy mogą być po studiach ale też brakuje rąk w przemyśle.Polska to nie tylko urzędnicy i fachowcy myśliciele.W Polsce też potrzebny jest piekarz ,ślusarz ,tokarz ,spawacz ,stoczniowiec.W tych zawodach też można dobrze zarabiać nie ujmując sobie .Spełnić się można jako konstruktor ,dobry inżynier fachowiec.
wert
3 lata temu
Jak pokazuje praktyka, w kregach ze styku polityki i "byznesu" odpowiedni "papier", zdobywany roznymi metodami, to miec albo nie miec pensji po -dziesci tys. lub (duzo) wiecej. A ze same polskie uczelnie wisza w ogonach rankingow, to i "bezcennosc" tego wyksztalcenia podobna. Powinno sie stopniowo zwiekszac trudnosc matur z przedmiotow scislych, zeby chociaz udawac gonienie poziomu np. azjatyckiego.
...
Następna strona