Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

"Studiowanie medycyny nie ma sensu". Na uczelniach nadal wolne miejsca. "Lepiej pójść na pielęgniarstwo"

37
Podziel się:

Wciąż można dostać się na medycynę - podaje RadioZET.pl. Część uczelni musiało przesunąć rozpoczęcie zajęć na połowę października, a niektórzy nadal kompletują studentów. Damian Patecki z Naczelnej Rady Lekarskiej mówi, że "medycyna w ogóle nie jest prestiżowym kierunkiem" i "nie ma żadnego sensu".

"Studiowanie medycyny nie ma sensu". Na uczelniach nadal wolne miejsca. "Lepiej pójść na pielęgniarstwo"
Na uczelniach czekają miejsca na kierunkach lekarskich (Agencja Wyborcza.pl, Robert Robaszewski, foto-olsztyn)

Jak podaje RadioZET.pl, Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało rekordową liczbę zgód na uruchomienie kierunku lekarskiego. 12 uczelni powinno utworzyć medycynę, jednak w niektórych przypadkach nie było to takie proste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rydzyk o "ojro" na Jasnej Górze. "Dla niego jedyny sens bycia w UE to branie pieniędzy"

Wolne miejsca na medycynę

Serwis relacjonuje, że na przykład Uniwersytet Kaliski po czasie otrzymał zgodę na zwiększenie liczby miejsc na medycynie i teraz kontaktuje się z osobami z list rezerwowych. Limit zwiększono również na Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu. Tam zajęcia już trwają, ale studenci wciąż są poszukiwani. Brakuje 10 osób, co oznacza, że osoby, które nie zdały matury w terminie, mogą nadal próbować swoich sił w rekrutacji.

Z kolei na uczelni ojca Tadeusza Rydzyka w Toruniu rok akademicki rozpocznie się dopiero 16 października, a 21 października zaplanowano uroczystą inaugurację. Pierwszy rok medycyny kosztuje tam 39 tys. zł.

Damian Patecki z Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) zwraca uwagę, że większość uczelni, która nie zapełniła miejsc, to uczelnie płatne.

Czasami wydaje się, że główny sens powstawania tych uczelni, to jest bycie maszynką do zarabiania pieniędzy. Tylko lokalne elity mogą sobie pozwolić na wysłanie tam dziecka – komentuje Patecki w RadioZET.pl.

Czy warto iść na studia medyczne?

Zdaniem Pateckiego z NRL kiedyś trzeba było dobrze zdać maturę, aby dostać się na kierunki lekarskie, a na płatne uczelnie decydowali się ci, którym zabrakło kilka punktów i mieli zamożne rodziny.

Teraz jest tyle miejsc, tyle uczelni i jednocześnie taki niż demograficzny, że na medycynę łatwo się dostać. Medycyna w ogóle nie jest już prestiżowym kierunkiem. Studiowanie medycyny nie ma żadnego sensu – stwierdza Patecki

– Lepiej pójść na pielęgniarstwo. (...) Co chwila słyszymy, że w dużych szpitalach sale operacyjne nie mogą pracować. Lekarze są, ale pielęgniarek nie ma. Warunki finansowe tej grupie poprawiają się, a proces edukacji jest krótszy niż w wypadku medycyny. Szybciej można zacząć pracę, usamodzielnić się – mówi w rozmowie z serwisem.

"Od października 2023 kierunek lekarski po raz pierwszy uruchomiły: Akademia Mazowiecka w Płocku, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Uniwersytet w Siedlcach, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi i Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu" – czytamy w RadioZET.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
ava
6 miesięcy temu
Medycyna jest przereklamowana, tona wiedzy niepotrzebnej, zapchajdziury, poza tym jeśli już to powinna być nauczana tylko na Uniwersytetach Medycznych, a nie w żadnych para szkółkach
ABC
7 miesięcy temu
Te kierunki lekarskie nie są na Uniwesytetach Medycznych !!!! Nie mają zaplecza naukowego np zakładu anatomii, chemii, prosektorium, szpitala klinicznego i doświadczonych wykładowców akademickich.
Greg
7 miesięcy temu
Te wolne miejsca owszem są ,ale na medycynie płatnej, bo ludzi po prostu nie stać.
;)))
7 miesięcy temu
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej będzie kształcić anestezjologów - mają w okolicach tylu obolałych księży, że będzie gdzie praktykować
logika
7 miesięcy temu
Niedługo medycynę będzie można studiować zaocznie w Wyższej Szkole Łażenia po Dachach. Obyśmy zdrowi byli…
...
Następna strona