Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Świerszcz to bezpieczny pokarm - orzekła Komisja Europejska. Wbrew pozorom to znacząca decyzja

44
Podziel się:

Świerszcz domowy jest pokarmem i może jako taki być wprowadzany do obrotu na terenie Unii Europejskiej - uznała niedawno Komisja Europejska. To już trzeci owad, który został przez nią zakwalifikowany jako żywność. To ważna decyzja dla tych firm, które produkują jedzenie wzbogacone białkiem z owadów.

Świerszcz to bezpieczny pokarm - orzekła Komisja Europejska. Wbrew pozorom to znacząca decyzja
Na początku lutego Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie do obrotu świerszcza domowego jako żywności. (Adobe Stock, Vladimir Wrangel)

Acheta domesticus, czyli świerszcz domowy, może być traktowany jako żywność i jako taka może być sprzedawana w formie mrożonej, suszonej lub sproszkowanej - zdecydowała Komisja Europejska 10 lutego. Unijne prawo wymaga, by każda "nowa żywność" najpierw uzyskała zezwolenie, zanim zostanie wprowadzona jako produkt spożywczy na rynek unijny.

To już trzeci owad, który KE uznała za godny takiego miana. W tym gronie są też larwy mącznika młynarka (autoryzowane przez Komisję w czerwcu 2021 r.) i szarańcza wędrowna (w listopadzie 2021 r.) dopuszczona - podobnie jak świerszcz domowy - w formie mrożonej, suszonej lub sproszkowanej.

Owady jako pokarm są bezpieczne - ocenił specjalny urząd UE

Decyzja dotycząca tych trzech owadów umożliwia wnioskodawcom wprowadzenie ich do obrotu w UE pod określonymi warunkami. KE wydaje ją w odpowiedzi na wniosek złożony przez prywatne firmy, po zapoznaniu się z opinią Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, który ocenia poszczególne gatunki owadów (i inne produkty) pod kątem bezpieczeństwa spożycia. W przypadku larw mącznika wniosek o autoryzację do Komisji złożyła francuska firma SAS EAP Group, a szarańczy - Fair Insects BV z Holandii.

Po autoryzacji owady trafiają do unijnego wykazu "Nowej żywności", definiowanej jako żywność, która nie była w znaczącym stopniu spożywana przez mieszkańców UE przed 15 maja 1997 r.

Decyzja Komisji nie oznacza, że owady staną się nagle jednym z podstawowych elementów posiłków Europejczyków. "To konsumenci mogą zdecydować, czy chcą jeść owady, czy nie. Wykorzystanie ich jako alternatywnego źródła białka nie jest nowe, owady są regularnie spożywane w wielu częściach świata" - wyjaśnia KE na swojej stronie internetowej.

To nie ostatnie decyzje dotyczące zakwalifikowania owadów jako bezpiecznej żywności, która może być sprzedawana w krajach UE. Na ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i decyzję KE czeka kolejnych dziewięć wniosków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
WYRÓŻNIONE
Anty
3 lata temu
Ostatnio napisaliście jak cudownie by było dla środowiska gdybyśmy zrezygnowali z jedzenia mięsa minęły dwa dni a już wciskacie jedzenie robali no no ...
npp
3 lata temu
"Wazna" decyzja, bo za nia moze pojsc we wcale nie tak dalekiej przyszlosci tradycyjny "unijny" myk, ze np. do 2-3% mozna mozna sypac robaki do zywnosci ujmujac je w ogolnej pozycji "bialko".
ksksks
3 lata temu
Dlaczego propaguje sie tu podstepnie jedzenie robakow?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (44)
zdrowia zycze
9 miesięcy temu
te Świerszcze ,i inne robactwa przekazać do kuchni w sejmie
woju
3 lata temu
życzę smacznego, a ja dziękuję
super
3 lata temu
DZIĘKUJE KOMISJI EUROPEJSKIEJ ŻE MI POZWOLIŁA OBŻERAĆ SIĘ ROBALAMI.CZY TAM PRACUJĄ LUDZIE PSYCHICZNIE CHORZY??
Olo
3 lata temu
Jak się hodowla szarańczy wymknie spod kontroli to też nic się nie stanie?
Optymista
3 lata temu
Odpowiedz na kryzys i inflacje.A to jedzenie tego będzie tez obowiązkowe jak szczepienia
...
Następna strona