Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Szczepienie albo zwolnienie? Postulat rozważany dla pracowników szpitali i innych placówek leczniczych

1521
Podziel się:

- Nie ma w niej katalogu kar, ale będzie możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem podmiotów leczniczych - poinformował w sobotę w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Postulat obowiązku szczepień w placówkach leczniczych ma znaleźć się w ustawie o weryfikacji szczepień przez pracodawcę.

Szczepienie albo zwolnienie? Postulat rozważany dla pracowników szpitali i innych placówek leczniczych
Adam Niedzielski, minister zdrowia (KPRM, Krystian Maj)

Szef resortu zdrowia, pytany o zapowiedź projektu ustawy dotyczącej możliwości weryfikowania przez pracodawców zaszczepienia się przez pracownika przeciw koronawirusowi, odparł, że w jego opinii takie rozwiązanie byłoby znacznie bardziej skuteczne niż certyfikaty szczepień. Podkreślił, że dzięki temu pracodawca będzie mógł zarządzać pracownikami w zależności od stopnia ryzyka zakażenia i transmisji.

Zapewniał, że to pracodawcy namawiają rząd do przekazania takich kompetencji. - Jest m.in. postulat w tej ustawie, żeby w podmiotach leczniczych kierownicy podmiotów mogli wprowadzać np. obowiązek szczepienia – poinformował Adam Niedzielski. Dopytywany, jakich placówek mógłby dotyczyć obowiązek szczepień, odparł, że podmiotów leczniczych, w tym szpitali czy hospicjów.

- To rozwiązanie, które jest tutaj proponowane, jest rozwiązaniem, które jest moim zdaniem najlepsze ze względu na to, że odwołuje się do takiego poczucia odpowiedzialności, które jest bardzo ważne przy wykonywaniu obowiązków służbowych – mówił szef MZ.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.

Szef MZ pytany, czy w sytuacji odmowy zaszczepienia się dana osoba będzie musiała pożegnać się z zawodem, odparł: "prawdopodobnie tak".

- Rozwiązanie mówi o obowiązku, tam nie ma katalogu kar wymienionego. To będzie prawdopodobnie możliwość rozstania się z pracownikiem – dodał Niedzielski.

Niedzielski ocenił, że nie jest to rodzaj segregacji, lecz zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa pracowników. Wyraził nadzieję, że rozwiązanie to wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Regulacji szczepień przeciw koronawirusowi w zakładach pracy podjęła się już m.in. Łotwa. Parlament łotewski w piątek przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw COVID-19 bądź przejścia na pracę zdalną. W kraju w pełni zaszczepionych jest ok. 61 proc. dorosłych, przy średniej unijnej 75 proc. Nowe zasady wejdą w życie 15 listopada. Nie obejmą osób, które ze względów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19, ani tych, które niedawno przeszły tę chorobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1521)
Efcsf
2 lata temu
Na ulicę dość straszenia propagandy i nękania zmuszania zamykania karania to zbrodnia na narodzie polskim
Zasada
2 lata temu
Tylko Konfederacja walczy o ludzi i normalność i więzień dla tych co na tam by powinni reszta są tacy sami udają tylko wrogów wymienia się posłami stołkami władza co jakiś czas, to są ci sami ludzie od lat dziesiątek lat czas ich zwolnić z pracy bo się poprostu nie nadają
Hfdr
2 lata temu
Numer covidowoobozowy i rejestr ciąż macie wolność PiS
Ccbj
2 lata temu
Nikogo nie mają prawa zmuszać łamią prawo i konstytucję od 2 lat teraz czas na ulicę a przy wyborach głos na Konfederacje oni ich pozamykają za 2 lata niszczenia polski i ludzi a teraz chcą mumerowac przecież ten paszport to numer jak w obozie jakimś pogwałcili wszystkie jyz prawa ludzi czas na ulicę
Lekarz psychi...
2 lata temu
Szpitale, hospicja czy placówki zdrowia potrafię zrozumieć, ale jak to pójdzie dalej to niech lepiej ludzie zaczną kupować broń i spalą to budę na wiejskiej razem z zawartością bo to nie idzie w dobrą stronę...
...
Następna strona