Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Szczepionka na covid. Dworczyk: między 8 a 12 w niedzielę trafi do szpitali

10
Podziel się

"Między godz. 8.00 a 12.00 w niedzielę 27 grudnia 10 tys. szczepionek na koronawirusa zostanie dostarczonych do 72 szpitali węzłowych, w których rozpoczną się szczepienia personelu medycznego" - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że tego dnia ruszy w mediach kampania informacyjno-frekwencyjna.

Szczepionka na covid. Dworczyk: między 8 a 12 w niedzielę trafi do szpitali
Szef KPRM Michał Dworczyk o szczepionce na covid. "Trafi do szpitali w niedzielę między godz. 8 a 12" (KPRM, Krystian Maj, KPRM)
bDImOpCd

Pierwsza dostawa 10 tys. szczepionek trafiła już do Polski. Jak poinformował PAP szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, w niedzielę 27 grudnia między godz. 8.00 a 12.00 szczepionki na koronawirusa trafią do 72 szpitali węzłowych, gdzie rozpoczną się szczepienia medyków.

- W sobotę po godz. 6 dostawa dotarła do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych. Szczepionki zostały już przepakowane i przekazane do hurtowni farmaceutycznej, która w niedzielę od rana będzie je rozwozić do 72 szpitali, w których odbędą się szczepienia - dodał Dworczyk.

bDImOpCf

Jak podkreślił, poszczególne szpitale będą już same decydować o godzinie rozpoczęcia szczepień. Pierwsze rozpoczną się jednak w szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Jak wskazał, w niedzielę spośród ponad 300 tys. osób personelu medycznego, który zgłosił się do tej pory, zaszczepionych zostanie 10 tys.

Zobacz także: Wyższe podatki dla bogatych? To obowiązek katolików

- Przy pierwszej dostawie zaszczepimy tyle osób, ile dotarło szczepionek. Przy kolejnych dostawach szczepionki będą dzielone na pół ze względu na to, że szczepionka jest dwudawkowa. Dzięki temu zabezpieczamy się na wypadek niespodziewanych zdarzeń -zaznaczył Dworczyk.

bDImOpCl

Jak dodał, następna dostawa szczepionek, ok. 300 tys. sztuk, dotrze do Polski jeszcze w tym roku. Nie wykluczył więc, że jeszcze w grudniu przeprowadzone będą kolejne szczepienia medyków.

"Wielki krok"

Głos w sprawie dostarczenia szczepionki do Polski zabrał też premier Mateusz Moraiwecki.

- Dzisiaj nad ranem, gdy większość z nas jeszcze spała, zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią. Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 dotarły do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim - poinformował w sobotę 26 grudnia na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

bDImOpCm

- Wierzę, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień stopniowo uzyskamy odporność zbiorową i rok 2021 będzie rokiem szybkiego powrotu do normalnego życia w Polsce - dodał Morawiecki.

Akcja pro-frekwencyjna

Dworczyk poinformował też, że w niedzielę ruszy akcja pro-frekwencyjna dotycząca szczepień. - Akcja informacyjno-frekwencyjna rozwija się, w internecie jest coraz więcej targetowanych reklam dotyczących szczepień personelu medycznego. Od jutra będziemy mieli spoty zarówno w mediach tradycyjnych i elektronicznych, a od poniedziałku pojawią się też billboardy - zapowiedział.

Jak dodał, akcja stopniowo będzie narastać tak, żeby docelowo dotrzeć do każdego Polaka z "rzetelną informacją i propozycją zaszczepienia się". Podkreślił, że "wszystko wskazuje na to, że szczepienie 'grupy pierwszej' rozpocznie się w drugiej połowie stycznia".

bDImOpCn

Minister pytany, kiedy rozpoczną się szczepienia przedstawicieli rządu odparł, że nie stanowią oni oddzielnej kategorii. - Będą się szczepić w ramach swoich grup wiekowych i zawodowych. Niektórzy przedstawiciele rządu będą się szczepić w ramach "grupy zero" ze względu na to, że są lekarzami - mówił.

- W ramach akcji profrekwencyjnej planujemy eventy, w których osoby rozpoznawalne ze świata polityki będą przyjmowały szczepionkę, ale w ramach swoich grup, sformułowanych w Narodowym Programie Szczepień - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Będą one dzielone na pół. Jedna część pozostanie w magazynie agencji w ultra niskiej temperaturze, druga trafiać będzie do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.

bDImOpCo

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDImOpCG
Źródło:
KOMENTARZE
(10)
Ponuro.
2 miesiące temu
Marycha przynajmniej uśmiech dawała.
Mtd
2 miesiące temu
Czyli Panie Dworczyk jak pan liczy ilu ludzi będzie miał Pan na sumieniu dzięki tej niesprawdzonej szczepionce. Życzę świetnego samopoczucia takiego jak ekipa Adolfa miała w 39
Anusia
2 miesiące temu
Panie Dworczyk jak mężczyzna brzydki to zły...powinien pan pierwszy wyszczepic się eksperymentalna mrożonka przed kamerami w obecności Justyny Sochy;)w nagrodę za wzięcie odpowiedzialności za skutki uboczne np moje i wypłatę rekompensaty otrzyma pan pulsometr za 12zl i mini zamrażarkę z Chin;)
bDImOpCH
Seba
2 miesiące temu
Mam wielka nadzieję że ziober i jego muppety nie dostana przydziału. Według nich wszystko co z UE to beee. To niech teraz pokaża ile sa warte ich słowa.
lipa
2 miesiące temu
A co to jest dworczyk?