Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Szczepionka na koronawirusa już w Polsce. Teraz jest w drodze do hurtowni

11
Podziel się:

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 dotarła do Polski. To 10 tys. fiolek, które z belgijskiego magazynu firmy Pfizer wyruszyły już w nocy z 24 na 25 grudnia. Prezes ARM dodaje: wszystkie szczepionki są już w drodze do hurtowni farmaceutycznych.

Szczepionka na koronawirusa już w Polsce. Teraz jest w drodze do hurtowni
Pierwsza partia szczepionki na koronawirusa firmy Pfizer już w Polsce (PAP, PAP/Grzegorz Michałowski, Grzegorz Micha³owski)
bFeCWNZx

- Szczepionki na koronawirusa w sobotę rano, ok. godz. 6.45, dotarły do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych - poinformował PAP prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Pierwsza dostawa szczepionek (10 tys. sztuk) wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs, by trafić do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

bFeCWNZz

Szczepionki przekroczyły polską granicę w piątek po godz. 22 na przejściu granicznym w Świecku. Przewożone były busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w ultra niskiej temperaturze około -75 st. Celsjusza.

Zobacz także: W 2021 będzie jeszcze drożej. Ukryty podatek wpłynie na ceny w sklepach

Szczepionki trafią teraz do 72 szpitali. Natomiast kolejna partia zostanie dostarczona do ponad 500 szpitali, gdzie szczepiony będzie personel medyczny. Kolejne 300 tys. dawek Pfizer ma dostarczyć w kolejnym tygodniu.

bFeCWNZF

Szczepionki w drodze do hurtowni

- Wszystkie szczepionki wyjechały z naszego magazynu i są w trasie do pięciu hurtowni farmaceutycznych, gdzie zostaną podzielone na mniejsze pakiety - powiedział w rozmowie z PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Wskazał, że szczepionki trafią do pięciu hurtowni znajdujących się w Toruniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.

- Do tych pakietów zostaną dodane materiały informacyjne i ulotki, które muszą być dla osób szczepionych. Zostaną dołączone również instrukcje dla personelu szczepiącego, tak żeby przypomnieć, jak wygląda cały proces, jakie są wymogi narzucone przez producenta - podkreślił Kuczmierowski, dodając, że do szczepionek dołączony zostanie również cały asortyment dodatkowy, czyli strzykawki, igły. - To co jest niezbędne do przeprowadzenia szczepienia - zaznaczył.

bFeCWNZG

Podkreślił również, że z hurtowni do szpitali szczepionki zostaną wysłane w niedzielę rano. - Pierwsze dostawy są planowane przed godziną 8, tak żeby szpitale mogły od rana rozpocząć szczepienia - powiedział.

Jak zapowiedział wcześniej premier Mateusz Morawiecki, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Będą one dzielone na pół. Jedna część pozostanie w magazynie agencji, druga trafiać będzie do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.

Taki podział wynika z tego, że szczepionka jest dwudawkowa. By była skuteczna, należy drugą dawkę przyjąć po 3-4 tygodniach. Agencja w ten sposób zabezpiecza się na wypadek niespodziewanych zdarzeń po stronie producenta, czy logistyki międzynarodowej.

bFeCWNZH

Program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeCWOaa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Nick
rok temu
Kogo interesuje droga szczepionki do punktów szczepień? Tylko was i tych co ustawia się pokornie w kolejce.znakomita większość Polaków nawet tego nie chce słuchać wystarczy poczytać komentarze. Gdzie macie tych szczęśliwych ochotników?zmasowany atak na Polaków żeby się masowo szczepili co wam to przypomina?
Ola
rok temu
No a zwykli śmiertelnicy poczekają 2 lata na swoją kolej. Przynajmniej zobaczymy co stanie się z pierwszymi na linii frontu.
Kakek
rok temu
A co z afryką? I innymi biednymi rejonami świata? Kto ich zaszczepi??? Ja osobiscie przekazuje swoją szczepionke na kogoś z grupy ryzyka(do ktorej nie należę)z biednych krajów naszej planety. Pozdrawiam.
bFeCWOab
stop srejt
rok temu
A po co dzielą dostawy na pół. Zaszczepili by 10 tys osób a nie 5 tys. a do końca stycznia i tak nie dadzą pewnie rady zaszczepić 1 mln ludzi. Tak więc niech lepiej szczepią ile się da bo potem będą magazyny w szwach im pękały od tych zapasow szczepionek bo wąskie gardło będzie w punktach szczepień
Info
rok temu
Szczepionka podawana jest w stanach od niespełna tygodnia, a osoby, które doznały powikłań poszczepiennych są już liczone w tysiącach. To nie są dane sondażowe lub przewidywania, tylko oficjalne dane z departamentu zdrowia Stanów Zjednoczonych. Na stronie cdc.gov zamieszczono dokument, według którego już u 3150 osób zaobserwowano ciężkie powikłania po przyjęciu szczepionki. Mowa tu uszczerbku na zdrowiu na tyle poważnym, że:  - nie są w stanie normalnie funkcjonować – nie są w stanie nadal pracować