Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Szef "Solidarności" pisze do Andrzeja Dudy. Nie kryje oburzenia ustawą PiS

328
Podziel się:

PiS wprowadza do tarczy antykryzysowej zmiany dające prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez premiera. Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda nie kryje oburzenia i żąda od prezydenta, by ten zabrał głos.

Szef "Solidarności" pisze do Andrzeja Dudy. Nie kryje oburzenia ustawą PiS
(East News, Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Jak pisaliśmy, w sobotę rano po nocnych głosowaniach Sejm przyjął trzy ustawy wchodzące w skład tzw. rządowej tarczy antykryzysowej. Wśród przyjętych przez Sejm poprawek znalazła się też poprawka do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w Radzie.

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm poprawkami premier będzie mógł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków.

Już w sobotę Piotr Duda odpowiedział, że "Solidarność" żąda natychmiastowego wycofania tych zmian już na etapie prac w Senacie. Zaapelował również do pana prezydenta Andrzeja Dudy o niezwłoczną interwencję w tej sprawie".

Zobacz także: Obejrzyj też: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

W niedzielę Piotr Duda skierował w tej sprawie list do prezydenta - podaje PAP. "Podczas procedowania ustawy 'Tarcza antykryzysowa' w sposób niezapowiedziany i bez konsultacji, na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS, wprowadzone zostały zmiany dające prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z nimi można odwołać członka rady nie tylko z powodu stwierdzenia kłamstwa lustracyjnego, ale praktycznie każdego innego, jaki Premier uzna za właściwy. Nowelizacja daje mu w tym zakresie całkowitą dowolność" - czytamy w liście szefa "S".

"Zwracam się do Pana Prezydenta w imieniu NSZZ "Solidarność", inicjatora i współtwórcy Rady Dialogu Społecznego, o jednoznaczne stanowisko i osobistą interwencję dla bezzwłocznego wycofania wprowadzonych do 'Tarczy antykryzysowej' zmian naruszających autonomię partnerów społecznych w RDS" - napisał Piotr Duda.

Jak wyjaśnił, zmiany wprowadzone przez PiS "to rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych i nieuprawniona ingerencja w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla prezydenta RP", a także łamią one "dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, nad którą prezydent sprawuje osobisty patronat".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(328)
PiotrF
4 lata temu
PiS wprowadzając poprawkę w sprawie Rady Dialogu Społecznego trzyma w potrzasku Dudę z Solidarności. Ten chciałby pewnie pofikać i pokazać jak bardzo mu zależy na pracownikach w dobie kryzysu, a tu tadam!! może wylecieć z Rady :)
wiolka
4 lata temu
DuDy. Głupi i Głupszy.
ja
4 lata temu
Związki zawodowe służą głównie zapewnieniu dobrych pensji i ochronie stołków dla wybranej grupy ludzi.. Niby troska o miejsca pracy, o podwyżki dla ludzi pracy… Jeśli ktoś potrafi liczyć, to wszystkie takie zabiegi prowadzą jedynie do wzrostu bezrobocia. A w firmach państwowych jeszcze do marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Ludzie powinni zrozumieć, że to od nich samych zależy jaką mają pracę i ile zarabiają. Reszta to wymówki i obwinianie innych. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę
były czł. S 8...
4 lata temu
Proszę, wypisujcie się ze "Związków Zawodowy", ażeby ci zdrajcy ("przewodniczący") POszli na bruk!
zawislak
4 lata temu
Oba Dudy zyja latami w luksusach i to na krzywy ryj tak im mopomuz Bug
...
Następna strona