Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Szwecja o krok od wejścia do NATO. Budapeszt zdecydował

Podziel się:

Węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO. Wniosek w tej sprawie czekał w izbie od połowy 2022 roku. Ratyfikacja wymaga jeszcze jednego podpisu.

Szwecja o krok od wejścia do NATO. Budapeszt zdecydował
Premier Węgier Viktor Orbán (Getty Images, Janos Kummer)

Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptowały akcesję Szwecji do NATO. Za głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP oraz większość partii opozycyjnych, przy sześciu głosach przeciw.

Parlament Węgier zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO

Ratyfikacja musi zostać jeszcze podpisana przez głowę państwa lub przewodniczącego parlamentu Laszlo Koevera, który sprawuje obowiązki prezydenta po ustąpieniu Katalin Novak z urzędu prezydenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Węgrzy wielokrotnie podkreślali, że ich kraj nie będzie ostatnim członkiem Sojuszu, który wyrazi zgodę na dołączenie Szwecji do NATO. Jednak tak się właśnie stało po tym, gdy parlament Turcji w drugiej połowie stycznia ratyfikował akcesję Szwecji, a prezydent tego państwa Recep Tayyip Erdogan podpisał odpowiedni akt prawny.

Rząd węgierski domagał się, aby przed głosowaniem w parlamencie do Budapesztu przybył premier Szwecji Ulf Kristersson. Szef węgierskiego rządu Viktor Orban wysłał mu zaproszenie w drugiej połowie stycznia. Kristersson stwierdził początkowo, że jest na to gotów, ale dopiero po tym, gdy węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.

Ostatecznie polityk pojawił się w Budapeszcie w piątek. Ogłoszono wówczas rozszerzenie dotychczasowej węgiersko-szwedzkiej współpracy wojskowej.

Budapeszt i Sztokholm współpracują w sferze wojskowej. Węgry dzierżawią szwedzkie myśliwce Gripen. Umowa na dzierżawę 14 myśliwców została zawarta w 2001 r., a samoloty dostarczono w latach 2006-07. Kontrakt był w kolejnych latach przedłużany - obecny obowiązuje do 2026 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl