Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Szykujcie się na drogą kawę. Nadchodzi spory deficyt

Podziel się:

Na całym świecie zabraknie kawy w najbliższym sezonie. Rynek odnotuje deficyt na poziomie 3,1 mln worków w okresie od października 2021 r. do września 2022 r. Wszystko przez fakt, że Brazylia, czyli największy producent kawy, odnotuje mniejsze zbiory poza sezonem - podaje Reuters za Międzynarodową Organizacją Kawy (ICO).

Szykujcie się na drogą kawę. Nadchodzi spory deficyt
W tym roku odnotujemy ogromny deficyt kawy. Wszystko przez fakt, że Brazylia będzie mieć mniejsze zbiory (GETTY, Anadolu Agency)

ICO w swoim marcowym raporcie przestrzega przed sporym deficytem kawy na rynku. Organizacja w swoim raporcie zwraca uwagę m.in. na potencjalne spowolnienie światowej gospodarki, lecz to nie jest jedyny powód niedoborów - podaje Reuters.

Swoje dołożą również: wzrost kosztów produkcji, mniejsza konsumpcja i zmniejszony import ze względu na wojnę w Ukrainie.

Na rynku będą niedobory kawy

I tak w sezonie 2021/2022 (czyli od października 2021 r. do września 2022 r.) globalna produkcja kawy sięgnie poziomu 167,2 mln worków 60-kilogramowych. To mniej o 2,1 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu - szacuje ICO.

Konsumpcja natomiast wyniesie 170,3 mln worków, czyli przekroczy produkcję. To zarazem wzrost o 3,3 proc. z sezonu na sezon.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejne zmiany w podatkach. "Sytuacja jest kuriozalna"

W lutym światowy eksport zielonych ziaren wyniósł 9,88 mln worków. To spadek w porównaniu z 10,24 mln worków przed rokiem. W pierwszych pięciu miesiącach sezonu (październik-luty) eksport łącznie wyniósł 47,18 mln worków, co oznacza spadek o 3 proc. rok do roku.

Brakuje kontenerów

Problemy stwarzają też braki kontenerów transportowych, z czym świat zmaga się od miesięcy. Kwestię tę podnosi Brazylia - największy producent kawy na świecie - choć przyznaje zarazem, że sytuacja w ostatnich tygodniach się poprawia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl