"Zmienią się opakowania, które mają się wreszcie nadawać do recyklingu w ekonomiczny sposób. Bruksela chce walczyć ze zrzucaniem kosztów utylizacji opakowań na konsumentów. Bo dziś to oni ponoszą większą część kosztów gospodarki odpadami" - czytamy w dzienniku.
Jak wskazuje gazeta, decyzja Brukseli to wyraz zniecierpliwienia postępowaniem krajów członkowskich, które jak Polska mają już dwuletnie opóźnienie we wdrażaniu dyrektyw odpadowych czy SUP (ang. single use plastics).
Projekt, który KE ma zaprezentować za kilka dni, ma kłaść ogromny nacisk na przekierowanie opakowań w stronę gospodarki obiegu zamkniętego. Pierwszy raz w historii cała UE będzie musiała wdrożyć opakowania nadające się do ponownego użycia i systemy kaucyjne - wyjaśnia "Rzeczpospolita".
Do 2030 r. 20 proc. opakowań na jedzenie na wynos ma nadawać się do ponownego użycia, a 10 lat później ten odsetek ma wynieść 80 proc. W przypadku butelek po wodzie i napojach do 2030 r. wielorazowych ma być 10 proc., a do 2040 r. już 25 proc. Za osiem lat jedna trzecia opakowań transportowych ma być wykorzystywana ponownie, a w 2040 r. aż 90 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Planowane zmiany złagodzono po październikowym kontrolowanym wycieku treści dokumentu. Jak pisze "Rz", spowodowało to starcie z lobbingiem producentów. "Teraz wyciekł kolejny projekt. Za pomocą nieformalnego udostępniania dokumentów Bruksela przeprowadziła szybkie konsultacje" - napisano. Ostateczny kształt rozporządzenia mamy poznać za dwa dni.
Będą nowe przepisy w UE ws. recyklingu opakowań
Formuła rozporządzenia ma sprawić, że zmiany wejdą w życie natychmiast.
To odpowiedź KE na problemy w terminowej implementacji dyrektyw przez kraje członkowskie, w tym Polskę. Nadal nie mamy przepisów krajowych wdrażających dyrektywę SUP i art. 8a dyrektywy odpadowej z 2018 r. w zakresie ROP (rozszerzonej odpowiedzialności producenta – przyp. red.), co coraz bardziej oddala nas od reformującej się w tym zakresie Europy – komentuje dr Katarzyna Barańska, partnerka w kancelarii Osborne Clarke, cytowana przez dziennik.
W ciągu dekady produkcja opakowań wzrosła o 20 proc., co oznacza 80 mln ton opakowań rocznie. Zużywają one połowę europejskiej produkcji papieru i 40 proc. tworzyw sztucznych. Opakowania to już 36 proc. stałych odpadów komunalnych w Europie.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.