Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Tak Polacy chodzą na zwolnienia. Ponad tysiąc nieprawidłowości tylko w jednym województwie

40
Podziel się:

Są na zwolnieniu lekarskim, a jeżdżą na wycieczki, pracują w innej firmie albo remontują mieszkanie. W tym roku ZUS przeprowadził w Wielkopolsce kontrole 26 tysięcy osób, które wzięły zwolnienie chorobowe. W efekcie tych kontroli 1262 osobom cofnięto prawo do zasiłku albo skrócono okres zasiłkowy. ZUS tłumaczy, jak typuje pracowników do sprawdzenia.

Tak Polacy chodzą na zwolnienia. Ponad tysiąc nieprawidłowości tylko w jednym województwie
ZUS wykrył w Wielkopolsce ponad tysiąc nieprawidłowości związanych ze zwolnieniem chorobowym (Adobe Stock, Remigiusz)

Od początku tego roku do końca września pracownicy ZUS skontrolowali w Wielkopolsce ponad 26 128 osób, będących na zwolnieniach lekarskich, z czego pozbawiono prawa do zasiłku lub skrócono okres zasiłkowy 1 262 osobom, na kwotę przeszło 1,1 miliona złotych - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Narty i remonty na zwolnieniu

Kontrolerzy ujawnili na przykład, że pewna kobieta w trakcie niezdolności do pracy z powodu zaburzeń psychicznych uczestniczyła jako opiekun na wycieczce szkolnej swojej córki. Jak jednak pisaliśmy w money.pl, podejście ZUS w tej sprawie się zmienia. Zdarzają się przypadki, gdy osoba z depresją wyjeżdża na wycieczkę, ale zakład stwierdza, że zwolnienie było wykorzystane prawidłowo. Zalecenia lekarskie bywają bowiem w przypadku takich osób niestandardowe - lekarz potrafi zalecić zmianę środowiska lub nawet wyjazd do ciepłych krajów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z ryczałtową składką ZUS? Obecny system prowadzi do absurdów

Wiele przypadków nie budzi jednak wątpliwości. Jak wylicza Marlena Nowicka, w Wielkopolsce trafił się też mężczyzna, który w trakcie niezdolności do pracy z powodu złamania nogi dokumentował za pośrednictwem aplikacji internetowych liczbę kilometrów przejechanych na rowerze. Inny był na zwolnieniu z powodu schorzeń kręgosłupa, ale nie przeszkodziło mu to w układaniu kostki brukowej wokół swojej posesji. Kolejny z kontrolowanych miał zwolnienie z powodu ostrego zapalenia płuc, ale w czasie jego trwania publikował na portalu społecznościowym zdjęcia z wyjazdu na narty.

- Pracownicy ZUS w ramach prowadzonej kontroli stwierdzali, iż osoba w czasie zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy pracuje na rzecz drugiego pracodawcy lub też przedsiębiorca w trakcie zwolnienia wykonuje różne czynności związane z własną firmą - dodaje Nowicka.

- Zdarzyło się również, że otrzymaliśmy sygnały od współpracowników, sąsiadów lub krewnych, że na zwolnieniu lekarskim dana osoba wzięła udział w rajdzie rowerowym, festynie, a także wyjechała na wycieczkę lub remontowała mieszkanie - relacjonuje rzeczniczka wielkopolskiego ZUS.

Marlena Nowicka tłumaczy, że ZUS przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich na kilku płaszczyznach. Po pierwsze - czy zwolnienia są uzasadnione. Lekarz orzecznik może przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego, skierować go na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS, zlecić wykonanie badań pomocniczych, zażądać od lekarza wystawiającego zaświadczenie wyjaśnień, informacji oraz dokumentacji, na podstawie której wystawiono zaświadczenie.

Jeśli okaże się, że zwolnienie zostało wystawione bezzasadnie, lekarz orzecznik może stwierdzić brak czasowej niezdolności do pracy od następnego dnia, tzn. dana osoba może stracić prawo do zwolnienia lekarskiego od następnego dnia.

- Po drugie, jest to kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich, to znaczy sprawdzanie, czy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest w sposób zgodny z przeznaczeniem - tłumaczy przedstawicielka wielkopolskiego ZUS. - Kontrole takie przeprowadzają pracownicy ZUS w miejscu zamieszkania, w miejscu zatrudnienia lub wykonywania działalności przez osobę kontrolowaną. Jeżeli zwolnienie lekarskie wykorzystane zostało niezgodnie z przeznaczeniem, bo np. dana osoba w czasie zwolnienia pracowała u innego pracodawcy, wówczas traci ona prawo do zasiłku za cały okres danego zwolnienia lekarskiego – wyjaśnia rzeczniczka.

Tak kontroluje ZUS

Jak ZUS wybiera osoby do kontroli? - Typowanie osób przebywających na zwolnieniach lekarskich odbywa się w sposób losowy, ale także wtedy, gdy pracownik ZUS po analizie posiadanej dokumentacji ma wątpliwości co do zasadności wypłaty świadczenia - wyjaśnia Marlena Nowicka.

Kontrole przeprowadzane są też w przypadku osób, które przedstawiają kolejne zaświadczenia lekarskie przeplatane krótkimi okresami zdolności do pracy. ZUS wkracza do akcji też wtedy, gdy istnieją wątpliwości, czy dana osoba w czasie zwolnienia świadczy pracę lub wyjechała na wakacje.

- Zakład podejmuje działania kontrolne również w przypadku uzyskania informacji i sygnałów zewnętrznych, które poddają w wątpliwość zasadność i właściwe wykorzystanie danego zwolnienia. Inicjatorem kontroli może być zatem sam pracodawca – tłumaczy rzeczniczka wielkopolskiego ZUS.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
Adrem
rok temu
Na procesję można, to pewnie na pielgrzymkę też
Archanioł
rok temu
Jak by nosili krzyż było by wszystko w porządku
prawda
rok temu
Chorowałam 6 miesięcy i byłam sprawdzana przez ZUS 4 razy. Stale mi mówiono: to już chyba ostatnie pani zwolnienie. Jeden zaczął wykrzykiwać i oskarżać. Poszłam do głównego szefa ZUS i tu miłe zaskoczenie, w końcu prawdziwy lekarz, spojrzał na wyniki, tomograf i spytał dlaczego żaden z lekarzy nie skierował panią na dalsze badania?Podpowiedział. Nie wyzdrowiałam do końca, ale chodzę, czuje się o wiele lepiej, mam co roku rehabilitację i jest ok.
UFO
rok temu
a co robili i robią bublaki w koszalinie to można się za głowę złapać ale nikt im nic nie zrobił i nie zrobi bo kupują ..............
kaka
rok temu
Ale przypadku nauczycielki z Torunia która niosła baldachim nad księdzem w czasie procesji będąc na długotrwałym zwolnieniu lekarskim gdzie sąd przywrócił jej chorobowe mimo iż ZUS i orzecznik je wstrzymali. Posługa w kościelnych uroczystościach więc jest dozwolona na zwolnieniu lekarskim.
...
Następna strona