Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Takiego roku jeszcze nie było. Rekordowa liczba firm jest niewypłacalna

22
Podziel się:

W tym roku rekordowa liczba firm wpadła w niewypłacalność, bo ponad 2,7 tys. Co ciekawe, jednak niewielki odsetek podmiotów z nich ogłosił upadłość. Większość starała się ratować poprzez wniosek do wierzycieli o restrukturyzację zadłużenia – pisze "Puls Biznesu".

Takiego roku jeszcze nie było. Rekordowa liczba firm jest niewypłacalna
Niewypłacalność firm. W tym roku problem miało 2739 firm. To rekord (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, hesa2)

"PB" pisze, że "nie potwierdziły się czarne wizje niektórych ekspertów wieszczących tsunami upadłości przedsiębiorców". Wszystko przez fakt, że w ubiegłym roku sądy potwierdziły ich rekordowo mało, gdyż tylko 360.

Rekordowa liczba niewypłacalnych firm

Znacznie większa grupa podmiotów znalazła inne rozwiązanie – restrukturyzację zadłużenia. Z danych, na które powołuje się dziennik, wynika, że 2379 firm poprosiło wierzycieli o taką możliwość.

Z drugiej strony rekordowo dużo przedsiębiorstw uciekło w stronę restrukturyzacji swojego zadłużenia. Łącznie w tamtym roku w niewypłacalność wpadło 2739 firm, najwięcej w historii – czytamy w środowym "PB".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd przyłożył rękę do problemu, który będzie się mścił na nas latami

"Rzeczpospolita" z kolei powołała się na roczny raport przygotowany przez Coface. Wynika z niego, że w całym 2022 r. niewypłacalność ogłosiły 2752 przedsiębiorstwa, co oznacza wzrost aż o 30 proc. w porównaniu z 2021 r.

Zwiększone zainteresowanie restrukturyzacją długu

– Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania niewypłacalnych firm postępowaniem restrukturyzacyjnym, którego celem jest zawarcie układu z wierzycielami. Dzięki temu można uniknąć bankructwa. W 2022 r. zanotowano rekordowo dużo restrukturyzacji. To dowodzi atrakcyjności i skuteczności tej drogi ratunku – komentuje w rozmowie z "PB" Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Dziennik podaje, że "w tamtym roku restrukturyzacje wręcz wystrzeliły i było ich o 26 proc. więcej niż w 2021 r. (1888)". W 2020 r. było 800, w 2019 r. – 465.

W ubiegłym roku dłużnicy najczęściej występowali o restrukturyzację w ramach uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (90,6 proc. restrukturyzacji). Pozostałe ścieżki były rzadko stosowane: przyśpieszone postępowanie układowe (4,2 proc.), sanacyjne (3,8 proc.), układowe (1,4 proc.). Aż 61 proc. wszystkich restrukturyzacji dotyczyło indywidualnych działalności gospodarczych. 17,4 proc. zainicjowały spółki z o.o. – wymienia "PB".

A jak wygląda sytuacja przedsiębiorstw z podziałem na branże? Co piąta firma (481) wszczynająca restrukturyzację swoich długów była z branży handlowej. Na kolejnych miejscach znajdują się: rolnictwo (423 gospodarstwa), przetwórstwo przemysłowe (302 firmy), transport (241) i budownictwo (213).

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Wata
2 miesiące temu
jest rekord, to premie się należo
Znawca system...
3 miesiące temu
"Jest i będzie dobrze!" To hasło dla ludu. "... ale dla nas, towarzysze z pis-u". To już extra w kuluarach dla "swoich".
Mici
3 miesiące temu
O była sobie Restauracja 🤣🤣🤣 kaczynski zrobi wam bary mleczne na kartki 🤣🤣🤣
Wolna Polska ...
3 miesiące temu
PIS,PO i Lewica do tego doprowadziły. Czas ich wszystkich pogonić z polityki i wszcząć postępowania przeciwko tym złodziejom. Następnie poodbierać im majątki ich i ich rodzin celem spłaty długów jakie zrobili w budżecie.
Kaczyzm to zd...
3 miesiące temu
No cóż pisowski jad zrobił i robi swoje. Inflacja,ogromne koszty działalności gospodarczej,jedne z najwyższych podatków na świecie ,bałagan do potęgi kaczej,biurokracja na skalę jakiej nie było w PRL , korupcja władzy,łamanie prawa,brak chęci ludzi do pracy poprzez ogromny chaos i bałagan w organach państwa i wiele podobnych spraw .To przynosi oczekiwane efekty które jak widać nie są wymysłem ale faktem.oczywiście propaganda pisowska tego ich wyborcom nie powie czyli znowu oszuka.
...
Następna strona