Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Tarcza antyinflacyjna. Premier: postaramy się wdrożyć zmiany jeszcze w grudniu

32
Podziel się:

Postaramy się wdrożyć pakiet antyinflacyjny jeszcze w grudniu - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że niektóre jego elementy będą przedmiotem wtorkowych prac rządu.

Tarcza antyinflacyjna. Premier: postaramy się wdrożyć zmiany jeszcze w grudniu
Premier zapewnił, że wszystkie te elementy pakietu, które będą wymagały prac ustawowych "w błyskawiczny sposób, już jutro (...) będą omawiane, a te, które będą musiały trafić do Sejmu, trafią w błyskawiczny sposób" (East News)

Jak powiedział podczas poniedziałkowej konferencji w Pyrzowicach na Śląsku szef rządu, wszystkie elementy tarczy inflacyjnej, które zostały zaprezentowane w ubiegłym tygodniu "są już przedmiotem prac".

"Propozycje błyskawicznie trafią do Sejmu"

Premier zapewnił, że wszystkie te elementy pakietu, które będą wymagały prac ustawowych "w błyskawiczny sposób, już jutro (...) będą omawiane, a te, które będą musiały trafić do Sejmu, trafią w błyskawiczny sposób".

- Zgodnie z naszą regułą wiarygodności i sprawczości postaramy się wdrożyć ten pakiet jeszcze w grudniu, tak żeby niektóre jego elementy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a niektóre potem, mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. - powiedział szef rządu.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

Podczas czwartkowej konferencji premier ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł.

Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw, obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.), zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.), obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP, ograniczenie dynamiki rosnących cen paliw ma nastąpić wskutek obniżenia od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. "Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej" - napisano.

Obniżka cen na 3 miesiące

Planowane jest obniżenie stawki VAT na gaz ziemny dla odbiorców tego gazu za pomocą narzędzi podatkowych. Wskazano na obniżkę VAT do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

"Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatki, chcemy solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETOS). Dlatego proponujemy: zwolnienie z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych; obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE" - napisano w informacji przekazanej PAP.

Obniżka VAT na energię elektryczną do 5 proc. ma obowiązywać przez trzy miesiące w okresie styczeń-marzec 2022 r.

We wtorek 30 listopada Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformuje o inflacji za mijający miesiąc. Możemy spodziewać się wzrostu cen powyżej 7 proc., co byłoby najgorszym odczytem od stycznia 2001 r.

Apogeum drożyzny jest jeszcze przed nami, choć dzięki tarczy antyinflacyjnej nie będzie ono aż tak dotkliwe, jak mogłoby być. To powinno dać oddech członkom Rady Polityki Pieniężnej, którzy po prawdopodobnej grudniowej podwyżce stóp, zrobią sobie przerwę - uważają ekonomiści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Stachu
2 lata temu
Obniżka akcyzy na energię jak zapowiadają wzrost cen ,będzie tak jak za komuny ,kartki na żywność i dopłaty do żywności .Nikt w rządzie nie rozumie że tania energia elektryczna to szybki rozwój gospodarczy od 7lat nie są wstanie podjąć decyzji ws atomu ,budują CPK ale nie mają pieniędzy bo wszystko rozdali a Profesor Glapinski nie nadąża drukować.
Maro
2 lata temu
Po pierwsze tarcza powinna być na min. pół roku, bo większość państw europejskich zrezygnowała z części vatu już jakiś czas temu, a PiS nas doi. Pół roku, żeby opanować bałagan w NBP, wygrzać Glapińskiego, narodowego szkodnika i zacząć oszczędzać w nomenklaturze.
Polak
2 lata temu
Ale co dalej za 3 czy 5 miesiecy? Dalej inflacja w górę i mega ceny z miesiąca na miesiac? Zamiast uspokajać chwilową obniżką podatków trzeba zrobić coś długofalowego chyba...?
Dżepetto
2 lata temu
Pinokio kłamie, jak zwykle, a klupa rośnie!
Młot
2 lata temu
Naprawianie inflacji rozdawaniem pieniędzy w ciągu 5 msc? Co może pójść nie tak ? To chyba jakieś nowe prawa ekonomiczne się stworzyły - ciekawe, że przez setki lat nikt tego nie wiedział ;)
...
Następna strona