Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa do poprawki. Senat zdecydował

Około 80 poprawek zgłosił Senat do ustawy specjalnej powołującej do życia tzw. tarczę antykryzysową. Jedna z nich z nich zakłada m.in. zawieszenie poboru podatków dla przedsiębiorców na czas trwania pandemii koronawirusa w Polsce. Program pomocy dla firm wróci teraz do Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tomasz Grodzki przekonuje, że senatorowie usunęli ustawy wszystko, co nie wiąże się z walką z koronawirusem. (Fot: Jan Bielecki/East News)

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 75 senatorów. Nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- Z powodu oczekiwań społeczeństwa senatorowie dokonali pewnej selekcji i podczas tego posiedzenia wprowadzili te poprawki, które uważali za najbardziej kluczowe - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki, cytowany przez PAP. Dodał, że głosami członków wyższej izby z ustawy usunięto "wszelkie zapisy, które nie dotyczą walki z koronawirusem".

Wspomniana już poprawka poparta przez senatorów zakłada, że w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego od przedsiębiorców nie będą pobierane zaliczki na podatki, podatki oraz opłaty. Nie będą także z tego tytułu naliczane odsetki za zwłokę.

Zobacz też: Oszuści żerują na koronawirusie. "Najważniejsza jest prewencja"

Jednocześnie senatorowie założyli, że w przyszłości przedsiębiorcy będą musieli uiścić "zawieszone" daniny. Mieliby na to czas do 90 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego.

Senatorowie zdecydowali również o wykreśleniu z ustawy głośnej zmiany Kodeksu wyborczego, która umożliwiały w praktyce głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie, które były poddane jej nie później, niż na 5 dni przed wyborami, a także osobom powyżej 60. roku życia. Poprawka ta wzbudziła duży sprzeciw opozycji sejmowej, ponieważ pojawiła się na stole o 2 w nocy z piątku na sobotę, przyjęta natomiast została dwie godziny później.

We wtorek zbiera się Sejm. "Musimy przyjąć tę ustawę" - mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Tarcza antykryzysowa. Emilewicz: Sejm we wtorek ma przegłosować ustawę

Senat jest przeciwny także zmianom w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego. W ustawie, która wyszła z Sejmu, założono, że premier może odwoływać członków Rady (powołanych wcześniej przez pracodawców i związki zawodowe), jeżeli udowodniono im współpracę ze służbami specjalnymi PRL-u, lub jeżeli "sprzeniewierzyli się działaniom Rady" i doprowadzili do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

Senatorowie pochylili się też nad problemem rodziców dzieci, które przekroczyły 8. rok życia. Obecny zasiłek opiekuńczy, przyznany rodzicom z powodu zamknięcia szkół i przedszkoli, obowiązuje właśnie do 8. roku życia. Senat chce zasiłkiem objąć dzieci do lat 12, a także dzieci niepełnosprawne do 18. roku życia.

Komornicy podkreślają, że i bez przepisów wstrzymali egzekucje.
Tarcza antykryzysowa. Specustwa: bezwzględny zakaz eksmisji z mieszkań

Senat chce także, aby państwo przeznaczyło więcej na wynagrodzenia pracowników tych firm, które zanotowały straty w związku z trwającą pandemią koronawirusa na świecie. Według przyjętej zmiany, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych miałby rekompensować 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałe 25 proc. dorzuciłby z własnej kieszeni przedsiębiorca.

Co ważne, pomoc z Funduszu mógłby otrzymać tylko ten pracodawca, który do końca trzeciego kwartału 2020 roku nie zalegałby m.in. z podatkami, czy składkami na ZUS.

Senat chce również, by rady gmin obniżyły w 2020 roku stawki podatku od nieruchomości dla tych gruntów, budynków i budowli, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obniżenie stawki ma się odbywać za sprawą uchwały rady.

Specustawa dot. tarczy antykryzysowej. Senatorowie przygotowali 1800 poprawek
Tarcza antykryzysowa. Senat ma 1800 poprawek

Wyższa izba zgodziła się także z tymi poprawkami, które wcześniej na komisji zaproponował rząd. Chodzi m.in. o wykreślenie zapisu o zabezpieczeniu w postaci weksla dla mikro i małych firm, a także o zapis umożliwiający dalsze uelastycznienia zasad uruchamiania pomocy publicznej po decyzji Komisji Europejskiej.

Senat przyjął też poprawkę tworzącą Fundusz Płynności. Miałby on na celu wsparcie utrzymania płynności przez przedsiębiorców. Środkami nowego Funduszu zarządzałby zarząd BGK. Przychody płynęłyby ze środków pozyskanych przez Bank z emisji "obligacji COVID-19".

Członkowie wyższej izby parlamentu zgodzili się na zapisy umożliwiające m.in. wykonywanie szybkich testów przesiewowych, a także na utworzenie funduszu celowego na przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się koronawirusa ze środków UE przekazanych w ramach programu Coronavirus Response Investment Initiative. Mowa tutaj o 20 mld złotych. Pieniądze te mają zostać przeznaczone m.in. na zakup testów, sprzętu medycznego oraz dodatków do wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.

Posłowie przyjęli w sobotę nad ranem tarczę antykryzysową.
Tarcza antykryzysowa. Kto może liczyć na pomoc? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Poprawki objąć mają także codziennie funkcjonowanie firm. Jedna z nich bowiem zakłada, że zarząd lub rada nadzorcza może zarządzić podjęcie określonej uchwały przez walne zgromadzenie na piśmie, lub też przy pomocy środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Kolejna z poprawek zakłada, że orzeczenia lekarskie i psychologiczne, których ważność upłynęła po 7 marca, były automatycznie ważne przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Wszystkie poprawki oznaczają, że ustawa wspierająca firmy w związku z pandemią koronawirusa wraca do Sejmu. To jedna z trzech ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS-u przekonywał, że jeżeli Senat zgłosi poprawki do ustaw, to Sejm zbierze się jeszcze we wtorek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-03-2020

lunaJaki szczodry człowiek z tego marszałka. Chce pozbawić państwo wpływów podatkowych nie wiadomo na jaki czas. Ciekawe czy pan profesor wyjaśni z czego … Czytaj całość

31-03-2020

PatriotaSenat powinien być zlikwidowany dla dobra POLAKÓW.

31-03-2020

UkrainJak senat wykończy budżet to jak poko będzie rządzić.Pinindzy nima i nie będzie.

Rozwiń komentarze (29)