Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Tarcza finansowa PFR. Duże firmy muszą jeszcze poczekać

3
Podziel się

W poniedziałek wieczorem Komisja Europejska zaakceptowała plan wsparcia płynnościowego dla dużych firm w ramach tarczy finansowej PFR. Jest on wart 10 mld zł. Wnioski jednak wciąż nie mogą ruszyć, bo KE musi jeszcze dać zielone światło dwóm innym elementom programu.

Tarcza finansowa PFR dla dużych firm ma wystartować w przyszłym tygodniu. Liczy na to prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys
Tarcza finansowa PFR dla dużych firm ma wystartować w przyszłym tygodniu. Liczy na to prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys (FORUM)
bErWbtCd

Jak informowaliśmy w money.pl, Komisja Europejska dała zielone światło dla wsparcia płynnościowego dla dużych firm w ramach tarczy finansowej PFR. Radość jest jednak przedwczesna. To bowiem dopiero pierwszy z trzech elementów.

Oprócz wsparcia płynnościowego, tarcza dla firm zatrudniających ponad 250 osób ma jeszcze dwa elementy. Jest to finansowanie preferencyjne oraz inwestycyjne. Oba te składniki są warte po 7,5 mld zł.

Dopiero, gdy Komisja Europejska zatwierdzi wszystkie trzy elementy, tarcza dla dużych firm będzie mogła ruszyć pełną parą. - Wynika to z faktu, że przedsiębiorca aplikując o wsparcie finansowe, musi wiedzieć, jakie ma możliwości - tłumaczy w rozmowie z money.pl Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

bErWbtCf
Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa rusza. "Uratuje przynajmniej milion etatów"

I podaje przykład. - Jeśli ktoś aplikuje o pożyczkę płynnościową (a więc element już zatwierdzony przez KE - red.), to później może powiedzieć, że nie wiedział o tym, że przysługuje mu pożyczka w ramach finansowania preferencyjnego - podkreśla Borys. Stąd trzeba poczekać, aż Komisja notyfikuje wszystkie trzy elementy tarczy dla dużych firm.

Kiedy to się stanie? - Liczymy, że jesteśmy na ostatniej prostej - mówi money.pl Borys. Jego zdaniem nabór wniosków powinien ruszyć w przyszłym tygodniu. W PFR chcieliby, żeby nastąpiło to od poniedziałku, czyli od początku czerwca. Może jednak dojść do kilkudniowych przesunięć, gdyby Komisja Europejska zwlekała z zatwierdzeniem finansowania preferencyjnego i inwestycyjnego.

bErWbtCl

Tarcza finansowa dla dużych firm zaakceptowana

Program wsparcia największych przedsiębiorstw Komisja Europejska zatwierdziła na podstawie tymczasowych ram prawnych przyjętych w marcu 2020 roku - podała w poniedziałek wieczorem Polska Agencja Prasowa. Na zatwierdzenie tej części tzw. tarczy finansowej Polska czekała już od sześciu tygodni.

- Program subsydiowanych przez Polskę pożyczek w wysokości 2,2 miliarda euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie firm dotkniętych wybuchem pandemii koronawirusa. Środek ten pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić ich bezpośrednie potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność, rozpocząć inwestycje i utrzymać zatrudnienie w trakcie i po wybuchu epidemii - powiedziała wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

bErWbtCm

- W ubiegłym tygodniu przesyłaliśmy ostatnie wyjaśnienia do Komisji Europejskiej. Zobowiązanie, jakie usłyszałam, to był początek tego tygodnia. Czekamy, mam nadzieję, że w tych najbliższych godzinach, dniach, to zatwierdzenie będzie - tłumaczyła minister rozwoju w radiu Tok FM.

Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju zakłada ok. 100 mld zł subwencji (w tym 60 mld zł środków bezzwrotnych) wsparcia dla ponad 670 tys. przedsiębiorstw. Program składa się z 3 podstawowych komponentów: do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł.

Mikro, małe i średnie firmy już z pomocy korzystają. Wniosków wciąż nie mogą składać tylko ci najwięksi. W PFR jednak liczą, że decyzja to już tylko kwestia dni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErWbtCn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErWbtCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
waldek
rok temu
a ja dostałem trzy odpowiedzi negatywne jak napisałem że mam 1 pracownika oni stwierdzili że dwóch jak napisałem że dwóch to oni stwierdzili że 0 kabaret nie tarcza i to wszystko w 10 czyli te same dane
Przedsiębiorc...
rok temu
Dostaliśmy dofinansowanie na mikrofirmę z PFR w wysokości 108 zł (TAK!!! dokładnie sto osiem złotych) od decyzji w/g regulaminu nie można już się odwołać. Środki zostaną przeznaczone na utrzymanie firmy i trzech pracowników. Po 12 miesiącach będziemy musieli oddać z tego 25% oczywiście jeżeli utrzymamy zatrudnienie na tym samym poziomie wówczas pozostanie nam z tego 83 zł !!! Naszą wolą było otrzymanie 108 tys. zł a nie 25 euro. Jest nam ogromnie przykro, że mogło dojść do tak absurdalnej pomyłki. Kwota ta z pewnością nie pomoże nam na zrealizowanie priorytetowych celów. Nasza branża bardzo została dotknięta pandemią zakaźnej choroby COVID-19. W miesiącu maj w odniesieniu do ubiegłego roku już prognozujemy spadek w wysokości blisko 90%. Firma nasza działa od przeszło 22 lat. Do tej pory nigdy nie zwlekaliśmy z podatkami. Zawsze rozliczaliśmy się z kontrahentami w terminie. Jesteśmy małą polską firmą. Nie chcemy stracić tego co już osiągnęliśmy. Do tej pory nigdy nasza firma nie miała dotacji z UE ani innych programów pomocowych. Rozwijaliśmy się powoli ale skutecznie. Stawiamy na konkurencyjność oraz innowacyjność. Jeszcze w styczniu liczyliśmy że zatrudnimy kolejnego pracownika. Niestety w chwili obecnej walczymy już tylko o przetrwanie. Ogromnie wierzę, w to że nasza firma może za jakiś czas znów zacząć działać prężnie ale bez dodatkowego wsparcia jak obiecywał Pan Premier Mateusz Morawiecki, będziemy musieli zlikwidować to co pielęgnowaliśmy przez ostatnie 22 lata.
Lol
rok temu
A kiedy odszkodowania od rządu za bezprawny zakaz prowadzenia działalnosci podczas gdy sami biora wyplaty caly czas razem z panem prezesem?
bErWbtCH