Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Te środki w ZUS podlegają dziedziczeniu. Bez jasnej deklaracji wejdą w masę spadkową

25
Podziel się:

Środki z Otwartego Funduszu Emerytalnego, również te znajdujące się na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, podlegają dziedziczeniu. Składając wniosek do ZUS możemy wskazać osoby uprawnione do otrzymania tych pieniędzy.

Te środki w ZUS podlegają dziedziczeniu. Bez jasnej deklaracji wejdą w masę spadkową
Jeśli ktoś posiada w ZUS subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jeśli ktoś posiada w ZUS subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.

ZUS informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.

Warto z tego skorzystać. Brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej" - zauważył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

"W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę, pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku" - wskazała dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS Ewa Kosowska.

Jak zostaną podzielone środki?

ZUS podkreśla, że podział środków na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą w skład spadku.

ZUS przypomina, że nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS. Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć odpowiedni wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie ZUS.

Jeśli ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, proces podziału środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć stosowny wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki.

OFE zawiadamia ZUS

OFE ma obowiązek zawiadomić ZUS zarówno o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od dnia dokonania podziału.

Zatem podział środków na subkoncie jest konsekwencją podziału składek zgromadzonych w OFE. Po tym jak do Zakładu wpłynie stosowne zawiadomienie z funduszu emerytalnego, Zakład ma trzy miesiące na dokonanie podziału i wypłaty środków zapisanych na subkoncie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
janosik
rok temu
zachowania PIS tj.podział majątku SP pomiędzy swoich, ZUS mataczenie przy emeryturach, np, prawo do jednej emerytury, gdy ktoś wypracował II gą to raus, ale czarni biorą o po 3 emeryturki, dalej banksterzy vibory franki -narodzie żyjemy w kraju mafii-jnym czy jeszcze nie , ale prawie?
Kks
rok temu
Zus nie informuje o subkoncie
Emeryt
rok temu
A co z moimi składkami z Off kto zarządza pieniędzmi z tego filaru bo przechodzac na wcześniejszą emeryturę warunki szkodliwe dlaczego musiałem się zrzec z tych składek myślę że składki były moje czy ja już nie mam prawa do tych pieniędzy i kto.nimi zarządza?
Kpina
rok temu
Jakie środki zgromadzone w ZUSie? Tam nie ma żadnych zgromadzonych środków. ZUS z bieżących składek płaci obecne emerytury. I nic nie odkłada. Ta niby odłożona kwota każdego przyszłego emeryta, to tylko takie magiczne zaklęcie w postaci cyferek na papierze. To jedynie obietnica, że przyszłym emerytom jakiś przyszły rząd będzie płacił emerytury z przyszłych składek przyszłych pracujących.
Babcia
rok temu
W Polsce jest durny zwyczaj, ze upoważnia się kogoś do wypłaty środków w razie śmierci ale się nikomu o tym nie mówi, więc wiele takich środków po prostu przepada. KAŻDY powinien mieć w szufladzie uporządkowane tj. aktualne swoje papiery, polisy by w razie czego można było to sprawdzić A 0rzede wszystkim osoby upoważnione powinny o tym wiedzieć. ZUS jeżeli wysyła informację to tylko do niektórych bo do mnie po śmierci męża nic nie przysłał i musiałam polegać na własnej wiedzy. Niektóre zakłady ubezpieczeń daje tylko 3 lata od śmierci osoby ubezpieczone na wypłatę odszkodowania. Tak moje wnuki straciły odszkodowanie po mojej mamie bo wniosek był spóźniony o 2 tygodnie. Do tego to nieprawda, ze można się dowiedzieć kto jest upoważniony do wypłaty..bo RODO. Można złożyć wniosek o wypłatę i otrzymać odpowiedź ze nic z tego bo to nie ty widniejesz na umowie. Bywa, ze ktoś zmienia osobę upoważnioną ale nie informuje o tym nikogo lub ze upoważnia i też o tym nie informuje i ta osoba nawrt nie wie, ze ma prawo do wypłaty
...
Następna strona