Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Telepraca może być szkodliwa. Zakłóca równowagę

5
Podziel się:

Think Tank Parlamentu Europejskiego alarmuje, że praca zdalna zakłóca równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, przez co może negatywnie odbijać się na zdrowiu pracowników.

Telepraca może być szkodliwa. Zakłóca równowagę
Praca zdalna może być szkodliwa. (Unsplash.com)
bECDUuPp

Think Tank PE przygotował na zlecenie Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych raport dotyczący wpływu pracy zdalnej na społeczeństwo.

Według danych Eurofund, czasie pandemii koronawirusa 36,5 proc. pracowników w UE zaczęło pracować w domach. Dla porównania – przed wybuchem pandemii było to 15,8 proc.

"Nawet jeżeli obecnie forma telepracy jest upowszechniona głównie wśród pracowników umysłowych, wysoko wykształconych, posiadających zaawansowane umiejętności cyfrowe, wraz z powrotem do pocovidowej normalności telepraca najprawdopodobniej będzie kontynuowana, choć nie w pełnym wymiarze godzin. Dominować będą raczej hybrydowe formy świadczenia pracy" - czytamy w raporcie.

bECDUuPr
Zobacz także: Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"

Choć praca zdalna niesie za sobą wiele korzyści i daje pracownikowi większą autonomię, to może też negatywnie odbijać się na zdrowiu.

Jak wskazują autorzy raportu, telepraca "często skutkuje większą intensywnością i liczbą godzin pracy, co zakłóca równowagę między życiem zawodowym i prywatnym pracowników".

bECDUuPx

"Długie godziny pracy i związane z nimi poczucie izolacji w połączeniu ze zwiększonym monitoringiem i nadzorem online mogą także mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników. Jednocześnie brak przestrzeni i ergonomicznego sprzętu mogą zagrozić zdrowiu fizycznemu osób zatrudnionych" - czytamy w raporcie.

Zdaniem ekspertów, potrzebne są prawne regulacje dotyczące zarówno organizacji telepracy, jak i przeciwdziałania jej negatywnym skutkom.

"Instytucje UE mogłyby odegrać kluczową rolę we wspieraniu tych działań. Mogłyby dokonać przeglądu istniejących instrumentów prawnych i politycznych; wspierać państwa członkowskie i partnerów społecznych w ich realizacji, udzielając wskazówek i wsparcia finansowego" - czytamy w raporcie.

bECDUuPy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECDUuPS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
APOKALIPSA
3 miesiące temu
Praca zdalna tylko i wyłącznie dla singli i to mieszkających. S A M O D Z I E L N I E !!! W każdym innym przypadku rodzina staje się służbą i służącym dla takiego pracusia. Wszyscy muszą się dostosować do jego rytmu dnia. Nie ma mowy o odkurzaniu mieszkania myciu okien lub podłogi. Łazienka wiecznie zajęta a czajnik na gazie gotuje się do czerwoności. Nerwy konflikty nienawiść awantury. Trenuje to od marca 2020 i mam dość.
Anna
3 miesiące temu
I tak i nie Praca zdalna jest super bo nie trzeba zwalniać sie gdy ma sie katarek albo fdy do domu ma przyjść kurier. Mozna pracowac z podrozy (nie w kazdej firmie). Zarazem jednak człowiek siedzi czasem w domu za dużo. Slabo dla tych co nie mieszkaja sami np z psem czy kotem którym fajnie ze pan jest ale z hałaśliwymi dziecmi czy innymi domownikami. Wiele spraw trudniej dogadać online. Nie chce mi sie isc do biura i tam zrobię mniej ale ide do biurka osób zainteresowanych i załatwiam szybciej. Także jak ktoś w ramach pracy zdalnej nie podróżuje a siedzi w mieszkaniu tj ma większość to nie korzysta. Zasiedzi sie na starych śmieciach. Dobre krzeslo biurowe jest drogie. Większość będzie siedzieć za długo w domu i skrzywi sobie kręgosłup. Jak ktoś nie umie sie wyciszyć nad pracą to ogladajac wiadomości i pracując faktycznie moze zniszczyć zdrowie mentalne. Praca zdalna jest do łączenia pracy i podróży
Gość
3 miesiące temu
Raport przygotowały chyba osoby, które nie potrafią pracować zdalnie i są uzależnione od owocowych czwartków czy pitolenia na notorycznych przerwach w socjalnym...
bECDUuPT
Bolo
3 miesiące temu
Nie trzeba do tego ekspertow. Praca zdalna w pelni dobra jest tylko dla bezdzietnych singli. Jezeli masz zone, dzieci i mniej, niz 90-metrowe mieszkanie lub ponad 100-metrowy dom, to praca zdalna jest prosta droga do nerwicy, konfliktow rodzinnych i rozwodu. Widze to nie tylko po sobie, ale i znajomych, ktorzy zyja na 50-60 metrach w 4 osoby i po roku juz ze soba nie rozmawiaja, tylko warcza i krzycza. Nie tedy droga. Do domu pracy nie wolno przynosic - na dluzsza mete zostaniecie... singlami, tyle ze z dziecmi w opiece naprzemiennej.
Przeciembiorc...
3 miesiące temu
Wara od pracy zdalnej, sami sobie jeździjcie do biura, traccie czas w korkach, znoscie falszywe uśmiechy i pitolenie za plecami oraz zarazajcie się covidem od kaszlacych pasażerów zbiorkomu