Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

To już pewne. Samorządy będą sprzedawać węgiel. Nie drożej niż po 2 tys. zł za tonę

34
Podziel się:

Tona węgla dla odbiorców końcowych w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł - to główne założenie ustawy, którą w czwartek 27 października przegłosował Sejm. Według przepisów dystrybucją tańszego węgla zajmą się samorządy. Przepisy wejdą w życie po podpisaniu ich przez prezydenta.

To już pewne. Samorządy będą sprzedawać węgiel. Nie drożej niż po 2 tys. zł za tonę
Samorządy będą sprzedawać węgiel mieszkańcom nie drożej niż 2 tys. zł za tonę (Adobe Stock, Atur Nyk)

Tzw. ustawa węglowa przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka - to te spółki będą sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa.

Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie tych przepisów, będą mogły wnosić o zwrot różnicy w cenie.

Zakup tańszego węgla - warunki

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsze przymrozki pokażą, jaka jest prawda. "Węgiel ze składów zostanie wymieciony"

Gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Importerzy węgla będą mogli wystąpić o rekompensaty. Środki na ich wypłatę będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalny limit wydatków z Funduszu na rekompensaty w 2023 roku określono na 4,9 mld zł. W Ocenie Skutków Regulacji przewidziano, że 900 mln zł z tej kwoty będzie stanowić dochód budżetu z tytułu VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
3w2
rok temu
to już portal nie preferuje samorządów gdzie rządzi PO i nie wyśmiewa tych pozostałych ? to ciekawe? Spłynęły inne polecenia od sponsorów?
Elf
rok temu
Pojawia się i znika i znów się pojawia .Czysta Magia,, Coś jest po 1000zl znika pojawia się po 4000zl katastrofa nadchodzi dzień cudu u po 2000zl jaka ulga odetchnęli ludziska.To tak jak z cukrem cuda cuda !!!???A ja się pytam gdzie węgiel po 1000 gdzie cukier po2,99??
saw
rok temu
Podstawowe pytanie , węgiel czy węglopodobny .
dgen
rok temu
Ustawa mówi, że jednym z zadań samorządu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom. Kropka.
fews
rok temu
kamienie z glina ktore sprowdzaili z afryki to nie węgiel!!!!. ludzie nie kupujcie tego błota. a politycy powinni byc wydaleni z polski za takie machloje
...
Następna strona