Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

To już pewne. Zapłacimy więcej za przejazd autostradą A4

28
Podziel się:

Od poniedziałku 4 lipca wchodzi podwyżka opłat za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem - od 1 zł dla auta osobowego do 5 zł dla największych pojazdów na każdej bramce – wynika z informacji koncesjonariusza autostrady, spółki Stalexport Autostrada Małopolska (SAM).

To już pewne. Zapłacimy więcej za przejazd autostradą A4
4 lipca weszła w życie podwyżka opłat na A4 Kraków-Katowice (East News, Monkpress)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, do której wiosną wniosek ws. podwyżki złożyła SAM, uznała, że podwyżka jest niezasadna i nie bierze pod uwagę wojny za wschodnią granicą Polska. Dyrekcja poprosiła spółkę, aby rozważyła okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji podwyżkowej. Zaznaczyła jednocześnie, że nie ma realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami umowy koncesyjnej.

"4 lipca br. wchodzi w życie zmiana stawek opłat za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków. Mimo zmian w cenniku, koncesjonariusz utrzyma rabat dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych – z aplikacjami do videotollingu oraz A4Go i Telepass będzie można podróżować o 23 proc. taniej" – podała SAM w ostatnim tygodniu w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrole trzeźwości i stanu technicznego pojazdów. Akcja Inspekcji Transportu Drogowego w Wielkopolsce

Podwyżka opłat na A4 Kraków-Katowice

Pod koniec kwietnia br. grupa Stalexport Autostrady, do której należy spółka SAM, informowała o złożeniu wniosku do GDDKiA w sprawie podniesienia od 4 lipca br. opłat z obecnych 12 do 13 zł na każdej bramce, czyli z 24 do 26 zł za cały odcinek. Dla kierowców korzystających z płatności elektronicznych przewidziano rabat 3 zł na każdej bramce, czyli 6 zł za przejazd całym odcinkiem (w efekcie przejazd kosztuje 10 zł na każdej bramce).

Kierowcy samochodów osobowych, którzy wybierają metody automatyczne: elektroniczny pobór opłat A4Go, Telepass bądź videotolling (odczyt tablic rejestracyjnych) powiązany z aplikacjami Autopay, SkyCash, IKO i mPay, od 4 lipca br. będą objęci 23 proc. rabatem. Zapłacą 10 zł na każdej bramce – o 3 zł mniej, niż płacący gotówką czy kartą – potwierdził teraz koncesjonariusz.

"Stawka dla użytkowników autostrady A4 Katowice-Kraków podróżujących pojazdami kat. 1 i niekorzystających z płatności automatycznych, od 4 lipca br. wyniesie 13 zł na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach). Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 7 zł, zapłacą oni, jak dotąd, 6 zł na każdej bramce" – dodała spółka SAM.

Wzrastają też opłaty dla większych pojazdów, w określanych przez SAM kategoriach 2, 3, 4 i 5 – z 35 zł do 40 zł na każdej bramce, czyli z 70 zł do 80 zł za cały odcinek. W przypadku tych kategorii nie ma zniżek za płatności elektroniczne. Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3 wynosi 16 zł, więc kierowcy tych pojazdów płacą na bramkach po 24 zł. Dotąd dla pojazdów kategorii 2 i 3 SAM stosowała bonifikatę od wcześniejszej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 35 zł) w wysokości 13 zł.

Z końcem kwietnia przedstawiciele spółki SAM oświadczyli, że do zmiany stawek za przejazd zmusza ich "wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii". W ostatnim komunikacie SAM ws. podwyżek rzecznik SAM Rafał Czechowski określił je jako "nieuniknione, ze względu na sytuację gospodarczą".

W maju br. GDDKiA informowała, że bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku podwyżkowego od koncesjonariusza, zwróciła się do niego "z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd".

Opłaty na A4. Apel GDDKiA

"Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na znaczną skalę podwyżki oraz na fakt, że prognozy ruchu na podstawie których podjęto decyzję o podwyższeniu opłat, nie uwzględniały trwającej od 24 lutego br. wojny na terenie Ukrainy. Konflikt ten ma znaczący wpływ zarówno na kwestie społeczne, jak i gospodarcze i nie można go pominąć w analizach dotyczących przyszłego ruchu na autostradzie A4" – uznał państwowy zarządca dróg.

"Zaapelowaliśmy więc do spółki Stalexport o co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski" – zadeklarował.

Na początku maja br. grupa Stalexport Autostrady poinformowała o wzroście kluczowych wskaźników finansowych za I kw. br. "Wraz ze wzrostem natężenia ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków Grupa odnotowała zarówno wyższe przychody, jak i zysk netto" – podano w informacji grupy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
Michał
rok temu
Po wielu latach życia w Polsce, w tym roku pierwszy raz rozważam emigrację. Dzięki dokumentowi Europass, jaki zdobyłem podczas darmowej edukacji w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku protetyk słuchu, obecnie mogę pracować w zawodzie, także w innych państwach Unii.
Żar
rok temu
Naszym państwem już nie rządzą Polacy tylko szambo bandyckie dopóki tych bandytów nie zlikwidujemy tak będziemy mieli śmierć wrogom ojczyzny
Robinson
rok temu
Nie dość że co dzień wypadki korki objazdy tej zastanej a4 to jeszcze więcej chcą....to oni powinni kierowcą dopłacać za stres i mękę
Kierowca
rok temu
W duszy mam tę waszą autostradę i tak korzystam z innych dróg. Zlodziejom nie będę płacił za coś co jest pseudoautostradą.
Jerzy
rok temu
Sobie podwyżki pensji o 60%, a prywatny ma dokładać do interesu! Bezczelność!
...
Następna strona