Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

To ma być ratunek dla właścicieli pomp ciepła. Znikną wysokie rachunki?

146
Podziel się:

Politycy zarówno z otoczenia rządu, jak i z opozycyjnej Platformy Obywatelskiej rozważają pomysł wprowadzenia specjalnych, niższych taryf za prąd dla użytkowników pomp ciepła - informuje portalsamorzadowy.pl. I dodaje, że dzięki rozwiązaniu, które jest analizowane, rachunki byłyby mniejsze nawet o 1/4.

To ma być ratunek dla właścicieli pomp ciepła. Znikną wysokie rachunki?
Po wyborach parlamentarnych może się zmienić taryfa za prąd dla użytkowników pomp ciepła (East News, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

- Są szanse na wprowadzenie specjalnych taryf za prąd dla pomp ciepła, ale to będzie możliwe dopiero po wyborach parlamentarnych - powiedział serwisowi portalsamorzadowy.pl Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

To może być ratunek dla właścicieli pomp ciepła

Serwis informuje także, że jeszcze w tym roku Komisja Europejska ogłosi kompleksowy, plan na rzecz rozpowszechnienia pomp ciepła. "Mają w nim się znaleźć rozwiązania dotyczące taryf za prąd dla pomp ciepła i obniżenia VAT-u na energię elektryczną".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudowali nowy dom, który wygląda jak stary. Dwie sypialnie, salon z kuchnią i antresola za 390 tys. zł

Serwis opisuje też, na czym te specjalne taryfy miałyby polegać. Takie rozwiązania wprowadziły już np. Austria i Szwajcaria, a blisko są Niemcy. "Pompy ciepła w porannym i wieczornym szczycie zużycia prądu są automatycznie wyłączane na dwie godziny, ale w zamian za to mają obniżone stawki za prąd. W Niemczech ta obniżka ma wynosić 25 proc." - czytamy w serwisie.

Portalsamorzadowy.pl informuje także, że VAT na prąd obniżyło już kilka e krajów unijnych, m.in. Hiszpania,Malta, Belgia, Grecja, Włochy czy Chorwacja.

Zmiany w systemie rozliczania

Money.pl szeroko opisywał problem właścicielki pomp ciepła. Jedni dostają faktury na kilka tysięcy, inni na kilkaset złotych. Problem dotyczy zmiany systemu rozliczenia nadwyżki prądu sprzedawanej do sieci przez prosumentów fotowoltaiki. Decyzją rządu nastąpiła 1 kwietnia ubiegłego roku. W przypadku gdy prąd został wprowadzony do sieci przed tą datą, prosumenci rozliczają się przez kolejnych 15 lat według starego, korzystniejszego wzoru, tzw. metody net-meteringu. Prosumenci objęci net-meteringiem rozliczani są bezgotówkowo, nie według wartości, lecz według ilości przekazanej do sieci energii

Wszystkich, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki po 1 kwietnia 2022 r., obejmuje nowy system rozliczeń nadwyżek energii, czyli tzw. net-billing. Podobnie jak net-metering, obowiązuje przez 15 lat każdego, kto przyłączył do sieci swoją mikroinstalację.

W net-billingu osobno rozliczana jest wartość energii wprowadzonej do sieci oraz energii pobranej. Tym samym każda kilowatogodzina przekazana do sieci jest wyceniana na podstawie ceny rynkowej. Wielkość nadwyżki energii z fotowoltaiki jest przeliczana na pieniądze, a następnie trafia na konto prosumenta.

Boom na pompy ciepła

PORT PC informował, że rynek, mierzony liczbą sprzedaży pomp ciepła, w roku 2022 wzrósł o 120 proc. w porównaniu do roku 2021. Popyt był na tyle duży, że zdecydowanie przewyższał podaż.

W 2022 r. Polska była na ósmym miejscu wśród państw UE pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na tysiąc gospodarstw domowych. Według danych PORT PC w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła.

W kwietniu ruszyła piąta edycja programu "Mój Prąd". Dopłaty można dostać nie tylko do fotowoltaiki, ale także do pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Maksymalna dotacja, jaką będzie można otrzymać to 58 tys. zł, a budżet całego programu wynosi 955 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
Logika
2 miesiące temu
Nieważna jest cena urządzenia i koszty instalacji - SKORO pompa ciepła JEST uznana za ekologiczną/ co generalnie nie jest do końca prawdą../ i chcecie niższych taryf, to za EKOLOGICZNĄ instalację z kotłem kondensacyjnym na gaz - RÓWNIEŻ należałoby wprowadzić tańszą taryfę. Dla nie znających się siusiumajtków - PRAWNIE oba te źródła ogrzewania są ujęte jako ZALECANE i dofinansowywane!
getlost
2 miesiące temu
Zostali wrobieni w instalację powietrznej pompy ciepła, stąd problem
gazda
2 miesiące temu
To jest skandal sprowadzać gaz 10 tys km a w kraju jest opału aż nadmiar. Tylko wszystko trzeba zagospodarować. Drzewo to sama energia a w lesie gnije, to wszystko trzeba suszyć i spalać,powstaje energia cieplna i ekologiczny popiół nawóz. przedtem w latach 50 60 70 nikt się martwił o opał i o energie każdy sobie radził , zbierał drzewo, trochę węgla kupił trochę prądu i się ogrzał. Paliwo jest na miejscu tu w kraju i to ekologiczne i nie trzeba kupować aż w Ameryce. trzeba rozsądnie ekonomicznie gospodarzyć. Każdy kto ma jakieś grunty nieużytki lasy powinien z tego korzystać i mieć drewno na opał a nie gaz z Ameryki. Gaz dla tych co nie mają lasu czy zagajników
Ludzie
2 miesiące temu
Przecież kto ma trochę pojęcia o bilansie energii to wie, że pompa ciepła wcale nie jest lekiem na deficyt energii. Pułapka dla naiwnych ale zrobiono na tym niezły biznes. Źródeł całego zamieszania należy szukać wśród pseudoekologów i bezmyślnych decydentów w Brukseli a za nimi w naszym rządzie. Tzw. "chłopski rozum" wystarczy by się oprzeć biznesowym trendom.
Tiry na Tory
2 miesiące temu
Obecnie zużycie energii elektrycznej w Polsce w sezonie zimowym, godzinowe wynosi około 27000 MWh w porze dziennej a w porze nocnej około 14000 MWh tj. około dwukrotnie mniejsze. (elektrownie powinny pracować na maksymalnej wydajności w ciągu całej doby). Aby efektywnie wykorzystywać zainstalowane moce w elektrowniach w ciągu całej doby (nie wyłączać elektrowni w nocy a włączać dodatkowych w dzień) to cena 1 kWh w okresie zimowym (od października do maja) w porze nocnej powinna być około 3 razy mniejsza niż w porze dziennej. Zmniejszy się zużycie energii w porze dziennej a zwiększy w porze nocnej. Pompy ciepła pobierają najwięcej energii w nocy.
...
Następna strona