Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Hońdo
|

Złoto bije rekordy i ściga się z akcjami [WYKRES TYGODNIA]

11
Podziel się:

Jednym z aktywów, które przyciągają największą uwagę od końcówki lutego, jest złoto. Notowania szlachetnego metalu w błyskawicznym tempie pokonują kolejne okrągłe poziomy. Po sforsowaniu pułapów 2100, 2200 i 2300 dol. za uncję, w ostatnich dniach złoto dotarło do 2400 dol.

Złoto bije rekordy i ściga się z akcjami [WYKRES TYGODNIA]
W ostatnich czasie banki centralne kupują rekordowo dużo złota. Także nasz NBP (Adobe Stock, Olivier Le Moal, Tomasz Hońdo)

Trzeba przyznać, że analitycy mają nie lada trudności z wytłumaczeniem tak nagłego skoku cen kruszcu.

Fali hossy nie da się uzasadnić ani zachowaniem rentowności obligacji (bo te ostatnio raczej rosną, co historycznie często raczej szkodziło, a nie pomagało złotu), ani też napływami do funduszy ETF inwestujących w ten metal (bo tych napływów jak na razie ciągle nie widać).

Wytłumaczenia szukać można raczej w rekordowych zakupach banków centralnych (z chińskim na czele i naszym NBP na dalszych pozycjach) i nieustępujących napięciach geopolitycznych z Rosją i Iranem w rolach głównych, ale też w ogólnym ożywieniu na spokrewnionym ze złotem rynku metali przemysłowych, które jest z kolei związane z poprawą koniunktury gospodarczej.

Pozostawmy próby wytłumaczenia hossy na boku i spójrzmy na długoterminowy kontekst obecnej sytuacji.

Nasz wykres przypomina, że na długą metę złoto jest jednym z najmocniejszych kandydatów do portfela inwestycyjnego. Przykładowo w przedstawionych tu ostatnich 20 latach cena szlachetnego metalu zaciekle "ściga się" ze stopami zwrotu z globalnych akcji. Wniosek jest taki, że najnowszy skok cen złota nie jest czymś anormalnym z długoterminowego punktu widzenia.

Czy oznacza to, że lepiej mieć złoto niż akcje w portfelu? Osobiście opowiadam się raczej za kompromisowym podejściem – lepiej mieć oba aktywa. Na długą metę zaciekle ze sobą rywalizują, a w tzw. międzyczasie potrafią chadzać niezależnymi od siebie ścieżkami, co zapewnia korzyści z dywersyfikacji.

Tomasz Hońdo, starszy ekonomista Quercus TFI

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
portfel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Tomasz Hondo
KOMENTARZE
(11)
Jjjj
3 miesiące temu
Proponuje nie robic sobie klopotu i dawac panstwo zloto za darmo. Oni i tak sobie tylko drukuja pieniadze z niczego i kupuja za to zloto
www
3 miesiące temu
złoto wyżej, wojna blizej
stop naganiac...
3 miesiące temu
A naganiacze ciągle mają zajęcie. Jak nie bitcoiny, to złoto, jak nie złoto, to srebro.
naiwni
3 miesiące temu
złoto możesz kupić ale sprzedać tylko jako złom. Taka to transakcja w jedną stronę.
Apis
3 miesiące temu
Tysiące lat ,,,, to złoto,,,, akcje, bitkomy, obligacje ,,, coś co zniknie w ciągu godziny,,,, a fizyczne złoto zostanie ,,,, już widziałem ogłoszenia ,, " sprzedam działkę,,,,cena 500 gram złota ,,," pamięć ludzka jest krótka ,,, krach w 1929 r. Przyszedł w jeden dzień,,,,